اقدام آمریکایی‌ها در خروج این موشک‌ها نشان از دست کشیدن آنها از سیاست ضدسوری است

با چرخش‌هایی که در مواضع شورای امنیت درباره سوریه دیده می شود، حالا آمریکا نیز قرار است سامانه موشکی پاتریوت را از ترکیه خارج کند. روز دوشنبه شورای امنیت طرح فرانسه را در زمینه حمایت از صلح در سوریه تصویب کرد. در همین شرایط است که آمریکا اعلام کرد قرار است موشک‌هایی که به بهانه درگیری در سوریه به آنکار تحویل داده شد بود را از پایگاهی در ترکیه برچیند.

به گزارش مثلث آنلاین، واشنگتن و آنکارا روز یکشنبه با صدور بیانیه‌ای مشترک خروج سامانه‌های پدافندی «پاتریوت» آمریکا از ترکیه در ماه اکتبر را رسما اعلام کردند

در این بیانیه آمده بود که مأموریت پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در ترکیه در ماه اکتبر به پایان می‌رسد و فعلا قرار نیست که تمدید شود. به همین دلیل روز شنبه هم آلمان اعلام کرد قصد دارد سامانه‌های پاتریوت را ترکیه خارج کند.

با این حال، واشنگتن اعلام کرده است که آمادگی دارد در صورت نیاز، ظرف یک هفته این سامانه‌ها را به ترکیه بازگرداند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «این سامانه‌ها برای به روزرسانی‌های ضروری، در ایالات متحده مستقر می‌شوند تا از توانمند ماندن نیروهای دفاع موشکی آمریکا برای مقابله با تهدیدات در حال تحول جهانی و محافظت از متحدان و شرکایی چون ترکیه، اطمینان حاصل شود.»

یک مقام ارشد آمریکایی به خبرگزاری فرانسه گفته است: «این تصمیمی نیست که نشانگر تصمیم ناتو برای کاهش حمایت از توان دفاعی ترکیه، باشد.»

ترکیه که عضو ناتو است، در سال ۲۰۱۲ به بهانه بحران سوریه، از این ائتلاف خواست در مرز دو کشور سامانه‌های پاتریوت مستقر کند. آمریکا، آلمان و هلند در پاسخ به این درخواست، مجموعا ۶ سامانه به ترکیه ارسال کردند.