وزارت دفاع آمریکا خود را متعهد به مقابله با دو چالش مهم در غرب آسیا یعنی داعش و اقدامات بی ثبات کننده ایران می داند.

وزیر دفاع آمریکا در جلسه استماع کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا مدعی شد وزارت دفاع خود را متعهد به مقابله با دو چالش مهم در غرب آسیا یعنی داعش و اقدامات بی ثبات کننده ایران می داند.

جک رید، سناتور دموکرات از رودآیلند، در اظهارات خود در جلسه کمیته نیروهای مسلح سنا گفت، این مذاکرات با هدف مسدود کردن مسیر دستیابی ایران به سلاح هسته ای برگزارشد. ایران هسته ای نیروی بسیار قدرتمند تر در منطقه بود و آن گونه که بارها نشان داده است نیرویی در خدمت صلح و ثبات نیست، بلکه حامی تروریسم است و در پی تحمیل اراده خود بر سراسر خاورمیانه است. علاوه بر این، ایرانی هسته ای به احتمال بسیار زیاد سبب ساز رقابت هسته ای در خاورمیانه و پایانی فاجعه بار می شد. هیچ یک از ما حمایت ایران از تروریسم یا سایر اقدامات بی ثبات کننده این کشور را در منطقه نادیده نمی گیریم، اما این مذاکرات به طور صحیح بر تسلیحات هسته ای متمرکز بود.
پیشینه کنترل تسلیحات آن گونه که فرد کاپلان می گوید نشان داد توافق های تسلیحاتی که در طول جنگ سرد میان آمریکا و اتحاد شوروی به امضا رسید، هیچ یک شوروی را ملزم به انکار کمونیسم، قطع حمایت از شورش ها در جهان سوم یا برقراری دموکراسی جفرسونی نمی کرد. با وجود این آن توافق ها بسیار مفید بود. آن توافق ها رقابت هسته ای (آمریکا و شوروی) را مهار کرد و هشتاد سال به عقب بازگرداند و محفلی برای دیپلماسی و کاستن از بی اعتمادی و نفرت در زمانی فراهم کرد که هیچ موضوعی دیگری نمی توانست چنین کند. این توافق (با ایران) را درک میکنیم و منتظر پاسخ شما هستیم تا راه حلی را بررسی کنیم که تمام مسیرهای ایران به تسلیحات هسته ای را مسدود خواهد کرد و در طولانی مدت امکان هشدار درباره تخلف و پاسخ مناسب را فراهم می کند.
وزیر دفاع آمریکا در ادامه اجازه خواست صرفاً او و ژنرال دمپسی به ارائه بیانیه آغازین بپردازند و مک کین، رئیس جلسه، با آن موافقت کرد.
کارتر از رئیس کمیته، عضو ارشد رید و همه اعضای کمیته به سبب فراهم کردن فرصتی برای گفتگو درباره راهبرد دفاعی آمریکا در منطقه غرب آسیا و جمع بندی مذاکرات وین تشکر کرد به ویژه در زمانی که او تازه از سفر چند روزه به منطقه بازگشته است.
کارتر افزود، این توافق گام مهمی است که با هدایت رئیس جمهور اوباما، دیپلماسی مصرانه وزیران کری، مونیز و سایرین به دست آمد. تحریم های فلج کننده ای که وزیر خزانه داری لو آن را هدایت و کنگره به اجرایی شدن آن کمک کرد. این توافق خوبی است، چون به شیوه ای جامع و قابل راستی آزمایی مانع دستیابی ایران به سلاح هسته ای می شود. توافقی که وقتی اجرایی شود یک عنصر بسیار مهم ریسک و بلاتکلیفی را در منطقه برطرف خواهد کرد. به این دلیل و دلایلی که همکاران من در اظهارات خود در برابر کمیته های کنگره مطرح کرده اند، از شما می خواهم از این توافق حمایت کنید. همچنین از شما می خواهم از عناصر کلی تر راهبرد دفاعی در خاورمیانه که تشریح خواهم کرد با حمایت از یک بودجه دفاعی پایدار و اصلاح شده پشتیبانی کنید.
مذاکرات موفقیت آمیز این توافق بخشی از سیاست کلی خارجی و دفاعی ماست. در مقام تاثیرگذارترین قدرت در جهان، مسئولیت هایی در سراسر جهان بر عهده ماست. خاورمیانه از نظر منافع ملی آمریکا بسیار مهم است. در نتیجه وزارت دفاع متعهد است با دو چالش امنیتی مهم منطقه مقابله کند: ایران و داعش.
رویکرد راهبردی وزارت برای محافظت از منافع ما و مقابله با چالش های مذکور تغییر نخواهد کرد. به حضور نظامی قدرتمند خود برای بازداری خشونت و تقویت امنیت دوستان و متحدان خود در منطقه، به ویژه اسرائیل، ادامه خواهیم داد. به حضور نظامی قدرتمند برای تضمین تردد در خلیج (فارس)، مقابله با نفوذ زیانبخش ایران و تضعیف کردن و در نهایت شکست دادن داعش ادامه می دهیم. همچنین به توسعه توانایی های نظامی خود، آن گونه که رئیس جمهور دستور داده است، ادامه خواهیم داد تا اگر ایران از عمل به تعهدات خود در چارچوب این توافق سرباز زد، همه گزینه های پیش رویمان باشد.
هفته گذشته در خاورمیانه بودم و فرصتی داشتم تا با بسیاری از مردان و زنان یونیفورم پوشی ملاقات کنم که راهبرد ما را اجرا می کنند. می دانم شما چقدر به آنها اهمیت می دهید و مثل من از کار تحسین برانگیز آنها به خود می بالید. امروز به شما چیزی را می گویم که به آنها گفتم: با تمام توان در کنار دوستانمان مقابل داعش و فعالیت های زیانبخش ایران می ایستیم.