مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره نشست شورای حکام درباره نحوه تأمین مالی نظارت بر "برجام" بیانیه‌ای صادر کرد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره نشست شورای حکام درباره نحوه تأمین مالی نظارت بر "برجام" بیانیه‌ای صادر کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است امروز 25 اوت (3 شهریورماه) نشستی را برگزار کند که هدف اصلی از آن مشخص کردن نحوه تأمین مالی هزینه‌های مربوط به نظارت بر توافق هسته‌ای اخیر ایران و قدرت‌های جهانی خواهد بود.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد که بازرسان این آژانس برای انجام مأموریت‌های خود برای محدود ساختن برنامه هسته‌ای ایران در قالب توافق به پول بیشتری نیاز دارند.

آمانو امروز (سه‌شنبه) در همین خصوص اعلام کرد که هزینه سالانه این آژانس 9.9 میلیون یورو (10.63 میلیون دلار) خواهد بود.

آمانو اعلام کرد که هزینه‌ اقدامات مربوط به راستی‌آزمایی و نظارت بر فعالیت‌های ایران تا کنون بیش از بودجه اعطا شده از سوی کشورهای عضو بوده است.

وی از کشورهای عضو خواست تا پول مورد نیاز برای نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تأمین کنند و در عین حال اعلام کرد که 800 هزار یوریی که پیش از این دریافت کرده است تا پایان ماه آینده به اتمام خواهد رسید.

آژانس برای اجرای توافق 23 تیر ماهانه به 160 هزار یورو نیاز دارد. به محض اجرای رسمی توافق آژانس سالانه به 9.2 میلیون یورو نیاز دارد. آمانو اعلام کرد که درمورد مخارج و راستی‌آزمایی توافق هسته‌ای که سال گذشته به 350 میلیون یورو رسید بر اساس بودجه معمول بحث خواهد کرد.