جان کری روز دوشنبه تلاش کرد ایران را نیز برای یافتن راه حلی سیاسی در این خصوص مشارکت دهد.

نیویورک تایمز نوشت :‌جان کری وزیر امور خارجه آمریکا که دیپلماسی یک هفته ای را در مورد جنگ سوریه آغاز کرده است ، روز دوشنبه تلاش کرد ایران را نیز برای یافتن راه حلی سیاسی در این خصوص مشارکت دهد.
این روزنامه آمریکایی در تحلیلی به قلم مایکل گوردون نوشت : کری در ابتدای دیداری در مقر سازمان ملل با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفت :« من این هفته را فرصتی مهم برای کشورها می دانم تا نقشی مهم ایفاء کنند. ما نیازمند تحقق صلح و مسیری رو به جلو در سوریه ، یمن و خود منطقه هستیم.»
دولت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا اوایل سال 2014، ایران را از شرکت در یک کنفرانس صلح در مورد سوریه منع کرد به این علت که نیروی شبه نظامی قدس ایران طرفی متخاصم در این جنگ بود و اینکه مقامات ایران قبول نمی کردند هدف از این مذاکرات باید شکل گیری دولت انتقالی سوریه با «رضایت متقابل» اپوزیسیون و دولت باشد.
هنگامی که بان کی مون دبیر کل سازمان ملل از ایران برای شرکت در این کنفرانس که در مونتروی سوئیس برگزار شد دعوت کرد، کری اصرار داشت این دعوت پس گرفته شود.
کری آن زمان گفت :« ایران در حال حاضر یک بازیگر مهم است که موجب نتایج نامطلوبی در سوریه شده است.»
قدرت گرفتن گروه تروریستی دولت اسلامی در سوریه، سرازیر شدن مهاجران به طرف اروپا ، برگزار نشدن مذاکرات رسمی صلح و افزایش حضور نظامی روسیه در یک پایگاه هوایی نزدیک لاذقیه در ساحل دریای مدیترانه در سوریه، موجب شده اند کری اکنون به ایران - مهم ترین حامی بشار اسد رئیس جمهور سوریه - روی بیاورد تا ببیند آیا مبنایی برای از سرگیری مذاکرات وجود دارد.
کری همچنین در حال رایزنی با روسیه، کشورهای اروپایی و کشورهای عربی است.
دیدار کری و ظریف نخستین دیدار از زمانی بود که شش قدرت جهان و ایران ماه ژوئیه به توافق هسته ای دست پیدا کردند.
مقامات آمریکایی که در حاشیه مذاکرات هسته ای با مقامات ایران در مورد سوریه گفتگو کرده بودند ، دیدار روز شنبه را فرصتی برای بحث کامل تر در این باره تلقی کردند.
با این حال، شرایط برای دستیابی به موفقیت در سوریه مناسب نیست. توانایی دولت اوباما برای شکل دادن نتیجه ای دیپلماتیک در سوریه کاهش یافته است. این وضع ناشی از ناتوانی وزارت دفاع آمریکا ( پنتاگون ) از آموزش و تجهیز تعداد انگشت شماری از شورشیان میانه روی سوری برای مقابله با دولت اسلامی ( گروه صهیونیستی تکفیری داعش ) بوده است.
همزمان، روسیه نفوذش را با تقویت نظامی خود در پایگاهی نزدیک لاذقیه افزایش داده است.کری این ماه در لندن گفت اسد هیچ علاقه ای به مذاکره در مورد گذار سیاسی که در آن او در نهایت کناره گیری کند ندارد. کری همچنین گفت روسیه برای آوردن اسد به پای میز مذاکره اقدامی نکرده است.
ایران مدتی مدید منافع راهبردی در حفظ اسد در قدرت داشته است زیرا فرودگاه دمشق پایتخت سوریه، مکانی برای حمل سلاح های ایران برای حزب الله، شبه نظامیان شیعه لبنان بوده است. ایران ، حزب الله را برای پیوستن به جنگ در سوریه در کنار اسد تحت فشار قرار داد، سلاح برای دولت سوریه فرستاد و پرسنل نیروی قدس خود را به سوریه اعزام کرده است.
وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور سیاسی روز جمعه به خبرنگاران گفت مشخص نیست ایران علاقمند به همکاری با آمریکا برای مذاکره در خصوص گذار سیاسی در سوریه باشد.
شرمن زمانی که از وی در مورد دیپلماسی سوریه سئوال شد گفت :« حساسیت سیاسی بسیار زیاد و اختلافهایی در داخل ایران در مورد اینکه آیا باید با آمریکا در مورد سوریه گفتگو شود وجود دارد. من فکر می کنم محدودیت هایی جدی در مورد آنچه ظریف اکنون می تواند به شکل رسمی انجام دهد وجود دارد. بنابراین، همانطور که گفتم احتمالا طرفها به نظرات یکدیگر گوش خواهند داد و صحبتهایی خواهد شد.»
ظریف در سخنانی کوتاه در آغاز نشست شنبه با کری گفت اولویت اصلی من صحبت در مورد اجرای توافق هسته ای است.
ظریف هیچ تلاشی برای تشویق این تصور نکرد که ایران معتقد است فرصتی برای پیوستن به آمریکا برای پیدا کردن راه حل در سوریه وجود دارد.