وزیرخارجه و دفاع آمریکا تلاش می‌کنند تا متحدانشان در منطقه را درمورد مساله توافق با ایران راضی کنند

پس از تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که شش قطعنامه قبلی آن را ملغی می‌کرد، رژیم صهیونیستی از مقامات دولت آمریکا به شدت ناراحت است. شکاف در میان مسئولان‌ آمریکا و متحدانش در منطقه به ویژه اسرائیل موجب شد تا اشتون کارتر برای راضی کردن رژیم صهیونیستی به سرزمین اشغالی سفر کند. از سوی دیگر جان کری نیز قرار است برای توضیح دادن درباره توافق هسته‌ای به کشورهایی که با آمریکا دوست هستند در منطقه سفر کند.

در همین رابطه روزنامه لس آنجلس تایمز نوشت: به دنبال توافق هسته ای ایران و شش قدرت جهانی که مورد مخالفت مقامات اسرائیلی قرار گرفته است، اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه سفر خود به منطقه خاورمیانه [غرب آسیا] را آغاز کرد تا به متحدان کلیدی آمریکا در این زمینه اطمینان خاطر دهد.

این روزنامه آمریکایی در پایگاه اینترنتی خود و در گزارشی به قلم باتشوا سوبلمن افزود: کارتر در دیدار با موشه یعلون، همتای اسرائیلی خود تاکید کرد اوضاع منطقه پیچیده است اما ما به خوبی منافع خود را می شناسیم. وی دوستی و اتحاد با اسرائیل را در راس منافع آمریکا طبقه بندی کرد.

از سوی دیگر روزنامه عبری زبان نیز این موضوع را به طور ویژه مدنظر قرارداده و سفر اشتون کارتر را مهم تلقی کردند. روزنامه الحیات چاپ لندن در پایگاه اینترنتی خود در گزارشی به قلم اسعد تلحمی از ناصره با اشاره به سفر اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا به اسرائیل نوشت رسانه های عبری زبان این واقعیت را بزرگ کردند که هدف کارتر از سفر به اسرائیل‌ دادن اطمینان خاطر به آن درمورد پیامدهای توافق هسته ای با ایران است. وزیر دفاع آمریکا سعی کرد در سخنان خود پیش و پس از دیدار با موشه یعلون وزیر دفاع (جنگ) اسرائیل بر این موضوع تاکید کند.

کارتر گفت به اسرائیل آمده است تا به همکاری با آن برای یافتن راه حلی برای تعدادی از چالش های امنیتی سرنوشت ساز ادامه دهد و اسرائیل زیربنای راهبرد آمریکا در خاورمیانه (غرب آسیا) باقی می ماند.

عودد عیران پژوهشگر مرکز تحقیقات امنیت ملی اسرائیل گفت پرونده ایران تنها یکی از پرونده های تهدید آمیز برای اسرائیل در دراز مدت است. اسرائیل باید به این پرونده توجه داشته باشد و از آمریکا حمایت کند.

پیش بینی می شود کارتر امروز با نتانیاهو دیدار و گفت و گو و نیز از مرزهای مشترک با لبنان برای ارزیابی خطراتی که اسرائیل می گوید حزب الله برای امنیت آن دارد، بازدید کند.

جان کری: جزئیات توافق را به کشور‌های عربی می‌گویم

از سوی دیگر وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد با وزرای امور خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس برای مطلع کردن آنان از جزئیات توافقنامه هسته ای ایران، دیدار خواهد کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی الحدث، جان کری در مصاحبه اختصاصی با این شبکه گفته است: من جزئیات این توافقنامه و همه راه هایی را که این توافقنامه باعث امنیت بیشتر کشورهای حاشیه خلیج (فارس) می شود به اطلاع آنها خواهم رساند.

کری گفت: من به طور مفصل با آنان درباره اینکه آمریکا چه کارهایی برای مقابله با تروریسم و فعالیت های نگران کننده تهران در منطقه انجام خواهد داد، بحث و گفتگو خواهم کرد. به نظر من این جزئیات برای آنان اطمینان بخش خواهد بود. وی خاطر نشان کرد: من همچنین از این فرصت استفاده خواهم کرد تا از سوالات آنان درباره توافقنامه اطلاع پیدا کنم.