شاید چین به خریداری نفت تغلیظ شده از ایران چندان تمایل نداشته باشد.

خبرگزاری رویترز در گزارشی از پکن به قلم فلورانس تان نوشت :‌

هر گونه تلاش ایران برای فروش میلیون ها بشکه نفت خام سبک اضافی ذخیره شده در نفتکش ها در طول یک و نیم تا دو سال از اعمال تحریم ها ، احتمالا به علت مشکلات در پالایش و تولید نفت در این کشور با موفقیت همراه نبوده است.
تجار و مسئولان شرکت های نفتی می گویند ایران چاره ای جز رو کردن به چین برای فروش این نوع نفت خام تحت عنوان نفت تغلیظ نشده نداشته است زیرا چین به عنوان دومین مصرف کننده بزرگ نفت جهان ، در گذشته هر گاه که شرایط به نفع پکن بوده خیلی به سرعت تلاش کرده است تا فرصت ها را مغتنم بشمارد و میزان واردات نفت خود را افزایش دهد.
این در حالی است که دیگر خریداران آسیایی در ژاپن و کره جنوبی اعلام کرده اند دولت های آنها هنوز هم مجوزهای خرید نفت خام بیشتر از ایران را تایید نکرده اند ، زیرا توافق هسته ای میان ایران و قدرتهای جهانی هنوز در کنگره آمریکا و نیز از سوی آیت الله علی خامنه ای رهبر معظم ایران به تایید نرسیده است.
با این همه شاید چین هم به خریداری نفت تغلیظ شده از ایران چندان تمایل نداشته باشد.
شرایط نامساعد پالایش برای محصولاتی مانند نفتا یا همان بنزین سنگین و گازوئیل - اصلی ترین فرآورده به دست آمده از نفت- موجب شده است میزان تقاضا برای این محصولات پایین باشد. و این در حالیست که اصلی ترین خریدار نفت تغلیظ شده چین یعنی شرکت دراگون آروماتیکس Dragon Aromatics ، نیز از ما آوریل در پی سانحه آتش سوزی تعطیل شده و پیش بینی نمی شود تا طی دو ماه آینده نیز فعالیت خود را از سرگیرد.
یکی از دلالان نفتی طرف معامله با پالایشگاه های چینی که نفت تغلیظ شده پارس جنوبی ایران را فرآوری می کند ، در این باره می گوید: « با توجه به مشکلات کنونی ،‌ احتمال اینکه فروش این محصولات متوقف شود از اینکه افزایش یابد ، بیشتر خواهد بود. »
شرکت ملی نفت ایران حدود چهل تا پنجاه میلیون بشکه نفت را در مخازن نفتکش ها بر روی دریا ذخیره سازی کرده است و دست کم یکی از سوپرنفتکش های ایرانی مورد استفاده برای این کار ، از زمان دستیابی به توافق هسته ای ، حرکت به سمت شانگهای را آغاز کرده است.
هنوز مشخص نیست که نفتکش استارلا در حال حمل محصولات یا نفت خام است ولی مقامات ایرانی هفته گذشته اعلام کردند که نفت ذخیره سازی شده در دریا ، یا سوخت است یا نفت تغلیظ شده که میزان نفت تغلیظ شده بالغ بر سی میلیون بشکه بر آورد می شود.
به موجب توافق هسته ای که روز چهارده ژوییه به دست آمد ، ایران موافقت کرده است تا فعالیت هسته ای خود را به ازای کاهش تحریم ها که اعمال آنها موجب شده است میزان صادرات این کشور از اوایل سال 2010 تا بیش از نصف کاهش یابد ، کمتر کند.
بازرگانان می گویند شرکت ملی نفت ایران روزانه حدود شصت و شش هزار بشکه به شرکت دراگون آروماتیکس می فروخت بنابراین ایران ناچار است برای محموله های دیگر که خود این شرکت خواهان آن نیست، مشتری های دیگری پیدا کند.
یک تاجر چینی دست اندر کار خرید نفت خام پارس جنوبی به این خبرگزاری گفت :‌« اگر شرکت ملی نفت ایران نتواند خریداران جدیدی پیدا کند و در عین حال به تولید نفت تغلیظ شده ادامه دهد ، ایران برای فروش محموله های خود تحت فشار شدیدی قرار خواهد گرفت. »‌
دلالان نفتی می گویند محموله نفت تغلیظ شده ایران حاوی میزان بالای سولفور و جیوه سمی است که این ترکیب به نوبه خود با توجه به قوانین سختگیرانه تر زیست محیطی در چین ؛ فروش این فراورده را به این کشور دشوارتر می سازد.
شرکت سینوپک بزرگترین شرکت پالایشگاهی آسیا که به موجب قراردادی با ایران روزانه حدود هفتاد هزار بشکه از میدان پارس جنوبی خریداری می کند ، به علت دریافت شکایاتی مبنی بر وجود ماده بد بوی سولفوئید ، در طول ماههای فصل تابستان میزان واردات خود را از ایران کاهش داده است.
این اقدام شرکت ملی نفت ایران را وادار کرده است پس از نشت نفت تغلیظ شده از تانکرهای خود در بندر دالیان در شمال شرق چین، به دنبال انبارهای بیشتری به منظور ذخیره سازی نفت خام خود باشد . یک منبع شرکتی به این خبرگزاری گفت یک اوپراتور دیگر در شرق چین که در امر ذخیره سازی نفت فعالیت می کند، در حال حاضر موضوع ذخیره سازی نفت پارس جنوبی را در دست بررسی دارد.
ایران ممکن است ناچار شود تا مازاد نفت خود را به منظور جلب خریدار با تخفیف بسیار زیاد به دبی بفروشد و این در حالیست که ممکن است بر سر مشکل در ذخیره سازی نفت تغلیظ شده ، متحمل زیان مالی نیز بشود.
به گفته دلالان هر گونه اقدام ایران در فروش محصولات خود بدین صورت ممکن است قیمت دیگر انواع فراورده ها را تحت تاثیر قرار دهد و تولید کنندگان محصولات مشابه در قطر و استرالیا را با مشکل روبرو سازد.
فراورده های تغلیظ شده قطر نیز به علت کاهش شدید تقاضا در آسیا به علت مشکل در روند پالایش ، به پایین ترین سطح بارگیری در شش ماه گذشته رسید.
آمار و ارقام گمرکی نشان می دهد واردات نفت خام چین از ایران از جمله محصولات تغلیظ شده از نوعC-IMP-IRCN-MTH در ماه ژوئن افزایش یافت و به 671 هزار و 800 بشکه در روز رسید.