در این گزارش به بررسی روند رای گیری و تعداد آرا پرداخته شده است

به گزارش مثلث آنلاین؛ با نزدیک شدن به موعد رای گیری کنگره درمورد توافق هسته ای مساله تعداد آراء نمایندگان که از اوباما حمایت می کنند یا از جمهوری خواهان اهمیت بیشتری یافته است. همانطور که مشخص است اکثریت اعضای جمهوری خواه سنا با توافق هسته ای مخالفند اما اوباما اعلام کرد که این مخالفت را وتو خواهد کرد. با این حال مخالفان برای شکستن وتوی اوباما به دوسوم آراء نیاز دارد. در هیمین حال امروز خبرگزاری رویترز در گزارشی به قلم جاناتان ارنست نوشت: باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا باید مسیری روشن و هوشمندانه را در کنگره برای جلوگیری از نابود شدن توافق هسته ای با ایران، بپیماید.
به اعتقاد نویسنده هدف او متقاعد کردن تعداد کافی از اعضای دموکرات کنگره به حمایت از این توافق خواهد بود تا بتواند با مخالفت تقریبا همه اعضای جمهوری خواه کنگره با این توافق مقابله کند.
این احتمال و جود دارد که ابتدا پیشنهاد رد توافق هسته ای در مجلس سنا و مجلس نمایندگان به رای گذاشته شود و در صورتی که این پیشنهاد تصویب شود و اوباما علیه آن از حق وتو استفاده کند، درباره لغو وتوی رئیس جمهور رای گیری می شود. نحوه کار کنگره و محاسبه آراء به شکل زیر است:
جمهوری خواهان به طور کلی با توافق با ایران مخالف هستند و در هر دو مجلس سنا و نمایندگان از اکثریت کافی برخوردارند. برخی اعضای دموکرات کنگره نیز درباره این توافق نگرانی هایی دارند. به محض آن که اعضای کنگره در هشتم سپتامبر از تعطیلات ماه اوت بازگردند، رایزنی ها درباره طرح رد توافق هسته ای با ایران آغاز خواهد شد. جمهوری خواهان برای به تصویب رساندن این طرح در مجلس سنا ابتدا باید موافقت 60 عضو سنا را برای آن که اصولا چنین طرحی به رأی گذاشته شود به دست آورند. در مرحله بعد آنها فقط به 51 رای نیاز خواهند داشت تا این طرح را تصویب کنند و تا 17 سپتامبر برای چنین کاری فرصت دارند. با توجه به تعداد زیاد نمایندگان جمهوری خواه در مجلس نمایندگان، پیش بینی می شود چنین طرحی به سهولت در این مجلس تصویب شود.
در صورتی که طرح رد توافق هسته ای در هر دو مجلس کنگره به تصویب برسد، اوباما قول داده است برای جلوگیری از اجرایی شدن آن از حق وتو استفاده کند. اگر اوباما چنین کند، مخالفان او تلاش خواهند کرد وتوی او را بشکنند. به این منظور آنها به جلب موافقت دوسوم نمایندگان در هر دو مجلس سنا و نمایندگان نیاز خواهند داشت. برای شکستن وتوی رئیس جمهور، با این فرض که همه اعضای جمهوری خواه به لغو وتو رای دهند، باید 44 نماینده از 188 نماینده دموکرات مجلس نمایندگان نیز آنان را همراهی کنند. تا این لحظه فقط 9 نماینده دموکرات در مجلس نمایندگان گفته اند که با توافق هسته ای مخالفت خواهند کرد.
در مجلس سنا متشکل از 100 نماینده نیز اوباما به 34 رأی نیاز دارد تا از لغو شدن وتوی خود جلوگیری کند. تاکنون 14 عضو مجلس سنا اعلام کرده ا ند از توافق هسته ای با ایران حمایت می کنند و دست کم 16 نماینده نیز مخالفت قاطع خود را با این توافقنامه اعلام کرده اند.
چاک شومر سومین عضو ارشد دموکرات در مجلس سنا روز پنج شنبه در حالی که هفته ها به آغاز رای گیری باقی مانده بود مخالفت خود را با توافق با ایران اعلام کرد. وی گفت تلاش خواهد کرد همکارانش را متقاعد کند با این توافق مخالفت کنند که این کار او ماموریت اوباما را در کنگره دشوارتر خواهد کرد. تا پایان روز جمعه، شومر تنها عضو دموکرات مجلس سنا بود که مخالفت قاطع خود را با توافق با ایران اعلام کرد.
بر اساس گزارش رسانه ها، در بین بقیه اعضای مجلس سنای آمریکا، حدود 13 نفر به تایید توافق با ایران گرایش دارند و 42 نفر که عمدتا جمهوری خواه هستند به رد توافق با ایران گرایش دارند و بقیه هنوز موضع خود را اعلام نکرده اند.