میچ مک کانل رهبر اکثریت در سنای آمریکا توافق را، به رسمیت شناختن اسرائیل منوط کرد

هافینگتون پست نوشت میچ مک کانل رهبر اکثریت در سنای آمریکا توافق هسته ای ایران را ، به رسمیت شناختن اسرائیل منوط کرد.
بر اساس این گزارش، مک کانل -سناتور جمهوری خواه از کنتاکی- سه شنبه شب برای سناتورهای دموکرات اولتیماتوم تعیین کرد:یا اجازه رأی گیری درباره توافق هسته ای ایران را دهید یا این که با یک رأی گیری دیگر مواجه خواهید شد که بر اساس آن، اجرای توافق هسته ای ایران به به رسمیت شناخته شدن اسرائیل و آزادی چهار آمریکایی که در ایران زندانی هستند، منوط خواهد شد.
به گزارش مثلث آنلاین، در حالی که شواهد نشان می داد دموکرات ها در سنا آماده تکرار اقدام خود در روز پنجشنبه می شدند -زمانی که مانع از رأی گیری درباره قطعنامه رد توافق هسته ای شدند-، مک کانل هشدار داد جدال برای رد توافق هسته ای ایران هنوز به پایان نرسیده است.
رهبر اکثریت در سنای آمریکا اعلام کرد اگر دموکرات ها بار دیگر جلوی رأی گیری درباره توافق هسته ای را بگیرند، او آنها را وادار به رأی دادن درباره موضوعی دیگر در اواخر این هفته خواهد کرد.
او روز سه شنبه اعلام کرد:‌ «من اصلاحیه ای را پیشنهاد خواهم داد که مانع از آن خواهد شد رئیس جمهور تا زمانی که ایران دو اصل ساده را رعایت نکند، نتواند تحریم ها علیه این کشور را لغو کند: ایران رسما باید حق موجودیت اسرائیل را به رسمیت بشناسد و همچنین باید شهروندان آمریکایی را که در ایران بازداشت هستند، آزاد کند.»
طی برگزاری مذاکراتی که به گشایش دیپلماتیک با ایران منجر شد ، دولت اوباما تأکید کرد مذاکرات آنها به برنامه هسته ای ایران محدود بوده است. مک کانل به بحث ها درباره قانونی در گذشته پایان داد که مانع از آن می شد تندروهای حزب خودش بتوانند اصلاحاتی را مطرح کنند که بر اساس آن، ایران باید اسرائیل را به رسمیت بشناسد و چهار زندانی آمریکایی را به عنوان پیش شرط توافق هسته ای آزاد کند اما مک کانل روز سه شنبه تأکید کرد «در این مذاکرات باید عاقلانه عمل کرد.»
رأی گیری روز پنجشنبه نتیجه هفته گذشته را در پی داشت و همین موضوع زمینه را برای مطرح کردن اصلاحیه بحث برانگیز مک کانل فراهم کرد.
اصلاحیه مورد نظر مک کانل به منظور ضمیمه شدن به قطعنامه رد توافق هسته ای ایران به شصت رأی نیاز دارد. دموکرات های سنا به آسانی می توانند جلوی این اصلاحیه را بگیرند اما به بهای سیاسی رأی آشکار در رد قانونی که بر اساس آن، ایران باید اسرائیل را به رسمیت بشناسد و چهار زندانی آمریکایی را آزاد کند.
مک کانل روز سه شنبه اعلام کرد: «به نظر می رسد دموکرات ها بر این باورند که می توانند با ممانعت از رأی گیری به بحث ها در این باره پایان دهند سپس این گونه وانمود می کنند که آنها عمیقا درباره اسرائیل و حقوق بشر نگرانند.»
او همچنین گفت:‌ «اگر آنها بار دیگر مردم آمریکا را از برگزاری رأی گیری نهایی محروم کنند، فرصت آزمودن تئوری مورد نظر ما را خواهند یافت.»
این اصلاحیه جدید ترین ترفند مک کانل برای به چالش کشیدن تلاش های دموکرات ها برای حفاظت از توافق هسته ای است که در ماه ژوئیه بین ایران، آمریکا و پنج قدرت جهانی دیگر حاصل شد. پنجشنبه آخرین روز از مهلت دو ماهه کنگره برای بررسی توافق هسته ای ایران محسوب می شود و پس از آن باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا آزاد خواهد بود تحریم های ایران را در ازای پذیریش محدودیت ها در زمینه برنامه هسته ای از سوی ایران؛ لغو کند.
ویپ دیک دوربن سناتور دموکرات از ایلی نویز و رهبر اقلیت ها در سنای آمریکا از اقدام مک کانل انتقاد و اعلام کرد این اقدام به مثابه هدر دادن نه روز باقیمانده کاری سنا است.
او پس از رأی گیری روز سه شنبه اعلام کرد:‌ «جمهوری خواهان سنا که از نتیجه رأی گیری هفته گذشته ناراحت هستند قرار است بار دیگر رأی گیری برگزار کنند. اما نتیجه همان خواهد بود. در بهترین حالت ممکن آنها زمان کنگره را هدر می دهند و در بدترین حالت، آنها به عمد سبب به تأخیر افتادن اساسی ترین اقدام کنگره می شوند که همانا تأمین مالی دولت است.»
بر اساس قانونی که در فصل بهار به تصویب رسید، کنگره حق رأی گیری درباره توافق هسته ای ایران را به دست آورد.
اما دموکرات ها از جمله سناتور بن کاردین -که با توافق هسته ای ایران مخالفت کرد- بر این باورند که برای تصویب توافق هسته ای باید شصت رأی به دست آید .
اما مک کانل می گوید قطعنامه رد توافق هسته ای برای تصویب تنها به رأی اکثریت نیاز دارد و این بدان معناست که این اصلاحیه بدون حمایت دموکرات ها می تواند تصویب شود.
در واکنش به این سخنان همه سناتورهای دموکرات -غیر از چهار تن- به تلاش ها برای ممانعت از رأی گیری پیوسته اند.
با آن که چهل و دو دموکرات در حال حاضر از توافق هسته ای ایران حمایت می کنند، اما سرنوشت توافق دو هفته پیش مشخص شد، زمانی که سناتور باربارا میکولسکی به سی و چهارمین سناتوری تبدیل شد که از توافق هسته ای ایران حمایت کرد. حمایت سی و چهار سناتور بدین معناست که حق وتوی اوباما بر سر جای خود باقی خواهد ماند.
اما جمهوری خواهان سنا -که همگی با توافق هسته ای مخالف هستند- هنوز به شکست اذعان نکرده اند. روز سه شنبه، سناتور دن کوتز تأکید کرد اعضای حزبش از اوباما به سبب ناکامی در ارائه متن توافق محرمانه بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی به کنگره شکایت خواهند کرد.
کوتز با اشاره به اجرای توافق هسته ای گفت:‌ «حرکت رو به جلو به معنای نقض قانون است. در دادگاه ها به این موضوع رسیدگی خواهد شد.»