باراک اوباما در نشستی تلاش کرد تا رهبران یهودی آمریکا را ترغیب کند تا از توافق اخیر هسته ای با ایران حمایت کنند.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در نشست روز سه شنبه در کاخ سفید تلاش کرد تا رهبران یهودی آمریکا را ترغیب کند تا از توافق اخیر هسته ای با ایران حمایت کنند.

به موجب این گزارش اوباما در این نشست با شرکت گروهی متشکل از 22 تن از رهبران یهودی که به مناسبت پنجاه و چهارمین سالروز تولد وی گرد هم آمده بودند تلاش کرد تا موافقت آنها را با کاهش تحریمها بر ضد تهران به ازای بازرسی های سختگیرانه تر از سایت های بالقوه هسته ای ایران جلب کند.
اظهارات وی در حالی صورت گرفت که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که همواره مخالفت سرسختانه خود را با توافق ایران اعلام کرده است ، یک روز قبل از طریق وب کست برای یهودیان آمریکایی سخنرانی کرده بود.
دو طرف تلاش می کنند تا حمایت یهودیان آمریکایی را از مواضع خود درباره توافق ایران به دست آورند. نشست دیروز دو ساعت به طول انجامید و جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا نیز در آن شرکت داشت. همچنین گروه هایی همچون جی استریت و اتحادیه ارتدوکس ها در این نشست حضور داشتند.
برخی از رهبران یهودی به اظهارات اخیر اوباما که گفته بود مخالفت با توافق ایران به مثابه حمایت از جنگ با این کشور خواهد بود واکنش نشان دادند.
برخی از آنها تاکید کردند این لحن گفتار اوباما ممکن است برای جامعه یهودی آمریکا خوشایند نباشد و مباحثبات درباره توافق هسته ای ایران نباید بدین صورت جلوه داده شود. اوباما تصریح کرد از نگرانی های آنان به خوبی آگاهی دارد ولی به واقع اعتقاد دارد اگر توافق تصویب نشود ، ممکن است جنگ در بگیرد.
رهبران یهودی تاکید داشتند رئیس جمهور با این ایده که امکان دستیابی به توافقی بهتر با ایران وجود داشت بارها مخالفت کرد و هشدار داد اگر توافق اجرایی نشود ایران ممکن است طی مدت چند ماه به بمب دست پیدا کند.
در بخش دیگری از تلاش های دولت آمریکا ،‌اوباما همچنین قرار است امروز چهارشنبه در تشریح دستاوردهای پیگیری دیپلماسی با ایران در دانشگاهی در واشنگتن سخنرانی کند.
یک مقام کاخ سفید اعلام کرد اوباما می کوشد تا این موضوع را روشن سازد که در توافق هسته ای با ایران فراگیرترین رژیم بازرسی و شفافیت سازی که تا کنون بر سر آن مذاکره شده است ، به مورد اجرا در خواهد آمد و نظام راستی آزمایی همه مسیرهای ایران را به سمت بمب مسدود خواهد کرد.
وی افزود :‌«‌اوباما تصریح خواهد کرد که همان کسانی که از جنگ با عراق حمایت می کردند ، هم اکنون با دیپلماسی با ایران مخالفت می ورزند و از دست دادن این فرصت به واقع اشتباهی تاریخی خواهد بود که به وجهه و اعتبار آمریکا لطمه خواهد زد. »‌
این در حالیست که نتانیاهو در سخنان دیروز خود هشدارهای قبلی خود را مبنی بر اینکه توافقنامه اسرائیل و کل خاورمیانه را به خطر می اندازد تکرار کرد.
کاخ سفید اعلام کرده است نشست دیروز اوباما با رهبران یهودی تلاشی در جهت مقابله با نتانیاهو نبوده است. در هر حال دولت از حساب توئییتری خود که به توافق هسته ای اختصاص داده شده است ،‌در طول سخنرانی نتانیاهو برای گذاشتن پست هایی تحت عنوان «‌ بررسی های داده ها و اطلاعات »‌ استفاده کرده است.
همه این اقدامات نشان می دهد که کاخ سفید پاسخ دادن به انتقادات اسرائیل را برای کسب آرای لازم در کنگره برای حمایت از توافق هسته ای ایران حیاتی و واجب می داند.
سناتور دموکرات تیم کین از ایالت ویرجینیا ،‌سناتور بیل نلسون از فلوریدا و باربارا باکس از کالیفرنیا رسما حمایت خود را از توافق ایران اعلام کرده اند ،‌ که تحولی مثبت برای کاخ سفید در ادامه تلاش هایشان در برابر مخالفان به شمار می رود.
ولی برخی دیگر از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان که خودشان یهودی هستند مخالف این توافق هستند.
با این همه برخی از چهره های کلیدی دموکرات مانند سناتور چاک شامر هنوز نظر قطعی خود را در این باره اعلام نکرده اند. برخی دیگر از دموکراتها که هنوز موضع خود را اعلام نکرده اند ، به شدت تحت فشار قرار گرفته اندو از جمله آنها استنی هویر از ایالت مریلند است که این هفته با گروهی از دموکراتها به اسرائیل سفر می کنند.
هری رید یکی دیگر از رهبران کلیدی از ایالن نوادا نیز هنوز رای نهایی خود را اعلام نکرده است. وی در پاسخ به پرسشی درباره این که آیا فکر می کند دموکراتها رای کافی برای تایید توافق هسته ای به دست خواهند آورد گفت : « نمی دانم تنها با گذشت زمان همه چیز روشن خواهد شد. »‌
هر دو مجلس سنا و نمایندگان آمریکا باید تا 17 سپتامبر رای خود را اعلام کنند. سناتور دیک دوربین مرد شماره دو دموکراتها در سنا که از توافق هسته ای حمایت می کند و سرگرم جمع آوری آرای موافق است از هر گونه اظهار نظر درباره تعداد آرایی که به دست آورده خودداری کرد ولیکن گفت اوضاع مثبت به نظر می رسد.
برخی از نمایندگان دموکرات که هنوز تصمیم نهایی خود را نگرفته اند گفته اند که قصد داند از نهایت همه فرصت شصت روزه خود برای تصمیم گیری استفاده کنند. آنها همچنین می خواهند ببینند آیا رهبران ایران نیز درباره تعهدات خود بر اجرای توافق هسته ای چه اظهاراتی بیان می کنند و چه موضع گیری هایی انجام می دهند.
با این همه بسیاری از گروه های یهودی به سرپرستی لابی قدرتمند آیپک ، همه تلاش خود را برای مخالفت با توافق هسته ای به کار گرفته اند و میلیونها دلار صرف مبارزات تبلیغاتی کرده اند که در آنها تاکید می شود توافی هسته ای ایران امنیت اسرائیل را تهدید می کند.
در مقابل گروه جی استریت روز سه شنبه در قالب بخشی از مبارزه تبلیغاتی پنج میلیون دلاری ، یک تبلیغ تلویزیونی جدید در حمایت از توافق هسته ای منتشر کرد .
اوباما قرار است فردا در تشریح دستاوردهای دیپلماسی با ایران در دانشگاه آمریکایی در واشنگتن سخنرانی کند. کاخ سفید این سخنرانی را با سخنرانی سال 1963 جان اف کندی رئیس جمهور وقت آمریکا در همین مکان در حمایت از مذاکرات دیپلماتیک با اتحاد جماهیری شوروی سابق مقایسه کرده است.