روزنامه یدیعوت آحارنوت نوشت لیبرمن گفت مسئله ایران برای نتانیاهو بزرگتر از آن است که بتواند به آن رسیدگی کند.

روزنامه یدیعوت آحارنوت نوشت لیبرمن گفت مسئله ایران برای نتانیاهو بزرگتر از آن است که بتواند به آن رسیدگی کند.

به نوشته شماره امروز این روزنامه اسرائیلی در اینترنت، آویگدور لیبرمن که تا همین اواخر وزیر امور خارجه کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و فردی بود که سال ها معتمد نزدیک و متحد وی بود در مصاحبه ای با این روزنامه گفت: «ما نیازی به تشکیل کمیته تحقیق نداریم. ما باید نخست وزیر را عوض کنیم.»
لیبرمن این جمله را در پاسخ به این سوال گفت که آیا وی نیز مانند لاپید فکر می کند باید کمیته تحقیق برای بررسی توافق با ایران تشکیل شود یا خیر.
رهبر حزب اسرائیل خانه ما افزود: «نتانیاهو نمی تواند به مسئله ایران رسیدگی کند، این مسئله برای وی بسیار بزرگ است. اگر می خواهی شلیک کنی، شلیک کن، حرف نزن، سگی که پارس می کند گاز نمی گیرد. خلاصه کلام این است که ما درباره همه گزینه ها زیاد حرف می زنیم به حدی که کسی ما را دیگر جدی نمی گیرد. اکنون وقتی دوباره شروع به صحبت درباره این مطلب می کنیم همه فقط به ما می خندند.»
از نظر لیبرمن، توافق با ایران بد است. نه فقط بد بلکه وحشتناک است.
وی گفت: «کشوری که آشکارا می گوید هدف نهایی آن نابودی اسرائیل است، در حالی که اروپا نیز از آن حمایت می کند، غیرقابل قبول است. این به همه بازیگران در خاورمیانه نشان می دهد که باید تهاجمی و تندرو باشند زیرا همه سعی می کنند خشنودشان کنند. من پیش بینی می کنم که یک رقابت دیوانه وار تسلیحاتی به زودی آغاز خواهد شد از جمله در میان مصری ها، سعودی ها و ترک ها. این منجر به جنگ بعدی خوهد شد. ایران احساس می کند در راس جهان است. این توافق وضع خاص آن را به عنوان یک قدرت منطقه ای به رسمیت می شناسد و فقط موجب افزایش اشتها و جسارت آن خواهد شد.»
لیبرمن افزود: «آن چه با امضای توافق میان ایران و غرب روی داد فراتر از یک شکست بود. نتانیاهو نمی تواند و مهارت لازم را برای رسیدگی به این موضوع ندارد. او می داند چگونه در قدرت باقی بماند. او می داند چگونه صحبت کند. او هنرمند بزرگی است. او می داند چگونه قول هایی بدهد که هیچ قصدی برای متعهد ماندن به آنها ندارد.
اما این ها برای هدایت اسرائیل کافی نیست و نمی تواند مشکلات ما را حل کند.»
رهبر حزب اسرائیل خانه ما در ادامه گفت: «مشکل این نیست که ما حمله کنیم یا خیر. مشکل نداشتن راهبردی روشن در مورد مسائل مربوط به ایران و فلسطینیان است. در همه سال هایی که در کابینه بودم نتوانستم کابینه را به اتخاذ راهبرد روشنی وادار کنم.»
وی افزود: «حتی اکنون نیز نتانیاهو درست عمل نمی کند. روشن است که هیچ شانسی برای خنثی کردن این توافق در کنگره وجود ندارد. همه این ها به علت یک اشتباه بزرگ است و آن خصومت وی با اوباما، رئیس جمهور آمریکا است. بحث ها و اختلافاتی وجود دارد اما لازم نیست که آن را تبدیل به یک اختلاف علنی کنید. شما فقط ثابت کردید که ما در مقایسه با ایرانی ها چقدر منزوی هستیم. آمریکا حق دارد که به گونه دیگری فکر کند. این مسئله نباید تبدیل به یک اختلاف شخصی شود. شما نباید به طور مداوم دیگران را مقصر بدانید. آمریکایی ها اشتباه می کنند اما سوال این است که ما چه کاری انجام می دهیم. مقصر دانستن آنها برای بار دیگر اشتباه است.»
از وی سوال شد آیا نتانیاهو با رد گفتگو در مورد همکاری امنیتی با آمریکا کار درستی می کند یا خیر. لیبرمن پاسخ داد: «من هیچ پیشنهادی از طرف آمریکایی ها را رد نخواهم کرد. ما باید گفتگو در مورد این مسائل را قبلا آغاز می کردیم. حتی بدون توافق با ایران نیز ارزیابی مجدد این همکاری و کمک نظامی لازم است.»
وی گفت: «نتانیاهو می خواست موفق شود. همه ذهن وی درگیر مسئله هسته ای بود. اما این مسئله برای او بسیار بزرگ است. برای حل این مسئله باید خلاق و مصمم بود تا بتوان تصمیم های سخت گرفت و نتانیاهو هیچ یک از این ها را ندارد.»
به گفته لیبرمن این تنها اشتباهی نیست که نتانیاهو مرتکب شده است. وی از عملکرد نتانیاهو در عملیات صخره سخت نیز به شدت انتقاد کرده است. وی گفت: «چگونه کسی که نمی تواند با مسئله حماس برخورد کند، می تواند مسئله ایران را مدیریت کند؟ هیچ کس وی را جدی نمی گیرد.»