با استعفای نخست‌وزیر یونان این کشور به سمت انتخابات زودهنگام می‌رود. انتخاباتی که احتمال پیروزی سپراس وجود دارد.

شب گذشته منابع خبری در اروپا اعلام کردند که نخست‌وزیر چپ گرای یونان که انتخابش سروصدای زیادی در جهان به راه انداخته بود تحت فشارهای ناشی از مشکلات اقتصادی و اختلافات درون حزبی استعفا داد. «الکسیس چیپراس» با صدور پیامی، تصمیم خود برای برگزاری انتخابات زودهنگام اعلام کرد و خواستار حمایت مردم شد.

به گزارش مثلث آنلاین‏ نخست وزیر یونان در این پیام گفت: دولت به رهبری وی در 6 ماه گذشته تلاش های خوبی را انجام داده است و توانسته با اتحادیه اروپا و وام دهندگان به توافق برسد.

وی با بیان اینکه در زمینه امور داخلی کشور موفقیت های زیادی به دست آمده است، افزود: به همین دلیل زمان آن رسیده است که مردم با رای مجدد خود، زمینه را برای حل مشکلات داخلی کشور و جلوگیری از فرار مالیاتی، حمایت از مردم کم درآمد و توسعه اقتصادی کشور را فراهم آورند.

قرار است این انتخابات ۲۰ سپتامبر (یک ماه دیگر) برگزار شود.

نخست وزیر یونان پس از صدور این بیانیه، با حضور در کاخ ریاست جمهوری این کشور، استعفای دولت خود را به رئیس جمهوری اعلام کرد و برگزاری انتخابات زودهنگام را خواستار شد.

«الکسیس چیپراس» در دیدار با رئییس جمهوری با اشاره به موفقیتها و عملکرد دولت خود در 6 ماه گذشته، گفت: با شرایط سیاسی بوجود آمده، زمان آن رسیده است که ملت یونان برای آینده خود با حضور در پای صندوق های رای تصمیم گیری کند.

وی از «پروکوپیس پولوپلس» رئیس جمهوری این کشور خواست که براساس قوانین موجود کشور اقدام به تشکیل دولت موقت برای برگزاری انتخابات کند.

رئیس جمهوری یونان نیز در این دیدار گفت: به تمام وظایف خود براساس قانون اساسی عمل خواهد کرد.

به اعتقاد کارشناسان آلکسیس سیپراس به دنبال از دست دادن اکثریت در رای گیری هفته گذشته پارلمان به طرح احیای کشور که اروپایی ها خواستار آن هستند، مجبور بود این تصمیم را اتخاذ کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از آتن، حدود چهل نفر از نمایندگان حزب سیریزا، حزب چپ سیپراس، به طرح وام سه ساله 86 میلیارد یورویی رای ندادند.

به گزارش آنا خبرگزاری نیمه دولتی یونان، « نخست وزیر قرار است سخنانی تلویزیونی خطاب به مردم ایراد کند و سپس قرار است برای اعلام پیشنهاد خود با پروکوپیس پاولوپولوس، رئیس جمهور یونان دیدار کند ».

در همین حال به شبکه خبری فرانس 24 در این باره معتقد است چیزی که مشخص است اینکه وی چاره ای جز این کار نداشت . زیرا نه از نظر اقتصادی ، نه از نظر سیاسی شرایط در کشور وفق مراد وی نبود.

به عنوان نمونه اگر به رای گیری که در پارلمان کشور درباره طرح سوم کمک مالی به یونان نگاه کنیم ، متوجه می شویم که 45 نفر دیگر از نمایندگان حزب چپگرای سیریزا از او جدا شدند. با قطع حمایت این نمایندگان از حزب سیریزا خود به خود توازن دولت که آلکسیس سیپراس نخست وزیری آن را برعهده داشت به هم خورد و وی عملا دیگر نمی توانست به عنوان نخست وزیر کشور ادامه فعالیت دهد.

بریدن این 45 نماینده از حزب سیریزا به معنای آن بود که این حزب دیگر در پارلمان کشور از اکثریت برخوردار نیست.

با به وجود آمدن چنین وضعی ، آلکسیس سیپراس دیگر نمی توانست به حمایت پارلمان امید داشته باشد و نتیجه منطقی چنین امری آن بود که لوایحی که دولت برای تصویب به مجلس ارائه می کرد به طور قطع رای نمی آورد.

بنابراین تنها راهی که پیش روی آلکسیس سیپراس می ماند اعلام کناره گیری از سمت نخست وزیر و انتخابات پارلمانی زود هنگام بود. با برگزاری انتخابات زودهنگام که قرار است در بیستم ماه سپتامبر امسال صورت گیرد، سیپراس امیدوار است منتقدان حزب که حدود 10 درصد آن را تشکیل می دهند کنار گذاشته شوند.

خبرنگار شبکه فرانس 24 در آتن می گوید اگر انتخابات زودهنگام پارلمانی برگزار شود آلکسیس سیپراس بیشترین بخت را برای پیروزی در آن دارد. زیرا رهبران دیگر احزاب سیاسی کشور با توجه به شرایطی که به وجود آمده است احتمال کمی وجود دارد که پیروز این انتخابات باشند. یانیس فاروفاکیس وزیر دارایی پیشین یونان ،تنها کسی است که می تواند رقیب جدی آلکسیس سیپراس در این رویداد سیاسی باشد. برخی گمانه زنی ها حاکی از آن است که یانیس فاروفاکیس احتمالا رهبری گروه چپگرایان افراطی در حزب سیریزا بر عهده خواهد گرفت و در انتخابات با سیپراس رقابت خواهد کرد . اگر سیپراس نتواند در این انتخابات بیشتر آرا را به دست آورد ،تشکیل دولت ائتلافی در کشور اجتناب ناپذیر خواهد شد.