رئیس دستگاه اطلاعاتی‌ سابق عربستان عصبانیتش از توافق هسته ای را در قالب مقاله‌ای نسبت به دولت اوباما نشان داد.

پس از حصول توافق هسته‌ای میان ایران و آمریکا یکی از کشورهایی که همراستا و همسو با اسرائیل از این توافق انتقاد کرده و آن را مضر برای منطقه و جهان توصیف کرد، عربستان سعودی بود. اگرچه عربستان به صورت رسمی و یا در بیانیه‌ای این موضوع را مانند اسرائیل اعلام نکرد، اما با این حال از پیش هم معلوم بود که این رژیم از حصول این توافق بسیار ناراحت است. جهان فراموش نمی‌کند که در آستانه رسیدن ایران و غرب به توافق جامع در سوم آذرماه 93، سعوالفیصل وزیرخارجه عربستان به وین سفر کرد و در فرودگاه این کشور نیم ساعت با جان کری ملاقات داشت. ملاقاتی که گفته شد بسیار مهم و تاثیرگذار بود.

پس از توافق هسته‌ای شاهزاده بندربن سلطان که نزدیکی بسیاری زیادی به جمهوری‌خواهان آمریکا دارد و طراح و تامین کننده اصلی منابع مالی تسلیحاتی تروریست‌های منطقه به ویژه در سوریه و اردن است، در مقاله‌ای به سیاست‌های اوباما اعتراض کرد.

بندر بن سلطان سال های طولانی سفیر عربستان در آمریکا بود در نتیجه واکنش او به توافق هسته ی با عکس العمل های مختلف و گسترده ای در جهان مواجه شده است، واکنش به اظهار نظر این شاهزاده عربستانی در میان محافل تصمیم گیرنده در پایتخت های مختلف به ویژه واشنگتن و همچنین در مطبوعات و شبکه های اجتماعی به فراوان دیده می شود.

بندر بن سلطان در مقاله ای که در واکنش به توافق هسته ای با ایران نوشت به تجربه 23 ساله اش در تعامل با روسای جمهوری آمریکا اشاره کرد و تصریح کرد، وقتی می گویم سیاست های اوباما رئیس جمهوری آمریکا در خاورمیانه به ویژه در سوریه، عراق و یمن چشمانمان را در برابر امور غیر قابل پیش بینی باز کرده است به من اعتماد کنید.

وی در ادامه با استناد به اظهار نظری از هنری کسینجر، معروف ترین وزیر امور خارجه آمریکا، نوشت:« دشمنان آمریکا باید از این کشور بترسند اما دوستانش باید بیشتر بترسند.»

در همین حال یکی از مشاوران رئیس جمهوری آمریکا مخالفت شاهزاده بندر بن سلطان رئیس سابق دستگاه امنیتی عربستان با توافق هسته ای را، جنجال برانگیز خواند.

این مشاور که نامش فاش نشده است در گفتگوی اختصاصی با پایگاه خبری ایلاف گفته است:« آنچه توصیه های بندر بن سلطان را در مقاله اش مخدوش می کند این است که چرا او به دلایل بد بودن توافق با ایران اشاره نکرده است

وی افزود:« این نظریه را که مسئولیت آنچه این روزها در عراق، سوریه و یمن می گذرد بر گردن اوباماست قبول ندارم، قضیه بر عکس است، بازیگران دیگری در پیچیده شدن شرایط این کشورها نقش ایفا کردند

مشاور اوباما در اظهاراتش که اولین واکنش اطرافیان رئیس جمهوری آمریکا به اظهار نظر بندر بن سلطان به شمار می آید افزود:« گویی بندر از زمان و جهانی دیگر آمده است، تردیدی نیست که او از یک حزب سیاسی دیگر در آمریکا هواداری می کند مقصود من حزبی است که نامش با جیم شروع می شود( مقصود جمهوری خواهان است).»

بندربن سلطان با شکستی سختی که در سقوط رژیم اسد خورد، بعد از روی کار آمدن حسن روحانی در تهران و انجام یک عملیات تروریستی در مقابل سفارت ایران در لبنان از دستگاه اطلاعاتی عربستان کنار گذاشته شد. کارشناسان بین‌المللی معتقدند که رویکرد دولت اوباما در حمایت از این شاهزاده سعودی تغییر کرده و از همین روست که او در مقاله خود جمله معروف کیسینجر را تکرار کرده است که «دوستان‌ آمریکا باید بیشتر بترسند»