شرکت های اروپایی، آسیایی و آمریکایی ‌برای یافتن جایگاهی جدید در بازار هشتاد میلیون نفری ایران با یکدیگر رقابت می کنند.

شرکت های اروپایی، آسیایی و آمریکایی ‌برای یافتن جایگاهی جدید در بازار هشتاد میلیون نفری ایران با یکدیگر رقابت می کنند.

شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار گزارش داد: در این برنامه قصد داریم در خصوص توافق تاریخی بین قدرت های جهانی و ایران صحبت کنیم. این توافق روی سه محور تنظیم شده است، محدودیت در برنامه هسته ای ایران دست کم به مدت ده سال، تقویت و تشدید نظارت ها و حذف فزاینده تحریم های بین المللی و به ویژه آزاد شدن اموال توقیف شده این کشور در خارج به ارزش یک صد و پنجاه میلیارد دلار.
زیگمار گابریل وزیر اقتصاد آلمان قرار است به همراه صاحبان شرکت های آلمانی از روز یکشنبه و به مدت سه روز به تهران سفر کند.
لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه نیز از قصد خود برای سفر به تهران سخن به میان آورده است. تهران برای شرکت های خارجی یک الدورادو است. باید دید که این توافق بر اقتصاد جهانی و بخش نفت و گاز چه تاثیراتی دارد. در این برنامه فرانسیس پِرَن مدیر تحریریه نشریه نفت و گاز عرب گفتگو می کنیم. ایران با هشتاد میلیون نفر جمعیت بازار بزرگی است و دومین ذخایر گازی و چهارمین ذخایر نفت در جهان را دارد. تمامی شرکت های غربی با یکدیگر در جنگند. این توافق بر اقتصاد جهانی چه اثراتی دارد؟ کارشناس گفت: این توافق ظرف مدتی تاثیرات به سزایی بر اقتصاد جهان خواهد گذاشت. برای تایید این توافق تاریخی، به ویژه در واشنگتن مدتی زمان لازم است. سپس نتایج اولین بررسی ها باید توسط سازمان بین المللی انرژی اتمی تایید شود. می توان تصور کرد که اگر همه چیز خوب پیش برود، از سال دو هزار و شانزده وارد روند لغو فزاینده تحریم ها و نمایش توان بالقوه و عظیم ایران به ویژه در زمینه نفت و گاز خواهیم بود.
مجری پرسید:آیا ایران می توان بزرگترین صادر کننده نفت و گاز جهان شود؟ کارشناس پاسخ داد: بله. ایران این توان بالقوه را دار است. این کشور از ذخایر کافی برای کسب این جایگاه برخوردار است. عربستان سعودی و قطر از غول های نفتی هستند. ایران نیز یک غول نفتی و گازی است. این کشور ذخایر نفتی گسترده ای دارد که به دلایل مختلف و به ویژه به دلیل تحریم های آمریکا و اروپا به خوبی از آن ها نفت استخراج نشده است. این تحریم ها خرید نفت و گاز ایران را برای شرکت ها ممنوع کرده بود. از ماه ها پیش این شرکت ها به ایران پیام می دهند که ما می خواهیم به بازار نفت و گاز ایران بازگردیم. ایرانی ها هم می گویند که ما می خواهیم با بزرگترین شرکت های نفتی و از جمله آمریکایی و اروپایی همکاری کنیم. کارشناس با اشاره به سابقه فعالیت های شرکت نفتی فرانسوی توتال تاکید کرد که این شرکت برای فعالیت در ایران از امتیازاتی برخوردار است.
مجری از تاثیر بازگشت ایران به بازارهای نفتی بر بهای نفت سوال کرد. کارشناس پاسخ داد: بی شک این بازگشت بر قیمت ها تاثیر خواهد گذاشت. قیمت نفت از سال دو هزار و چهارده به دلیل عرضه زیاد بسیار پایین آمد. اوپک از کاهش تولید خودداری می کند و حتی بالاتر از سی میلیون بشکه ای که اعلام کرده است، نفت تولید می کند. عراق نیز به رغم جنگ و اقدامات گروه دولت اسلامی به میزان بسیار زیادی نفت تولید می کند. حال ایران در چنین شرایطی به بازار نفت بازمی گردد. مجری به یک صد و پنجاه میلیارد دلار دارایی ایران در کشورهای خارجی اشاره کرد و نقل انتقال این میزان دارایی را عظیم خواند. مجری پرسید: آیا این دارایی آزاد شده همانطور که تهران می گوید، صرف بهبود اوضاع اقتصادی خواهد شد یا برعکس همانطور که اسرائیل می گوید، صرف تجهیز و تامین شبه نظامیان شیعه درخاورمیانه می گردد؟ کارشناس گفت: این مسئله یکی از موضوعات بحث های سیاسی و استراتژیکی آینده خواهد بود. میزان دارایی های توقیف شده ایران بسیار بالاست. کشورهایی که این دارایی ها را در اختیار دارند کشورهایی هستند که ایران می تواند به آن ها نفت بفروشد. ایران ده ها سال است که نمی تواند به آمریکا نفت بفروشد و از ژوئیه سال دو هزار و دوازده به اروپا نفت نفروخته است. از این رو کشورهای آسیای شرقی چین، کره جنوبی و هند، و مهم تر از اروپا ترکیه بازاری بزرگ برای ایران هستند. ایران قصد دارد از این پول در طرح های بزرگ سرمایه گذاری کند. این کشور سال هاست که احساس می کند در زمینه اقتصادی و انرژی عقب مانده است. از این رو می خواهد در کوتاه ترین زمان این تاخیر را جبران کند. از طرف دیگر باید توجه داشت که علاوه بر این دارایی های آزاد شده، ایران از محل فروش نفت و گاز نیز ارز قابل توجهی به دست خواهد آورد. مجری به بازار هشتاد میلیونی ایران تمایل سفر وزیر اقتصاد آلمان به ایران اشاره کرد.
مجری گفت: آلمان پیش از تحریم های اتحادیه اروپا شرکت تجاری مهم ایران بود و ایرانی ها تمایل زیادی به گسترش همکاری های اقتصادی با آلمان ها دارند. سفر وزیر اقتصاد آلمان در راس یک هیات شصت نفره از تمایل این کشور برای بازیابی جایگاه خود در بازار داخلی ایران حکایت دارد. البته کشورهای دیگر اروپایی و از جمله فرانسه در بازار ایران جایگاهی دارند. آسیایی ها، آمریکایی ها، اروپایی ها و روس ها تمایل زیادی به بازگشت به ایران دارند. اما قرار نیست که ایران به این کشورها هدیه بدهد. باید پیشنهادهای خوبی ارائه کرد. البته مسایل تاریخی و سیاسی نیز در این تجارت مد نظر قرار خواهند گرفت. در تهران برخی وبه ویژه افراط گرایان فرانسه را به دلیل مواضع سرسختانه ای که در مذاکرات اتخاذ کرد، سرزنش می کنند. مواضع فرانسوی ها حتی از آمریکایی ها نیز سرسختانه تر بود. مجری از احتمال ورود شرکت های آمریکایی به ایران پرسید. کارشناس گفت: شرکت های آمریکایی امتیازات مثبت و منفی زیادی دارند. امتیاز مثبت تمایل ایرانی ها به همکاری با آمریکا و شرکت های آمریکایی از دیرباز است. جامعه مدنی ایران تشنه برقراری ارتباط با آمریکاست. اما امتیازات منفی، سیاست های نامطلوب آمریکاست. حل این مشکل ساده نیست. کنگره آمریکا، فشارهای اسرائیل و سعودی ها موانع حل این مشکل هستند.