آمریکا قصد دارد برای فروکش کردن خشم عربستان 4/5 میلیارد دلار تسلیحات موشکی به عربستان بفروشد

عربستان مانند تعدادی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از توافق حاصل شده میان ایران و ۱+۵ بر برنامه هسته‌ای تهران ابراز نگرانی کرده و با وجود اطمینان خاطر‌های آمریکا تلاش می‌کند قدرت موشکی خود را افزایش دهد.

به گزارش مثلث آنلاین، پایگاه خبری «جویش پرس» نوشت که آمریکا قصد دارد برای فروکش کردن خشم عربستان از توافق هسته ای با ایران، ۵.۴ میلیارد دلار تسلیحات موشکی به ریاض بفروشد. این گزارش افزود که وزارت خارجه فروش موشک‌های لاکهید را تایید کرده است.

شرکت لاکهید مارتین، شرکت تسلیحاتی بزرگ آمریکا، نیز تاکید کرده است که این شرکت از مذاکرات دولت آمریکا و پادشاهی سعودی برای فروش موشکهای PAC-۳ مکه در راستای ارتقای توان نیروی دفاع هوایی عربستان است حمایت می‌کند.

پیشتر «اشتون کارتر» وزیر دفاع آمریکا سه شنبه گذشته به جده رفته بود تا با «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان دیدار کند و به او اطمینان خاطر بدهد که ایالات متحده از امنیت سعودی‌ها محافظت خواهد کرد.

با وجود اینکه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به ویژه قطر و عربستان از بازیگرهای اصلی ناآرامی‌های منطقه به شمار می‌روند و عربستان سعودی با تشکیل ائتلافی اقدام به حمله نظامی به کشور همسایه‌اش یمن کرده است‌ باز هم این کشورها ایران را به برهم زدن امنیت خاورمیانه متهم می‌کنند که بارها از سوی ایران تکذیب شده است.

کارشناسان عربی معتقدند که با وجود تلاش‌های فراوان ایالات متحده برای تأکید بر اینکه امنیت همپیمانان خود را تأمین خواهد کرد، کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس نسبت به واشنگتن بی اعتماد شده و به دنبال افزایش قدرت نظامی خود در خاورمیانه هستند.