وندی شرمن روز گذشته در جلسه‌ای خصوصی به سران کنگره درباره سازوکار محرمانه توافق شده بین ایران و آژانس درباره نحوه بازرسی ها توضیح داده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تاکید بر اینکه متن توافق ایران و آژانس را ندارند گفت: وندی شرمن، معاون وزیر خارجه روز گذشته در جلسه‌ای خصوصی به سران کنگره درباره سازوکار محرمانه توافق شده بین ایران و آژانس درباره نحوه بازرسی ها توضیح داده است.

مارک تونر در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به سوالی گفت: وزیر خارجه و دیگران درباره این موضوع کاملا شفاف بوده اند که هیچ توافق محرمانه ای وجود ندارد. آژانس بین المللی انرژی اتمی که این توافق را راستی آزمایی می‌کند، سازو کارها و توافقاتی با کشورها بر اساس پروتکل الحاقی انجام می دهد. وندی شرمن معاون وزیر خارجه پیشتر به رهبران مجلس نمایندگان در این رابطه به روشی امن اطلاع رسانی کرده است و ما به برگزاری چنین نشست های محرمانه‌ای در صورت نیاز ادامه می‌دهیم.

تونر درباره زمان این نشست گفت: به نظرم این موضوع دیروز صبح روی داده است و به آنها گفته که در ترتیبات و توافقات بین آژانس و ایران چه چیزی وجود دارد. درک و نحوه نگاه کنگره به این موضوع و اینکه ما درباره این توافقات چه می‌دانیم صراحتا نادرست است. این موضوع باید به روشی محرمانه صورت گیرد و ما این موضوع را پیشتر توضیح داده‌ایم.ما متن مکتوبی را دریافت نکرده‌ایم اما درباره محتوای آن به ما توضیح داده شده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: هر تلاشی را برای توضیح و اطلاع رسانی به کنگره در رابطه با این سازو کارها به صورت محرمانه انجام خواهیم داد.

پیش از این مقامات ارشد کشورمان تاکید کرده بودند که توافق ایران و آژانس محرمانه نیست اما سازو کار و ترتیبات بازرسی ها محرمانه است و این رویه معمول تعاملات کشورها با آژانس است.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی اخیرا در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو گفت: در وین نیز تفاهمی که با آقای آمانو به امضا رسید به هیچ وجه مفاد آن محرمانه نیست. بلکه در بحث پادمانی قرار شد زمانی که بازرسان آژانس به ایران می‌آیند،‌شیوه‌های بازرسی میان ایران و آژانس مشخص و توافق شود که آن محرمانه است. البته این مسئله شیوه معمولی بوده و در هر کشوری که آژانس بخواهد بازرسی خاص انجام دهد، شیوه بازرسی میان آژانس و آن کشور محرمانه خواهد بود. آژانس پس از بازرسی گزارش خود را اعلام می‌کند که آن هم محرمانه نیست.

از سوی دیگر باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا از یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست کرده تا با حضور در سنای آمریکا درباره موضوع بازرسی ها و توافقات با ایران توضیح دهد. این درحالی است که پیش از این رضا نجفی سفیر و نماینده دائم کشورمان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (در دوم مردادماه) با ارسال نامه‌ای به مدیرکل آژانس رسما نسبت به سوء استفاده احتمالی و یا درز اطلاعات از آژانس به بیرون هشدار داد.

در این نامه آمده است که طبق ماده ۷ اساسنامه، مدیرکل و کارمندان آژانس در انجام وظایفشان نباید از هیچ منبعی خارج از آژانس دستور بگیرند و نباید هیچگونه اسرار صنعتی یا اطلاعات محرمانه‌ای که به دلیل اشتغال در آژانس کسب می‌کنند را افشا کنند. دولت‌های عضو هم طبق همین ماده اساسنامه متعهدند که به دنبال اعمال نفوذ بر مدیرکل و آژانس نباشند.

در نامه نماینده کشورمان تاکید شده است که جمهوری اسلامی ایران به شدت علیه هر تلاشی برای کسب اطلاعات محرمانه‌اش هشدار می‌دهد و مانند هر کشور دیگر اجازه نخواهد داد امنیت ملی و ایمنی شهروندانش به هر شکلی مورد مصالحه قرار گیرد.

به نظر می رسد دعوت از آمانو برای حضور در کنگره آمریکا مصداق اعمال فشار و نفوذ بر یک سازمان بین المللی است که بی طرفی و اعتبار آن پیش از این در کشورمان زیر سوال رفته بود.