ادعای هاآرتص درحالی مطرح می‌شود که روز گذشته رهبر انقلاب بار دیگر از قطع شدن راه نفوذ آمریکا سخن گفتند

هاارتص به نقل از تحلیل گروه اطلاعاتی وزارت جنگ اسرائیل مدعی شد که ایران و آمریکا درباره مسائل دیگر در حال گفت‌و گو هستند

به گزارش مثلث آنلاین، پیگاه اینترنتی روزنامه هاآرتص چاپ سرزمین های اشغالی، به قلم جیلی کوهن نوشت: توافق ایران خطرات و همچنین فرصت هایی دارد. گروه های اطلاعاتی هشدار می دهند ایران ، پس از انقضاء توافق هسته ای فقط چند هفته تا دارا شدن قابلیت کامل هسته ای فاصله خواهد داشت.

به اعتقاد نویسنده نتانیاهو باید سکوت خود درباره اظهارات روسای اطلاعاتی که می گویند توافق ایران را قابل قبول یافتند، بشکند.

به تحلیل آن ها توافق هسته ای ایران نه تاریخی است و نه فاجعه بار. نویسنده همچنین سئوال می‌کند که «آیا اسرائیل می تواند با توافق هسته ای ایران زندگی کند.آیا نتانیاهو می تواند؟»

این مقاله گزارش می‌دهد که گروه اطلاعاتی وزارت جنگ اسرائیل در حال آماده کردن خود برای تصویب کنگره آمریکا هستند. تحلیل بخش تحقیقات این گروه نشان می دهد این توافق علاوه بر خطرات زیاد ، فرصت هایی را نیز پیش روی سیاست اسرائیل قرار می دهد.

یاد آور می شود یکی از مشکل ساز ترین بخش این توافق مربوط به دوره پس از انقضای آن است. مقامات اسرائیل به خصوص در این زمینه نگران هستند زیرا آنچه که آنها انتظار آن را دارند حرکت سریع ایرانی ها به سمت قابلیت های هسته ای در آن زمان است.

به نظر این گروه اطلاعاتی ، ایران فقط چند هفته پس از انقضای این توافق چنین قابلیت هایی را نشان خواهد داد.توافقی که در عمل جلوی ایران را ده سال از دستیابی به بمب می گیرد.

یکی از خطرات اصلی تصویب این توافق بر طبق تحلیل این گروه اطلاعاتی این است که ایران کشوری مشروع و عضوی از جامعه بین الملل خواهد شد.

درحالی که روز گذشته و برای چندمین بار رهبر معظم انقلاب در جمع اعضای شرکت کننده در همایش مجمع جهانی اهل بیت تاکید کردند که آمریکا به دنبال راه نفوذ و نزدیک شدن به ایران بود و این راه به طور کامل بسته شده است، نشریه هاآرتص می‌نویسد که ایران و آمریکا در حال گفت‌وگو درباره موضوعات دیگر هستند. در این گزارش آمده: محققان وزارت جنگ اسرائیل یادآور می شوند آمریکا وارد گفتگو با تهران درباره موضوعات دیگر مربوط به منطقه شده است که این روند ایران را به کشوری دارای ارزش مشارکت در این گفتگوها بدل می کند.

بنابراین این توافق بین ایران و آمریکا و کشورهای غرب نهادینه خواهد شد و بر نبردها در خاورمیانه و افزایش تنش بین ایران و عربستان سعودی تاثیر خواهد گذاشت.

تحلیل گران اطلاعاتی همچنین معتقدند این توافق جنبه های مثبت دارد که مهمترین آن در همان دوره اولیه اجرای آن در صورتی که ایران شرایط در توافق را نقض نکن ، این است که ایران از توانایی هسته ای نظامی محروم خواهد شد و احتمالا از حمایت مستقیم از حملات تروریستی علیه اسرائیل دست خواهد کشید و در عوض نسبتا خویشتن دار خواهد شد.

مقامات وزارت جنگ اسرائیل می گویند اگر عناصر خاصی در این توافق وجود نداشت می توانست توازن حفظ شود و بر تحلیل ها به خصوص در زمینه نظارت بر اجرای آن و موضوعات مرتبط با فعالیت ایران در خاورمیانه شامل دخالت در تروریسم و مسلح کردن حزب الله تاثیر مثبتی داشته باشد.