کری اعلام کرد بمباران اتمی هیروشیما توسط این کشور بر اهمیت موافقتنامه هسته ای ایران و به طور کلی خلع سلاح هسته ای تاکید دارد.

در هفتادمین سالگرد حمله هسته ای به ژاپن، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد بمباران اتمی هیروشیما توسط این کشور بر اهمیت موافقتنامه هسته ای ایران و به طور کلی خلع سلاح هسته ای تاکید دارد.

کری در حاشیه یک نشست دیپلماتیک منطقه ای در کوالالامپور اعلام کرد: «لازم به گفتن نیست که این یادآور خیلی خیلی قدرتمند نه فقط تاثیر ماندگار جنگ بر مردم، بر کشورها است بلکه همچنین بر اهمیت توافقی که ما با ایران به منظور کاستن از احتمال (ساخت) تسلیحات هسته ای بیشتر دست یافتیم، تاکید می کند».
وی افزود: « آمریکا و دیگر کشورها -- به ویژه روسیه (و) آمریکا با توافق ما -- تلاش می کنند برای کاهش تعداد تسلیحات هسته ای موجود اقدام کنند».
این توافقنامه، تحریم ها را علیه ایران در ازای محدود کردن برنامه هسته ای این کشور کاهش خواهد داد.
با این حال، این موافقتنامه با برخی مخالفت ها در کنگره آمریکا که قرار است در خصوص آن رای گیری کند، مواجه شده است.
دهها هزار نفر روز پنجشنبه به منظور گرامیداشت یاد قربانیان بمباران اتمی در هیروشیما گردهم آمدند.
این حادثه به پایان دادن به جنگ جهانی دوم کمک کرد ولی امروز همچنان باعث اختلاف نظر است که آیا ویرانی کاملی که این اتفاق به وجود آورد، موجه بود یا خیر.
کری همچنین با تمجید از ادامه روابط قدرتمند آمریکا و ژاپن که از خاکسترهای جنگ سر بیرون آورد، اعلام کرد: «ما با بازماندگان (این حادثه) همدردی می کنیم».