چهار عضو حماس که قصد خروج از مصر را داشتند ربوده شده است. حماس مصر را مسئول می‌داند

در حالی که منابع خبری در خاورمیانه خبر از حملات اسرائیل به جنوب سوریه را آغاز کرده است، گروه‌ی نامشخص، چهار عضو حماس را در کرانه باختری ربودند. ادعاهای برخی از منافع عبری زبان در منطقه حاکی از این است که این افراد قصد سفر به ایران را داشتند. حماس به دنبال این ماجرا در برابر مصر موضع‌گیری تندی اتخاد کرد.

روز پنجشنبه رسانه های عبری اعلام کردند دستگاه اطلاعات مصر چهار عضو حماس را در شبه جزیره سینا ربود.

پایگاه اینترنتی اسراییلی « واللا» پنجشنبه شب در این رابطه نوشت که چهار شهروند فلسطینی ربوده شده در رفح که در حال حرکت به سوی فرودگاه قاهره بودند از اعضای یگان کماندوهای دریایی جنبش حماس هستند و در حال سفر به ایران برای گذراندن دوره آموزش های رزمی بودند.

این منبع تاکید کرد دستگاه امنیت مصر بعد از آگاه شدن از این که این افراد در صدد سفر به ایران هستند تصمیم به بازداشت آنان گرفت.

منابع امنیتی ارشد مصر پیشتر تاکید کرده بودند بر اساس تحقیقات نیروهای اطلاعاتی این کشور ربایندگان چهار مسافر فلسطینی عضو حماس در صحرای سینای مصر از اعضای (گروه تکفیری صهیونیستی) داعش هستند.

این منابع افزودند تحقیقات عناصر اطلاعاتی کشور درباره این حادثه که روز گذشته در جاده بین المللی شهر رفح و العریش اتفاق افتاد نشان می دهد ربایندگان از اعضای انصار بیت المقدس بودند و هدف از این آدم ربایی فشار بر جنبش حماس است.

این منابع افزودند:«انصار بیت المقدس که مدتی پیش با (گروه تکفیری صهیونیستی) داعش بیعت کرده است با این اقدام سعی می کند جنبش حماس را تحت فشار قرار دهد تا این جنبش حدود 50 سلفی تندرو را آزاد کند و متعهد شود در آینده مشکلاتی برای سلفی های تندرو به وجود نیاورد.»

تنش میان حماس و مصر

در همین حال جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) هشدار داد ربوده شدن چهار فلسطینی به دست افراد مسلح ناشناس در سینای مصر شاید تنش در روابط با مصر را به دنبال داشته باشد.

روابط بین مصر و حماس پس از برکناری محمد مرسی رئیس جمهور مصر در سال 2013 متشنج شد.چرا که حماس روابط ایدئولوژیک و تاریخی با گروه اخوان المسلمین دارد که مرسی به آن وابسته است.

جنبش حماس پنجشنبه در بیانیه ای اعلام کرد :« این اقدامی بسیار خطرناک است چرا که این حادثه که برای اولین بار همه قوانین دیپلماتیک و امنیتی کشور مصر را زیر پا می گذارد کودتای امنیتی به شمار می رود.»

به گزارش خبرگزاری رویترز از غزه ، حماس افزود :« این مسئله نیاز فوری به مهار کردن این تندروها و بازگرداندن ربوده شدگان را نشان می دهد تا بر روابط مصر با فلسطین که دو طرف تلاش می کنند آن را تقویت کنند تاثیر نداشته باشد.»

منابع امنیتی مصر اعلام کردند افراد مسلح با چهره های پوشیده شامگاه چهارشنبه اتوبوس حامل دهها فلسطینی را که از نوار غزه وارد این کشور شده بود متوقف کردند و چهار نفر از آنها را ربودند و به مکان نامشخصی منتقل کردند.

این فلسطینیها برای سفر به خارج به فرودگاه بین المللی قاهره می رفتند.

یک منبع نزدیک به حماس در غزه گفت ربوده شدگان وابسته به این جنبش بودند و برای درمان آسیبهای جنگ تابستان گذشته با اسرائیل قصد سفر به ترکیه را داشتند.

تاکنون هیچ طرفی مسئولیت این اقدام را که در ورودی شهر شیخ زوید در منطقه شمال سینا رخ داد برعهده نگرفته است.

اما تندروهای تکفیری که برای سرنگونی دولت مصر تلاش می کنند در این منطقه فعالیت می کنند.

این تندروها در دو سال گذشته صدها نیروی ارتش و پلیس را کشته اند.

دولت مصر، حماس را به کمک به این تندروها در سینا متهم کرده است اما حماس آن را تکذیب می کند.