با ایران نمی توان همانند یک کشور عادی رفتار کرد.

جان بولتون نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز گفت:با ایران نمی توان همانند یک کشور عادی رفتار کرد.

فاکس نیوز در ابتدا بخشی از سخنان سناتورجیم ریش را در جلسه پرسش و پاسخ کمیته روابط خارجی سنا پخش کردکه وی گفت: اجازه دهید بدترین چیز را درباره پارچین بگویم. آن چیزی که شما (نمایندگان دولت در جلسه) با آنها موافقت کردید طوری است که ما حتی نمی توانیم در آنجا نمونه برداری داشته باشیم. آژانس بین المللی انرژی اتمی نمی تواند در آنجا نمونه برداری کند. آنها (ایرانی ها) می خواهند که خودشان قادر باشند که در آنجا(نمونه ها را) آزمایش کنند، این چیزی است که حتی(در آزمایش دوپینگ) برای لیگ ملی فوتبال آمریکا نیز قابل قبول نیست.چطور در دنیا ممکن است کشوری مثل ایران باشد که خودش آزمایش کند.
در ادامه گوینده شبکه از جان بولتون پرسید که نظر شما درباره سخنان سناتور ریش چیست و وی پاسخ داد:به نظرم سناتور ریش درست می گوید.به نظرم این مذاکرات و نحوه دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی به اماکن تسلیحاتی و به ویژه پایگاه نظامی پارچین از ریشه دچار نقایص فراوان است.حقیقت این است که بازرسان حقیقی آژانس بین المللی انرژی اتمی به دنبال چند موضوع متفاوت خواهند بود.مطمئنا آنها به دنبال پوشک بچه و یا پاک کننده های آرایشی نیستند که بعدا آنها را مورد تحلیل و آزمایش قرار دهند.
وی افزود:ایرانی ها تجربه زیادی در ایجاد موانع در راه دسترسی آژانس بین المللی به نمونه های زیستی دقیق دارند.آنها در دوره اول ریاست جمهوری جرج بوش تلاش کردند که وضع موجود در یک کارخانه را ساختگی جلوه دهند.این در حالی بود که بازرسان آژانس فعالیت های اتمی را در این کارخانه شناسایی کرده بودند.زمانی که بعدا آنها به مشکلات برخوردند ،آنها دیوارها را از نو رنگ آمیزی نکردند بلکه تمامی ساختمان را با بولدوزر ویران کردند و محوطه آن را زیر و رو کردند.من قدری سخنانم را طولانی می کنم اما این ایده که شاهد آن باشیم که ایرانی ها خودشان نمونه برداری کنند ،خنده آور و بسیار خطرناک است.
نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل در پاسخ به این سوال که جان کری در جلسه پرسش و پاسخ سنا موضوع توافق بین ایران و آژانس برای نمونه برداری از اماکن هسته ای ایران را محرمانه اعلام کرده بود، گفت:به نظرم این موضوعی محرمانه نیست زیرا ایران همه چیز را می داند.اینکه رئیس جمهور و وزیر خارجه تمایل به اعتماد به ایران دارند ناشی از آن است که آنها اعتمادی به مردم آمریکا ندارند. به نظرم آنچه ما در اینجا درباره آن صحبت می کنیم به نوعی از پروتکل بازرسی ها مربوط می شود که به توافق های بین ایران و آژانس مربوط می شود که هنوز علنی نشده است و جان کری هم گفته که حتی هنوز آن را هم ندیده است. به نظرم این موضوع باید علنی شود. البته این موضوع را که برخی از این توافقات به عنوان مواردی محرمانه که باید آژانس آن را حفظ کند تنها درباره کشورهایی چون سوئیس می تواند معتبر باشد اما ایران کشوری است که به مدت بیست و پنج سال به آژانس بین المللی انرژی اتمی دروغ گفته است و درباره تعهدات اتمی خود فریبکاری کرده است و شما نمی توانید با آنها همانند یک کشور عادی رفتار کنید.
وی در پایان گفت:این عقب نشینی ها در پاراگراف به پاراگراف این توافق در برابر ایرانی ها آن را کم ارزش می کند. به نظرم کنگره اجازه این کار را نخواهد داد و بر روی دسترسی به این دو توافق بین ایران و آژانس پافشاری خواهد کرد. ما باید در این باره با دولت با صراحت برخورد کنیم که ما خواهان تمامی توافق های بین ایران و آژانس هستیم. ما تنها نمی خواهیم بر روی توافق تمرکز کنیم و خواهان دریافت و دانستن اطلاعات درباره تمامی مسائلی هستیم که شما در وین درباره آنها مذاکره کردید.