یهودیان آمریکا با اسرائیل درباره توافق ایران هم نظر نیستند.

هاآرتص به نقل از سرکنسول رژیم صهیونیستی در فیلادلفیا به تل آویو هشدار داد یهودیان آمریکا با اسرائیل درباره توافق ایران هم نظر نیستند.

روزنامه هاآرتص در گزارشی به قلم باراک راوید نوشت: یارون سیدمن این هفته یک پیام هشدار برای تل آویو ارسال کرد و آن این بود که جامعه یهودیان در آمریکا دیدگاه های یکسانی در حمایت از اسرائیل و مخالفت با توافق نامه هسته ای ایران با قدرت های جهانی ندارند.
سیدمن در نامه ای اعلام کرد: «درباره موضوع بسیار مهم توافق هسته ای ایران که سال هاست در کانون سیاست خارجی اسرائیل قرار دارد و از سوی مقامات اسرائیلی تهدیدی برای موجودیت اسرائیل محسوب می شود، باید گفت که جامعه یهودیان در آمریکا درباره توافق نامه هسته ای ایران در جبهه ای واحد در کنار اسرائیل قرار ندارند.»
سیدمن همچنین خاطرنشان کرد رئیس یکی از فدراسیون های یهودی در منطقه فیلادلفیا به او گفته است که موضع اسرائیل از نظر دولت باراک اوباما موضع مناسبی نیست و این موضوع می تواند بر جامعه یهودیان آمریکا تأثیر بگذارد.
سیدمن پیشتر رئیس بخش روابط با کنگره آمریکا در دفتر کنسولی اسرائیل در فیلادلفیا بود.
توافق بین ایران و آمریکا، چین، روسیه، انگلیس و فرانسه و آلمان سبب برداشته شدن ممنوعیت ها در زمینه فن آوری موشکی بر ایران پس از هشت سال و برداشته شدن تحریم های تسلیحاتی اعمال شده بر تهران پس از پنج سال می شود.
این خبر کمی پس از آن منتشر شد که نتایج نظرسنجی های انجام شده در آمریکا درباره توافق هسته ای ایران نتایج متفاوتی در بر داشته است.
در نظرسنجی ال ای جوئیش ژورنال 48 درصد، در نظرسنجی اسرائیل پراجکت 44 درصد و در نظرسنجی جی استریت 60 درصد از یهودیان آمریکا از توافق هسته ای ایران حمایت کردند.
در همین حال، برخی از نهادها و افراد مشهور در آمریکا از توافق هسته ای ایران حمایت کرده اند. «گلوبال زیرو» سازمانی که برای نابودی تسلیحات هسته ای در سراسر جهان فعالیت می کند ویدئویی منتشر کرد که در آن، افراد مشهور دیدگاه های منتقدان توافق نامه هسته ای را محکوم می کنند.
در این ویدئو، بازیگرانی همانند جک بلک و مورگان فریمن و والری پلیم افسر عملیاتی سابق سیا و ملکه نور همسر پادشاه سابق اردن به شوخی اعلام کردند شکست دیپلماسی می تواند به «نابودی کلی آمریکا توسط یک بمب هسته ای منجر شود.»
افسر بلندپایه ارتش آمریکا نیز از توافق هسته ای ایران حمایت کرد و گفت این توافق خطر توسعه تسلیحات هسته ای را توسط تهران کاهش می دهد و در عین حال سبب خریدن زمان لازم برای همکاری با هم پیمانان ما به منظور مقابله با جمهوری اسلامی بر سر «فعالیت های شنیع» دیگر آن می شود.
مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز در جلسه استماع سنا اعلام کرد برای حفظ تحریم ها علیه برنامه موشک های بالستیک ایران و همچنین قاچاق تسلیحات «تا جای ممکن» به کاخ سفید مشاوره داده است.
اعضای کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا از دمپسی پرسیدند چگونه از توافق نامه هسته ای حمایت می کند در حالی که او اوایل این ماه اعلام کرد که «تحت هیچ شرایطی» نباید فشارها را بر موشک های بالستیک ایران و قاچاق تسلیحات کاهش داد.
دمپسی در پاسخ به این سوال گفت: «توصیه من ادامه فشارها بر ایران در زمینه دیگر فعالیت های شنیعش تا جای ممکن بود.» او همچنین گفت: «من می گویم بر این باورم که زمان هم به نفع ما و هم به نفع ایران است و از این رو، با دست یابی به توافق نامه هسته ای از آن حمایت کردم.»
او افزود:‌ «فرصتی واضح برای ایران به وجود آمده است تا از برخی منابع خود استفاده کند و این موضوع همکاری ما را با شرکای منطقه ای مان از جمله اسرائیل می طلبد.»
او تصریح کرد توافق نامه هسته ای سبب کاهش خطرات دست یابی تهران به تسلیحات هسته ای می شود اما لزوم تقویت همکاری های ما را با شرکایمان در منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) افزایش می دهد.