پس از سروصداهای فراوان مارکو روبیو که «حمله نظامی» به ایران را تنها راه حل مشکل خاورمیانه می‌داند، نوبت به یک جمهوریخواه دیگر رسیده است.

پس از سروصداهای فراوان مارکو روبیو که «حمله نظامی» به ایران را تنها راه حل مشکل خاورمیانه می‌داند، نوبت به یک جمهوریخواه دیگر رسیده است. دونالد ترامپ، فرد دیگری است که در سیاست‌های خود هیچ نشانی از سیاست ندارد! او به‌دنبال آن است که در کوتاه‌ترین زمان به اهداف خود برسد و در این راه از هیچ کوششی دریغ نمی‌کند. او با آنکه زندگی خود را از دنیای کسب‌وکار آغاز کرده، اهل «بده‌ بستان» نیست و فقط «دست بگیر» دارد. ترامپ کسی است که به راه خود ایمان دارد و گوش شنوایی برای انتقاد ندارد. با داشتن این ویژگی‌ها، رئیس‌جمهور شدن او در آمریکا می‌تواند زنگ خطری برای تمام جهانیان باشد.

نابغه دنیای کسب‌وکار
«بی‌خبری قابل بخشش نیست، بلکه مطمئن‌ترین راه برای شکست است.» این جمله، شعار دونالد ترامپ است.
او ‌مدت زیادی است که به شهرت رسیده است و علاوه بر مدیریت تعداد گسترده‌ای از شرکت‌های موفق، الگوی موفقیت و الهام‌بخش میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا‌ست. او در آموزش رمز پیشرفت خود در کسب‌وکار به فعالان تازه‌کار می‌گوید: «موفقیت در تجارت، به چیزهایی بیش از سخت‌کوشی و ایده‌های خوب نیاز دارد. باید پیگیر، محکم، بی‌پروا، کنجکاو، منعطف، پرشور و صبور باشید‌ و به کاری که می‌کنید عشق بورزید. مطمئنا بسیاری از این ویژگی‌ها را از بدو تولد داشته‌اید، بقیه را می‌توانید تقویت کنید.»
در بین قواعد ترامپ برای موفقیت، این واژه‌ها را پیدا نخواهید کرد: «شرم، بخشندگی، همدردی یا مهربانی.» دونالد ترامپ، رئیس اصالتا قلدر ضعیف‌کش، یک نماد فرهنگی و یکی از مشهورترین مردان جهان است. از مقایسه عکس‌های تبلیغاتی وی در سال‌های اولیه شهرت یافتنش با تسلط اخیر وی در صحنه جهانی، روشن می‌شود که ترامپ چهره مشخصا رذیلانه‌ای پیدا کرده است. در حالی که هیچ‌کس رهبری ترامپ را در کسب‌وکار زیرسوال نمی‌برد، شهرت وی، اگر نه ثروت وی، بیش از آنکه ناشی از معاملات تجاری خاص یا تصمیمات حرفه‌ای باشد به خاطر تصویر «رئیس پست فطرت» و زندگی شخصی پرسرو صدای وی بوده است.
دونالد ترامپ متولد ۱۴ ژوئن ۱۹۴۶ در آمریکا است. او تاجر، نویسنده، سرمایه‌گذار و مجری تلویزیون است. البته او در اصل مجری نیست و به‌خاطر شهرتش وارد تلویزیون شده است. ترامپ صاحب یک شرکت عظیم ساختمان‌سازی در آمریکا است و چندین هتل بزرگ به او تعلق دارد. او از چند سال پیش مجری برنامه‌ ‌کارآموز شده است که درآمد این برنامه در سال گذشته او را در رده پنجم بالاترین دستمزدهای تلویزیونی قرار داد. ثروت بی‌حساب، چندین آسمانخراش، هتل و سازمان مختلف در کنار موفقیت تجاری، ترامپ را به ستاره‌ای مشهور تبدیل کرده است.
او با تکیه بر موفقیت فراوان در ساخت و ساز و تلویزیون، نام «ترامپ» را بر کالاهای بسیاری زد. لباس مردانه، رستوران، بستنی، عطر، آب معدنی، مجله، زمین گلف و دانشگاه. همچنین به نام ترامپ چندین کتاب نیز نوشته که همه در مورد چگونگی موفقیت در تجارت و مدیریت است. اکثر آن کتاب‌ها نیز در لیست کتاب‌های پرفروش قرار دارند.

شخصیت و منش ترامپ
ترامپ به‌شدت مغرور است و برای رسیدن به اهداف اهل دور زدن موانع نیست. او همواره مسیر مستقیم را انتخاب می‌کند و بر مشکلات می‌تازد. در تحقیقی که پولتیکو به تازگی انجام داده بود، تفکرات او مورد بررسی قرار گرفت. در این تحقیق براساس گفته‌ها یا نوشته‌های پیشین نامزدهای ریاست‌جمهوری سال 2016، کتاب‌ها و شخصیت‌های اثرگذار بر زندگی و روند فکری آنها تعیین شده بود. در مواردی هم که اطلاعات ناکافی بود، از خود نامزدها خواسته بودند که به این پرسش پاسخ دهند. ترامپ، شخصیت اثرگذار بر تفکرات خود را پدرش عنوان کرد و گفت که پس از مرگ «فِرِد ترامپ» هیچ‌شخص دیگری را برای جایگزینی او نیافته است. اینکه یک فرد تا این حد به خانواده خود پایبند بوده و برای پدرش ارزش قائل باشد، جای تحسین دارد اما به نظر می‌رسد که در اینجا هم ترامپ در حال زیاده‌روی است که هیچ کس دیگری را نمی‌تواند بپذیرد. او شخصیت تاریخی مورد ستایش خودش را هم ‌آبراهام لینکلن می‌داند. شخصی که به عنوان نخستین رئیس‌جمهور از حزب جمهوریخواه آمریکا انجام وظیفه کرد. امروز او بدین جهت مشهور است که به تاریخ برده‌داری در آمریکا خاتمه داد و ایالات‌متحده آمریکا را با نظارت بر مسائل مربوط به جنگ در دوران جنگ داخلی آمریکا پابرجا نگه داشت. ‌او همچنین ژنرا‌ل‌ها را انتخاب کرد و استراتژی آنها را تایید کرد، افسران ارشد غیر نظامی را برگزید، بر دیپلماسی، عزل و نصب و فعالیت‌های حزب نظارت کرد‌ و از طریق پیام‌ها و سخنرانی‌ها نظرات عموم را جلب کرد. توان بالای او در سخنوری قدرت تأثیر‌گذاری او را افزایش می‌داد. نطق گتیسبرگ وی تأثیر ماندگاری بر ارزش‌های آمریکا داشت.
علاوه بر این اشخاص که به گفته ترامپ، تفکر و نگرش او را به زندگی تغییر داده‌اند، از دو کتاب اثرگذار هم نام برده می‌شود. اولین مورد، انجیل است. ترامپ می‌گوید: «انجیل شکست‌ناپذیر است و راهنمایی جامع برای زندگی است. » با این حال، بسیاری از رفتارها و خودخواهی‌های او بر‌خلاف پندهای انجیل است. دومین کتابی که بر زندگی این جمهوریخواه جاه‌طلب اثرگذار بوده، «هنر جنگ» سان تزو است. علاقه این سیاستمدار به چنین کتابی، پرده از مسائل بسیاری برمی‌دارد. «هنر جنگ» نام رساله‌ای است از یکی از فرماندهان نظامی چین باستان به نام سون تسو که در زمان پادشاهی وی نوشته شده است. این کتاب که در زبان چینی سونتسی بینگفا خوانده ‌می‌شود و معنای شیوه‌های جنگی یا روش‌های به کارگیری نیروها را می‌دهد. نخستین بار در سال ۱۷۲۲ به فرانسوی بر‌گردان‌ شد و این نخستین باری بود که این کتاب به زبانی اروپایی برگردان‌ می‌شد. نام این کتاب در فرانسوی Art Militaire des Chinois گذارده‌شد و این نام در گزینش نام انگلیسی کتاب در آینده-The Art of War- اثرگذاشت. این کتاب یکی از خواستنی‌ترین مجموعه‌های جنگی در تاریخ بوده‌است.‌ نزد چینیان باستان این کتاب شیفته‌کننده و یکی از مهم‌ترین‌های کتاب‌ها در ادبیات چینی ‌است. گفته می‌شود که مائو تسه‌دونگ و ژوزف استالین هردو در هنگام جنگ این کتاب را می‌خوانده‌اند. البته این کتاب، تنها مورد علاقه فرماندهان و جنگجویان نیست. افرادی مانند ترامپ هم که در زندگی شخصی و کسب‌وکار خود به‌دنبال اهداف بلندپروازانه خود هستند و برای رسیدن به آنها با افراد بسیاری می‌جنگند، از خواندن این کتاب لذت می‌برند. چنین افرادی معتقدند که برای رسیدن به هر هدفی، راهی وجود دارد. به عنوان مثال، سان تزو در کتاب خود از 13 راهکار برای موفقیت نام می‌برد که آخرین مورد آن، استفاده از جاسوس است: «برای مثال در آخرین اصل، سان تزو به جاسوسان جنگی می‌پردازد و به شما می‌گوید به جای صرف انرژی، زمان و هزینه هنگفت برای به دست آوردن پیروزی بهتر است از جاسوسان جنگی استفاده کنید. در زندگی، جاسوسان جنگی کارایی چندانی ندارند اما شما می‌توانید قبل از اینکه وارد کسب و کاری شوید و تجارت خودتان را شروع کنید؛ تا می‌توانید اطلاعات جمع‌آوری کنید و بعد وارد کار شوید تا هزینه آزمون و خطا و انرژی و... بیهوده تلف نشود.»

کمپین انتخاباتی و نظرسنجی‌ها
کمپین ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ تاجر و شخصیت تلویزیونی رسما در ۱۶ ژوئن ۲۰۱۵ به راه افتاد. دونالد ترامپ کاندیداتوری خود را برای ریاست‌جمهوری ایالات متحده آمریکا در انتخابات سال ۲۰۱۶ در برج ترامپ در نیویور‌ک اعلام کرد. شعار رسمی کمپین ترامپ «آمریکا را دوباره عالی کن!» است. مدیر کمپین او کوری لواندوسکی است.
ترامپ از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۹۸۸ تاکنون تقریبا در هر دوره از انتخابات ریاست‌جمهوری به عنوان یکی از کاندیداهای احتمالی مطرح بوده است. در اوایل سال ۲۰۱۱، او در نظرسنجی‌ها در میان نامزدهای جمهوریخواه برای انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده آمریکا (۲۰۱۲ میلادی) نفر اول بود. به هر روی در مه ۲۰۱۱ ترامپ اعلام کرد نامزد تصدی این مقام نخواهد شد.
یک نظرسنجی دانشگاه سافک در ژوئن ۲۰۱۵، پس از اعلام کاندیداتوری ترامپ، نشان داد او ‌ بین رای‌دهندگان احتمالی انتخابات مقدماتی حزب جمهوریخواه در نیوهمپشایر در حال صعود به جایگاه دوم است. نظرسنجی دانشگاه کویینیپیک در اواخر ژوئن نشان داد که ترامپ در آیووا دوم است. نظرسنجی‌های ژوئن ۲۰۱۵ نشان دادند که ترامپ در سطح کشور ‌ بین رای‌دهندگان مقدماتی جمهوریخواه در جایگاه دوم است.
اولین حضور شاخص ترامپ در یک نظرسنجی کشوری برای نامزدی جمهوریخواه در اواخر ژوئن، نظرسنجی اکونومیست و یوگاو بود که ترامپ را با 11 درصد به همراه مارکو روبیو‌ رند پاول مشترکا در جایگاه اول قرار داد.
ارزیابی پابلیک پالسی پولینگ در ژوئیه ۲۰۱۵ ترامپ را پیشتاز ایالت کارولینای جنوبی نشان داد؛ محبوبیت او ‌ بین رای‌دهندگان جوان‌تر سنین 45-18، ۶۵ درصد بود. در ژوئیه ۲۰۱۵، نظرسنجی گریویس مارکتینگ نشان داد ترامپ قاطعانه در نوادا در صدر قرار دارد. براساس نظرسنجی‌های دیگر هم محبوبیت ترامپ در حال افزایش است و این احتمال وجود دارد که به عنوان نامزد نهایی جمهوریخواهان مطرح شود. با این حال، در بررسی اخیر پولتیکو که هفته گذشته نتایج آن انتشار یافت، شانس ترامپ در مقابل جمهوریخواهانی مانند جب بوش و مارکو روبیو بسیار کمتر بود و حتی در صورتی که به مرحله نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری راه پیدا کند، به احتمال زیاد، بازی را به هیلاری کلینتون دموکرات واگذار می‌کند. البته باید به این نکته اشاره کرد که جامعه آماری مورد مطالعه پولتیکو تنها 43 نفر از متفکران و سیاستمداران آمریکا بوده‌اند.
نظرسنجی‌ ‌منتشر‌شده توسط اکونومیست/یوگاو در ۹ ژوئیه ۲۰۱۵ نخستین نظرسنجی مهم کشوری بود که نشان داد ترامپ پیشتاز انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ در حزب جمهوریخواه است‌ و پیشتازی ترامپ وقتی شدیدا قابل توجه می‌شود که از رای‌دهندگان پرسیده می‌شد انتخاب اول یا دوم شما از بین 10 کاندیدای برتر کدام‌است. درصد او در این نظرسنجی 15 بود در حالی که دو نفر بعدی، جب بوش و رند پاول هر یک 11 درصد داشتند. در ژوئیه ۲۰۱۵ اداره‌کننده سابق سیاسی کاخ‌سفید مخالفت‌ها با ترامپ را با مخالفت‌هایی که با رونالد ریگان می‌شد مقایسه کرد.
ترامپ مکررا در ایالات آیووا و نیوهمپشایر که اولین ایالاتی هستند که انتخابات مقدماتی را برگزار می‌کنند، مبارزه انتخاباتی کرده است. بزرگترین گردهمایی کمپین او تا کنون در مرکز اجتماعات فینیکس برگزار شده است. بیش از ۹هزار نفر برای شرکت در سخنرانی او در ۱۱ ژوئیه نام‌نویسی کردند. هزاران نفر بیش از ظرفیت این محل به سخنرانی او که یک ساعت به طول انجامید گوش فرادادند. اظهارات او متمرکز بر مهاجرت غیرقانونی بود ولی او بیزنس‌هایی که ارتباط خودشان با او را قطع کردند، رسانه‌ها و رئیس‌جمهور اوباما را نیز محکوم کرد. پیش از این واقعه، نظرات ترامپ در خصوص مهاجرت غیرقانونی مورد حمایت جان مک‌کین و جف فلیک ‌سناتورهای ایالات متحده از آریزونا قرار نگرفته بود ولی جن بروئر فرماندار سابق از آنها حمایت کرده بود. بن کارسون، که او نیز نامزد است، از ترامپ حمایت کرد.

سیاست‌ها و انتقادات
ترامپ کسی است که در همین چند ماه گذشته از اعلام نامزدی خود، اظهارات بحث‌برانگیز زیادی داشته است. این موضوع سبب شده که سیاستمداران به او لقب «احمق» بدهند. در نظرسنجی اخیر پولتیکو هم این موضوع بار دیگر مطرح شد و ترامپ به عنوان احمق‌ترین نامزد ریاست‌جمهوری 2016 آمریکا لقب گرفت. او همچنین همواره مخالف توافق هسته‌ای با ایران بوده است و دولت اوباما را به خیانت و ناتوانی متهم می‌کند.
ترامپ قصد خود را به همراه آوردن رهبری ریاست‌جمهورانه با دیپلماسی قوی به منظور بازگردانی احترام به آمریکا در سراسر جهان و حمایت از یک دفاع ملی مقاوم است. او در سخنرانی اعلام نامزدی خود گفت از آنجا که زرادخانه هسته‌ای آمریکا قدیمی ‌شده و کار نمی‌کند آمریکا ضعیف‌تر شده است.
ترامپ در ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ برنامه جامع اقدام مشترک ‌را «افتضاح» خواند و گفت رئیس‌جمهور این توافق را از سر بیچارگی در مذاکره قبول کرده است. او بارها، از این توافق و برنامه تعیین شده برای حل مشکل هسته‌ای، انتقاد کرده است که یکی از پر سر و صداترین آنها در برنامه تلویزیونی «سی‌ان‌ان» بود.
بر اساس گزارش سی‌ان‌ان، ترامپ در مصاحبه با این شبکه خبری ابتدا گفت که قصد وی و هم‌حزبی‌هایش، تقویت آمریکا است و افزود: «مردم از جریانات اخیر تنفر دارند، این توافق وحشتناکی است که با ایران منعقد شده، می‌دانید؟ اگر یک بچه مذاکره می‌کرد، توافق بهتری حاصل می‌شد.»
ترامپ باز هم به توافق هسته‌ای پرداخت و گفت که از اصل توافق با ایران حمایت می‌کند ولی توافقی که در وین منعقد شده، توافقی بد است؛ وی برای رسیدن به یک توافق خوب هم راهکارهایی داشت و افزود: «من هم ایده توافق را دوست دارم ولی باید ابتدا تحریم‌های موجود را ‌دو برابر کرد و بعد از چند ماه، آنها (ایرانیان) به پای میز مذاکره می‌آیند و می‌توانید به توافقی خوب برسید.»
دونالد ترامپ بر‌اساس تفسیر خود از برجام، انتقاد سخت دیگری نیز به توافق داشت. وی گفت که مردم نمی‌دانند که با این توافق، آمریکا مجبور خواهد بود در برابر حمله‌کنندگان به تأسیسات اتمی ‌ایران، از این کشور دفاع کند.
این سیاستمدار جمهوریخواه، منظور خود را شفاف‌تر بیان کرد و گفت که این حمله‌کنندگان احتمالی به تأسیسات ایران، «اسرائیل را هم شامل می‌شود... و ما مجبور خواهیم بود در کنار ایران، علیه ‌اسرائیل بجنگیم.»
با این حال، چنین انتقادهایی حتی در آمریکا هم بدون جواب نماند. «راجر کوهن» سرمقاله‌نویس نیویورک‌تایمز در مقاله‌ای به تأثیرات تصویب ‌ یا رد برجام بر موقعیت آمریکا در جهان پرداخته و ریشه‌های مخالفت جمهوریخواهان با توافق هسته‌ای را نیز مورد واکاوی قرار داده است.
وی در ابتدای مقاله خود، توافق ایران و 1+5 را با «جلوگیری از یک بحران» مقایسه می‌کند و ضمن نمایشی دانستن مخالفت‌های جمهوریخواهان با تصویب آن، نوشته: «توافق در کنگره است و حتی آنجا هم کسی نمی‌تواند جلویش را بگیرد.»
کوهن به نحوه تصویب محتوم این معاهده در کنگره هم پرداخته و نوشته: «تنها سوال این است که آیا تعداد موافقان به حدی می‌رسد که بتوانند فیلی‌باستر کنند و دیگر اوباما مجبور نباشد از حق وتوی خود استفاده کند‌؟»
این روزنامه‌نگار شناخته‌شده آمریکایی عواقب رد برجام برای موقعیت جهانی کشورش را هم مدنظر قرار داده و نوشته: «اگر توافق در کنگره تضعیف شود، موقعیت آمریکا در جهان هم به وضعیت مشابهی دچار شده و چین، روسیه و اتحادیه اروپا که در مذاکرات در کنار آمریکا بودند، به این نتیجه می‌رسند که آمریکا در تعهداتش جدی نیست.»
کوهن ادامه داد: «اگر توافق در کنگره نقض شود، دوره قدرت ایران آغاز می‌شود. در غیاب توافق هسته‌ای، قدرت ایران افزایش می‌یابد و تهران باتوجه به درهم فروریختن ائتلاف فعلی (میان 1+5) بدون اینکه مجبور باشد برنامه هسته‌ای خود را به عقب براند ‌یا این برنامه را در معرض بازرسی‌های بین‌المللی شدید و بی‌سابقه قرار دهد، به هدف خود یعنی کاهش تحریم‌ها می‌رسد.»
سرمقاله‌نویس نیویورک‌تایمز، پس از برشمردن مضرات رد توافق برای آمریکا، مزایای آن برای ایران را هم برشمرده و نوشته: «ایران نصب سانتریفیوژهای جدید را شروع می‌کند و همان‌طور که پیش از عقب رانده شدن برنامه هسته‌ای خود در اثر دیپلماسی اوباما اقدام می‌کرد، کیفیت و کمیت اورانیوم غنی‌شده خود را بالا می‌برد.»
بسیاری از مخالفان توافق و به‌خصوص جمهوریخواهان و چهره جنجالی جدیدشان یعنی «دونالد ترامپ»، خواهان رد توافق و مذاکره مجدد برای رسیدن به توافقی بهتر هستند.
کوهن پاسخ آنان را نیز نوشته: «هیچ «توافق بهتری» در کار نیست و آنها که این را می‌گویند، خیال‌پردازی می‌کنند و علت این سخنانشان تنفر از ایران و اوباما ست.»
این روزنامه‌نگار آمریکایی، پشت‌صحنه واقعی مخالفت‌ جمهوریخواهان با توافق را نیز مورد ارزیابی قرار داده و نوشته: «جمهوریخواهان که از طریق نتانیاهو برای مخالفت با توافق هسته‌ای، تحریک می‌شوند، به نظر نمی‌رسد در صدد کنار گذاشتن این اسباب‌بازی باشند زیرا مخالفت با این توافق، راهی برای حمله به اوباما و البته راهی برای پول درآوردن است.»
اقدامات آتی کنگره آمریکا پس از تصویب محتوم توافق هم در انتهای این مقاله ذکر شده؛ کوهن می‌گوید: «آماده تلاش کنگره برای اعمال تحریم‌های غیرهسته‌ای، افزایش کمک‌های نظامی به اسرائیل و تقویت متحدان آمریکا در حاشیه خلیج‌فارس باشید.»
دیدگاه‌های دیگر او هم در مورد سیاست خارجی آمریکا، انتقادهای زیادی به همراه داشته است. ترامپ امنیت مرزهای آمریکا را به یک اولویت بدل کرده است. او در سخنرانی اعلام کاندیداتوری خود گفت: «وقتی مکزیک مردم خود را می‌فرستد، بهترین‌هایشان را نمی‌فرستد. آنها مردمی ‌را می‌فرستند که مشکلات بسیاری دارند و آن مشکلات را‌ می‌آورند، آنها مواد مخدر ‌ می‌آورند... آنها جرم‌ می‌آورند. آنها متجاوزین [جنسی] اند؛ و برخی‌شان، مردم خوبی‌اند.»
این دیدگاه‌های افراطی ضمن آنکه قیل و قال زیادی در آمریکا به راه انداخته‌، نظرات جهانیان را هم به خود جلب کرده است. در صورتی که این فرد، در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا پیروز شود، آنگاه جهان باید نگران عصر جدیدی از سیاست‌های جنگ‌طلبانه و خودخواهانه باشد.