نتایج تازه ترین نظرسنجی موسسه «گزیچی» نشان می دهد به نظر نمی آید حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه آرای کافی در انتخابات زودهنگام اول ماه نوامبر به منظور تشکیل یک دولت تک حزبی به دست بیاورد زیرا میزان محبوبیت این حزب از 40.7 درصد در انتخابات ماه ژوئن به 3

نتایج تازه ترین نظرسنجی موسسه «گزیچی» نشان می دهد به نظر نمی آید حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه آرای کافی در انتخابات زودهنگام اول ماه نوامبر به منظور تشکیل یک دولت تک حزبی به دست بیاورد زیرا میزان محبوبیت این حزب از 40.7 درصد در انتخابات ماه ژوئن به 38.9 درصد کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز از آنکارا، در انتخابات هفتم ماه ژوئن، حزب عدالت و توسعه برای نخستین بار از زمان به قدرت رسیدن در ترکیه در سال 2002، اکثریت خود را از دست داد و احمد داوداوغلو نخست وزیر این کشور و رهبر این حزب از شخصیت های مخالف دعوت کرده است به یک کابینه موقت بپیوندند.
نتایج نظرسنجی گزیچی حاکی از آن است که میزان حمایت فعلی از حزب اصل مخالف سکولار موسوم به «حزب جمهوریخواه خلق» 27.8 درصد است.
براین اساس، میزان محبوبیت حزب ملی گرای «حزب حرکت ملی» 16.3 درصد و میزان حمایت از حزب حامی کردها موسوم به «حزب دموکراتیک خلق ها» نیز 13.5 درصد است.
در انتخابات ماه ژوئن، حزب جمهوریخواه خلق 25.1 درصد آرا را به دست آورد.
حزب حرکت ملی 16.5 درصد آرا را کسب کرد و حزب دموکراتیک خلق ها نیز 13 درصد ارا به دست اورد.
گزیچی اعلام کرد این نظرسنجی بیست و دوم و بیست و سوم ماه اوت در 36 استان با شرکت چهار هزار و 860 نفر انجام شد.
نتایج یک نظرسنجی دیگر در این هفته از حمایت 41.7 درصدی مردم از حزب عدالت و توسعه حکایت داشت.