این روزها نام دونالد ‌ترا‌مپ تاجر و سیاستمدار مشهور آمریکایی در لیست کاندیداهای ریاست‌جمهوری آمریکا به چشم می‌خورد و برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی از انتخاب وی به‌عنوان گزینه نهایی جمهوریخواهان است. ارزیابی شما از این موضوع چیست و به‌طور کلی این چهره آمریکایی تا چه حد می‌تواند در این رقابت پیشروی کند؟
امروز بحث رقابت‌های درون‌حزبی در دو اردوگاه دموکرات‌ها و جمهوریخواهان برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2016 مطرح است و همیشه در کنار این دو اردوگاه اصلی، طیف نامزدهای مستقل نیز قرار داشتند. آنچه ‌هم‌اکنون مانند همیشه در آمریکا دارای اهمیت است، نگاه‌هایی است که به اردوگاه اصلی سیاسیون ایالات‌متحده در دو جبهه دموکرات و جمهوریخواه می‌شود. دونالد ‌ترامپ می‌تواند در بافت موقعیتی و زمانی کنونی زمینه‌ساز هیجانات بیشتر در حزب جمهوریخواه به نسبت «جب بوش» باشد. بوش با سابقه خانوادگی خود یعنی بوش پدر و بوش پسر هم‌اکنون در یک بافت موقعیتی ناهمگون قرار دارد که احتمال پیروزی وی را کم می‌کند. از طرف دیگر هرچه دموکرات‌ها به رهبری «باراک اوباما» در عرصه سیاست خارجی و تاثیر آن بر عرصه داخلی موفق‌تر جلوه می‌کنند، شانس بوش کمتر می‌شود؛ زیرا به هر ترتیب، پیروزی‌های اوباما بر بوش در ذهن مردم ایالا‌ت‌متحده حک شده و این موضوع باعث می‌شود که ابرهای تیره و تاری بر فراز کمپین انتخاباتی بوش در اردوگاه جمهوریخواهان قرار گیرد. دونالد ‌ترامپ که هم‌اکنون نام وی زیاد‌ شنیده می‌شود فردی تاجر، سرمایه گذار، نویسنده و مجری برنامه‌های تلویزیونی ایالات‌متحده آمریکا‌ست و اینها ویژگی‌هایی هستند که می‌توانند برای معرفی وی به‌عنوان کاندیدای برتر جمهوریخواه و تاثیر بر افکار عمومی ایالات‌متحده استفاده شوند.
آیا حزب جمهوریخواه در نهایت‌ ترامپ را به‌عنوان گزینه اصلی راهی کارزار انتخابات می‌کند؟
شواهد این‌گونه نشان می‌دهد.‌ترامپ عضو هیات‌مدیره و رئیس سازمانی به نام خودش است که به‌طور گسترده در فعالیت‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاری و اشتغال فعالیت می‌کند. فعالیت‌های وی در موقعیت کنونی، هم می‌تواند به‌عنوان یک هدف معین در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو در نظر گرفته شود و هم اینکه باتوجه به این ویژگی‌ها می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد فضای مناسب برای کاندیدای رسمی و نهایی باشد که ممکن است در فراز‌و نشیب‌های انتخابات چهره نشان دهد. آنچه هم‌اکنون نظرسنجی‌های مختلف نشان می‌دهند، پیشی گرفتن ‌ترامپ از سایر رقبا‌ست که این موضوع در ایالت‌های مهم می‌تواند موقعیت ویژه‌ای برای وی ایجاد کند. تمام این ویژگی‌ها باعث شد تا ‌ترامپ در اردوگاه جمهوریخواهان جایگاه بالایی به دست بیاورد و از وی به‌عنوان رقیب «هیلاری کلینتون» در انتخابات نهایی نام برده شود و ناظران بر این باور هستند که رقابت سختی میان این دو چهره شکل خواهد گرفت. از طرف دیگر دموکرات‌ها نیز از این موضوع ناراضی نیستند که کاندیدای جبهه مقابل فردی با ویژگی‌های‌ ترامپ باشد، زیرا می‌توانند در چارجوب ایجاد هیجان‌های انتخاباتی زمینه‌های حرکت پیشتازانه‌تر دموکرات‌ها را فراهم کنند و نباید این نکته را فراموش کرد که دموکرات‌ها بیشتر متعلق به اقشار بالادستی و روشنفکران جامعه آمریکا هستند و این طبقات رسالت چندانی برای ورود به انتخابات به‌عنوان یک ضرورت ‌احساس نمی‌کنند. به همین دلیل من معتقدم که ورود ‌ترامپ می‌تواند در نهایت به نفع دموکرات‌ها نیز تمام شود.
آنچه سیگنال ضعیف به ما نشان می‌دهد این است که‌ ترامپ توانسته‌ به قدرت بالایی در تاثیرگذاری بر افکار عمومی دست پیدا کند. بعد از اعلام کاندیداتوری وی، نظرسنجی‌های مختلفی توسط نشریاتی مانند اکونومیست و تعدادی از دانشگاه‌ها و اندیشکده‌های ایالات‌متحده انجام شد تا بتواند آینده سیاسی ‌ترامپ را پیش‌بینی کند. در نظرسنجی‌های اکونومیست و یوگال، ‌ترامپ با یازده درصد به همراه «مارکو روبیو» (سناتور ایالت فلوریدا) و «رند پال» (سناتور ایالت کنتاکی) به‌طور مشترک در جایگاه اول قرار گرفتند. در مناظره فاکس نیوز نیز ‌ترامپ یکی از 10 کاندیدای اصلی بود که توانست خود را به خوبی نشان دهد و از تجربه خود در مقابل دوربین تلویزیونی نهایت استفاده را بکند. وی در ایالت‌های آیووا و نیوهمپشایر که محل برگزاری اولین انتخابات‌های مقدماتی هستند برنامه‌های انتخاباتی خود را آغاز و کمپین تبلیغاتی خود را فعال کرده است. بیش از 9 هزار نفر برای شرکت سخنرانی وی در تاریخ یازده ژوئیه شرکت کردند که بیشتر از ظرفیت مکان برگزاری این سخنرانی است. در خصوص برنامه‌ها نیز باید گفت که نظریات وی در خصوص مهاجرت غیرقانونی مورد استقبال «جان مک‌کین»، «جف فلیک» سناتورهای ایالت آریزونا قرار نگرفت اما «جن بروئر» فرماندار سابق این ایالت از وی حمایت کرد. ‌ترامپ در تعریفی که از خود ارائه می‌دهد، خود را یک جمهوریخواه محافظه‌کار معرفی می‌کند و این موضع نشان می‌دهد که هم می‌خواهد جناح سنتی جمهوریخواهان را کنار خود داشته باشد و علاوه بر این با به کار بردن عبارت محافظه‌کار، در پی به دست آوردن رای جریان نئوکان نیز هست. این کاندیدای حزب جمهوریخواه از لحاظ مذهبی گرایش زیادی به ارزش‌های کاتولیکی دارد و به همین دلیل در اعلام مواضع خود از ازدواج سنتی حمایت کرده ‌ و عقیده دارد که تصمیم صدور مجوز ازدواج همجنسگرایان باید به ایالت‌ها واگذار شود اما تلاش می‌کند تا این واقعیت را پنهان کند که به دلیل باورهای مذهبی با این موضوع مخالف است. وی تلاش کرد که به تصمیم ماه ژوئن 2015 دیوان عالی آمریکا در این خصوص با صراحت واکنش ندهد و عنوان کرد که این تصمیم در دیوان عالی پذیرفته شده اما دغدغه من موضوع اشتغال است. این نوع پاسخ دادن حاکی از زبدگی وی در پاسخ دادن به سوالات و تزریق نظریاتش به افکار عمومی است. در خصوص بحث جنحالی قانون حمل سلاح در ایالات‌متحده نیز باید گفت که با موضوع کنترل اسلحه مخالف است و از متمم دوم قانون اساسی آمریکا حمایت می‌کند؛ در کنار این موضوع، وی از حامیان طرح منع استفاده سلاح تهاجمی ‌و طولانی شدن بازه زمانی خرید قانونی اسلحه به شمار می‌رود. تمام این مسائل نشان می‌دهد که ‌ترامپ مواضع هوشمندانه‌ای در خصوص مسائل داخلی اتخاذ کرده است. در حوزه روابط خارجی نیز تلاش می‌کند تا پاسخگوی افکار عمومی باشد از آن جهت که معتقد است باید رهبری سیاست خارجی آمریکا احیا و احترام جهانی به ایالات‌متحده بازگردانده شود که به نوعی کنایه به وضعیت به وجود آمده توسط اوباما‌ست.‌ ترامپ یکی از مخالفا‌ن سرسخت برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام بوده و برای توصیف این طرح از واژه افتضاح استفاده می‌کند و معتقد است که اوباما از سر بیچارگی با ایران بر سر میز مذاکره نشست. اینها مواضع اصلی ‌ترامپ است که وی تلاش می‌کند با استفاده از آن، رای مخالفان وضعیت موجود و رهبری اوباما را به سمت خود بیاورد؛ ولی در عین حال همین مواضع را به صورتی اعلام می‌کند که بتواند در اردوگاه رقیب نیز رای داشته باشد.
در آغاز بحث راه‌اندازی کمپین‌های انتخاباتی جب‌بوش به‌عنوان گزینه مطرح جمهوریخواهان معرفی می‌شد. به نظر شما بوش می‌تواند در انتخابات جایگزین‌ ترامپ باشد؟
جب بوش هم‌اکنون بیش از هر چیز در چنگ سبقه خانوادگی خود است و از طرف دیگر چهره‌ای کاریزماتیک ندارد. بوش باتوجه به این دو مشخصه، برادر رئیس‌جمهوری‌سابق و فرزند رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا نمی‌تواند در برابر کلینتون که به‌عنوان اسطوره در انتخابات آینده مطرح می‌شود مقاومت کند؛ زیرا در صورت پیروزی کاندیدای حزب دموکرات وی اولین زنی خواهد بود که به‌عنوان رئیس‌جمهوری ایالت‌متحده به کاخ سفید راه پیدا می‌کند. بنابراین با تمام این توصیفات، اگر جمهوریخواهان ‌روی جب بوش سرمایه‌گذاری کنند قمار بزرگی را در انتخابات آتی انجام داده‌اند.