مخالفت «شومر» سناتور دموکرات ایالت نیویورک با توافق هسته‌ای مهم تلقی می شود

به گزارش مثلث آنلاین، بعد از اعلام توافق نهایی میان ایران و غرب، مهمترین چالش موضوع نظر کنگره آمریکا درباره توافق هسته‌ای است. به باور برخی جمهوری‌خواهان زیر فشار لابی آی پک و جنگ‌طلبان این حزب این توافق را رد خواهد کرد، اما در همان روز اعلام توافق اوباما اعلام کرد که در صورت رد این توافق آن را وتو خواهد کرد. حالا و با اظهارنظرهای دو تن از اعضای مهم حزب دموکرات آمریکا شرایط برای دولت اوباما نیز کمی سخت‌تر شده است.

جمهوری‌خواهان و مخالفان توافق برای شکستن وتوی اوباما نیاز به دو سوم آراء مجلس سنا دارند، تعداد جمهوری‌خواهان اگرچه در آخرین انتخابات در آمریکا افزایش یافت و به برتری نسبت به حزب دموکرات دست پیدا کردند، اما با این حال ، آنها نمی‌توانند بدون همراه کردن بخشی از دموکرات‌های کنگره، نظر خودشان را اعمال کنند. حالا و در این وضعیت تصمیم یکی از دموکرات‌های مهم در کنگره سبب شده تا روزنامه نیویورک تایمز نیز از لرزش در سد دفاعی دموکرات‌های کنگره سخن به میان بیاورد.

سناتور چاک شومر سناتور ایالت نیویورک در مجلس سناست او در میان دموکرات‌های دارای نفوذ است و سیاستمدار مهمی تلقی می شود. روزنامه نیویورک تایمز در همین زمینه نوشت تصمیم شومر برای مخالفت با توافق هسته ای ایران، سد دفاعی دموکرات ها را لرزاند.

این روزنامه آمریکایی امروز در پایگاه اینترنتی خود در مقاله ای به قلم جاناتان ویسمن و جنیفر اشتاینهاور نوشت تصمیم سناتور چاک شومر از نیویورک برای مخالفت با توافق هسته ای ایران سد دفاعی که دموکرات ها به دور این توافق کشیده بودند لرزانده و مخالفان این توافق از هر دو حزب را جسور کرده است و در عین حال موجی از محکومیت ها را بر ضد فردی که امیدوار است ریاست دموکرات های مجلس سنا را در کنگره بعدی بر عهده بگیرد به راه انداخته است.

اما حامیان این توافق روز جمعه گفتند روی برگرداندن دموکرات ها برای از پا درآوردن آن کافی نخواهد بود. برای به شکست کشاندن این توافق، مخالفان با دو مانع بزرگ مواجه هستند. آنها برای تصویب یک قطعنامه به منظور رد این توافق نیاز به شصت رای در مجلس سنا دارند. اگر مخالفان به این تعداد رای دست یابند، رئیس جمهور این قطعنامه را وتو خواهد کرد. بنابراین مخالفان باید به دو سوم آرای قانونگذاران در هر دو مجلس برای غلبه بر وتوی رئیس جمهور دست یابند.

در این مقاله آمده است، صدای شومر پرقدرت و موثر و سیاست هایش مکارانه است اما وی به تنهایی نمی تواند مانع این توافق بین المللی شود، توافقی که مقامات جمهوری خواه در مجلس نمایندگان و سنای آمریکا قول داده اند در اواسط سپتامبر به رای بگذارند.