گمانه‎ها از رهبر احتمالی طالبان ادامه دارد.

برخی فعالان شبکه‌های اجتماعی با انتشار اخباری در مورد فارغ‌التحصیلی فردی که وی را پسر «ملاعمر» خوانده‌اند، این احتمال را داده‌اند که وی رهبری گروه طالبان را بر عهده گیرد.

در حالی که اختفای رهبر طالبان به شایعاتی مبنی بر تردید در زنده بودن یا حداقل غیر فعال بودن وی دامن زده، عده‌ای از فعالان شبکه‌های اجتماعی از فارغ‌التحصیلی پسر وی از دانشگاه «کراچی» پاکستان خبر دادند و اعلام کردند که وی آمادگی این را دارد که رهبری طالبان را به عهده گیرد.

این در حالی است که برخی معتقدند فرزند وی در حمله پهپادهای آمریکایی کشته شده است.

شایعات درباره ملا عمر تنوع بسیاری زیادی دارد. برخی تحلیل‌گران می گویند که وی مرده است؛ برخی دیگر م‌ گویند که از مقام فرماندهی شبه‌نظامیان کناره‌گیری کرده و عده‌ای نیز معتقدند که ملا عمر صرفاً زائیده تصورات است و جز یک نام چیز دیگری نیست.

به دنبال پخش اخبار ضد و نقیضی پیرامون رهبر طالبان، گروهی از علمای طالبان در نامه ‌ی از ملا عمر خواستند برای اثبات زنده بودن خود در نوار ویدیویی ظاهر شود چرا که در غیر این صورت با «ابوبکر البغدادی» رهبر داعش بیعت خواهند کرد.

چندی پیش ملا عمر برای نخستین‌بار پیامی صوتی را منتشر و از فرماندهان طالبان خواست تا از نفاق دوری جویند و کارهای خود را با مشورت پیش ببرند.

وی همچنین در این پیام اظهار داشت: دشمن جنگ را بر ما تحمیل کرده و ما حق داریم از نوامیس ملی خود دفاع کنیم.

«مباشر بخاری» یک تحلیلگر اهل لاهور در این خصوص اظهار داشت: «از زمان سقوط حکومت طالبان در کابل هیچ رهبر طالبانی ادعا نکرده است که ملا عمر را ظرف 3 ساله گذشته دیده یا ملاقات کرده است.»

«ملا ذبیح الله مجاهد» سخنگوی گروه طالبان در خصوص زنده بودن ملا عمر گفت: رهبر گروه طالبان در قید حیات است و تمام امور نظامی و سیاسی و اداری این گروه تحت نظر وی انجام می شود.

وی افزود: شایعه مرگ وی از سوی دشمنان است که از درگیری مستقیم با این گروه ناتوان شده و به همین سبب این شایعات را منتشر می‌کنند.

این در حالی است که رهبر طالبان در پیامی به مناسبت عید فطر مذاکرات صلح این گروه با دولت افغانستان را قانونی و مشروع خواند و اعلام کرد: هدف اصلی از انجام این گفتگوها پایان دادن به اشغال افغانستان است.