چک سابقه‌ای 150 ساله در صنعت دارد و در حال حاضر با رقم رشد اقتصادی چهار درصد جزو اقتصادی‌های برتر اروپا است.

وزیر خارجه جمهوری چک با بیان این که می‌خواهیم به تجربه‌های خوب گذشته تجاری با ایران باز گردیم، گفت: چک سابقه‌ای 150 ساله در صنعت دارد و در حال حاضر با رقم رشد اقتصادی چهار درصد جزو اقتصادی‌های برتر اروپا است.

لوبو میر زائورالک صبح امروز (شنبه) در نشست بررسی فرصت‌های تجاری بین جمهوری چک و اصفهان در اتاق بازرگانی، افزود: پتانسیل‌های خوبی در صنعت اصفهان وجود دارد و این استان جای خوبی برای شروع روابط اقصادی با کشور چک است.

او با تاکید بر روابط خوب و گسترده تجاری ایران در سال‌های گذشته، افزود: متاسفانه بحث تحریم‌ها میزان مبادلات تجاری بین دو کشور را تا حد زیادی پایین آورده است، ولی می‌خواهیم به تجربه‌های خوب گذشته باز گردیم.

وزیر خارجه جمهوری چک با تاکید بر این که تجار زیادی از این کشور حاضر به سفر و مذاکره در ایران هستند، گفت: جمهوری چک در بخش‌های صنعتی، داروسازی، ماشین‌سازی، راه و ترابری، انرژی و ... ظرفیت‌های بسیار خوبی دارد.

زائورالک خاطرنشان کرد: در سال اخیر با وزیران خارجه و دارایی ایران گفت‌وگو کردیم و تصمیم گرفته شد که مالیات‌های دو طرفه تجار بین دو کشور اخذ نشود.

وی با ابراز خشنودی از بازدید از میدان تاریخی نقش جهان و مغازه‌های صنایع دستی آن، خاطرنشان کرد: پتانسیل‌های خوبی در صنعت اصفهان وجود دارد و اعتقاد داریم این استان جای خوبی برای شروع روابط اقصادی با کشور چک است.

وزیر خارجه جمهوری چک از حضور تجار و صنعتگران استان زنجان در یکی از نمایشگاه‌های جمهوری چک خبر داد و خطاب به حاضران در اتاق بازرگانی گفت: سیاست‌مداران کارهای خود را انجام می‌دهند، اما اهل صنعت نیز باید گفت‌وگو و مذاکرات لازم را انجام دهید تا نتایج مثبت حاصل شود.

هم‌چنین یکی از نمایندگان سازمان تجارت و بازرگانی جمهوری چک در این نشست با اشاره به تاسیس اولین دفتر تجاری این کشور در سال 1935 در ایران گفت: قصد خرید محصولات پتروشیمی ایران را داریم و از سوی دیگر ارتباطاتی را برای احداث کارخانجات سیمان، فرآوری آب، توسعه حمل و نقل و داروسازی برقرار می‌کنیم.