سخنگوی والی تخار با اشاره به حملات شبه‌نظامیان طالبان به این ولایت گفت: ساعتی پیش فرمانداری خواجه غار این ولایت به دست طالبان افتاد.

«سنت‌الله تیمور» سخنگوی والی تخار ، با اشاره به حملات شبه‌نظامیان طالبان در این ولایت اعلام کرد: ساعتی پیش فرمانداری خواجه غار این ولایت به دست طالبان سقوط کرد.

وی افزود: صدها شبه‌نظامی طالبان شب گذشته از فرمانداری «دشت ارچی» ولایت قندوز به فرمانداری «خواجه غار» حمله کرده و پس از 8 ساعت درگیری نیروهای نظامی افغانستان در این نبرد شکست خوردند.

تیمور تصریح کرد: اکنون کنترل فرمانداری خواجه غار به دست شبه‌نظامیان طالبان است و نیروهای امنیتی در برخی مناطق این فرمانداری مشغول نبرد با آنان است.

وی با بیان اینکه درگیری شدیدی در این فرمانداری جریان دارد گفت: نیروهای کمکی از مرکز ولایت تخار به کمک نیروهای امنیتی در محل درگیری اعزام شده‌اند.

سخنگوی والی تخار در ادامه سخنان خود با بیان اینکه امنیت اکثر فرمانداری‌های ولایت تخار تأمین است و جای نگرانی ندارد، گفت: اما برخی مناطق و فرمانداری‌ها تحت تهدیدات شدید امنیتی بسر می‌برد.

وی افزود: 2 فرمانداری از جمله «یمگی قلعه» و «اشکمش» تحت تهدید شدید امنیتی قرار داشته و هر لحظه احتمال حمله شبه‌نظامیان طالبان در آن مناطق وجود دارد.

سنت‌الله تیمور گفت: شب گذشته شبه‌نظامیان طالبان به فرمانداری یمگی قلعه نیز حملات خود را آغاز کرده بودند، اما پس از درگیری چندین ساعته مجبور به عقب‌نشینی شدند.

وی با اشاره به آمادگی نیروهای افغان برای دفع حملات شبه‌نظامیان طالبان گفت: اکنون تمام نیروها به حالت آماده‌باش قرار گرفته‌اند.

سخنگوی والی قندوز در ادامه سخنان خود اظهار داشت: «عبدالطیف ابراهیمی» سرپرست ولایت تخار شب گذشته به تمام نیروهای افغان دستور داد که تا آخرین رمق زندگی خود از این ولایت دفاع کنند.

وی گفت: در صورت تشدید نبرد در سایر مناطق و فرمانداری‌های تخار والی این ولایت به میدان نبرد خواهد رفت و با همکاری نیروهای امنیتی تمام شبه‌نظامیان را تار و مار خواهد کرد.

تیمور افزود: والی این ولایت از تمام شهروندان ولایت تخار خواسته تا در کنار اینکه در حالت آماده‌باش باشند، با نیروهای نظامی همکاری کنند.

این در حالی است که درگیری‌های شدیدی در ولایت قندوز که همجوار با تخار است، ادامه داشته و هزاران نفر از آن ولایت به سمت تخار دست به مهاجرت دسته‌جمعی زده‌اند.

سخنگوی والی تخار با استقبال از حضور قندوزی‌ها در تخار گفت: ما در تلاش هستیم تا تخار مأمن تمام آوارگان قندوزی شده و بهترین خدمات را برای آنها فراهم کنیم.

وی در پایان سخنان خود از دولت کابل خواست تا توجه لازم را به این ولایت مبذول دارند تا تخار در سرنوشت شهر قندوز مواجه نشود.