دبیر پارلمان سوریه گفت ایران و روسیه در کنار هم برای یافتن راه حل بحران سوریه تلاش می کنند.

خالد العبود از نمایندگان برجسته پارلمان سوریه اعلام کرد تلاش مشترک روسیه و ایران ممکن است به راه حل واقعی برای بحران سوریه منجر شود.

العبود دبیر پارلمان سوریه گفت ایران و روسیه در کنار هم برای یافتن راه حل بحران سوریه تلاش می کنند.
العبود در حالی این اظهارات را عنوان کرد که ایران اعلام کرده است طرح چهار ماده ای را درباره چگونگی پایان دادن به جنگ داخلی سوریه به سازمان ملل متحد ارائه خواهد داد.
حسین امیر عبداللهیان معاون وزیر امور خارجه ایران که این برنامه را اعلام کرد جزییاتی بیشتری ارائه نداد.
خالد العبود افزود روسیه نیز نقش مهمی در این روند ایفا می کند. با وجود این که سوریه عزم و اراده خود را در میدان نبرد ثابت کرده و مانع پیشروی دشمن شده است ، ایران سعی دارد به توازنی برای همه طرف ها در منطقه دست یابد و از این رو این کشور با عربستان سعودی ، کویت و ترکیه در تماس است.
وی تاکید کرد روسیه از ایران پیروی می کند و به دنبال برقراری نوع دیگری از توازن یعنی توازن سیاسی در منطقه است و در برقراری توازن بین المللی نقش مهمی ایفا می کند.
العبود تصریح کرد : « ما شاهد نقشه امنیتی جدیدی در منطقه هستیم که روسیه ، ایران و سوریه در راس آن هستند.»
این مقام سوری به نقشه امنیتی قدیمی که آمریکا طراحی کرده و به گفته وی کاملا در برقراری صلح در منطقه شکست خورده است اشاره کرد و گفت :‌ « ما باید ابتکار ایران را پس از طرح آمریکا که به هدف راهبردی خود در حمله به منطقه نرسید برجسته کنیم. فکر می کنم ما اکنون طرح بزرگ خاورمیانه ( غرب آسیا ) را پشت سر گذاشته ایم. آمریکا دیگر نقشه امنیتی ندارد بنابراین به ابتکار ایران و روسیه نیاز است.»
وی اضافه کرد : « این ابتکار از رویدادهای منطقه ای و بین المللی جدا نیست و بر اوضاع منطقه مبتنی است. نقطه عطف این ابتکار ، توافقنامه هسته ای ایران است. فکر می کنم آنچه به بحران سوریه مربوط می شود اینست که تغییر و تحولات مهمی در سایر بحران های منطقه از جمله یمن ، لبنان ، فلسطین یا بحرین رخ خواهد داد.»
العبود ادامه داد : « آمریکا راه حل واحدی برای بحران سوریه ارائه نکرد. گروه ( تکفیری صهیونیستی ) داعش در منطقه گسترش یافت. تنها برگ برنده آمریکا که به آن افتخار می کند ، آموزش « مبارزان سوریه نوین » برای مقابله با تروریسم است.»