سفیر روسیه در لبنان گفت : قبل از دستیابی به راه حل سیاسی، سوریه را از وجود تروریستها پاکسازی می کنیم.

سفیر روسیه در لبنان گفت : قبل از دستیابی به راه حل سیاسی، سوریه را از وجود تروریستها پاکسازی می کنیم.


پایگاه اینترنتی روزنامه الاخبار لبنان نوشت : الکساندر زاسکپین گفت : کشورش تصمیم به مشارکت در جنگ گرفت زیرا سوریه دولت کلیدی در منطقه است. ثابت شد نقش ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا با عنوان جنگ با «داعش» در سوریه و عراق تاثیر گذار نیست.

وی تاکید کرد روسیه بارها ضرورت حمله هوایی و زمینی با همکاری دولت سوریه برای مبارزه با تروریسم را مطرح کرد اما غرب مخالفت کرد به همین دلیل وارد عملیات مکمل برای مبارزه با تروریسم شدیم. تا زمانی که این عملیات بر ضد تروریسم است پیروزی ما منعکس کننده تاثیر مثبت بزرگی در منطقه و جهان خواهد بود. ما این مسولیت را بر عهده گرفتیم.

وی درباره مواضع دولتهای منطقه از اقدام روسیه و اینکه آنها ضد تروریسم هستند یا ضد مبارزه با تروریسم گفت : اگر آنها ضد تروریسم بودند می بایستی با تمدید کنفرانس ژنو موافقت می کردند.

وی درباره نگرش روسیه به مخالفان مسلح گفت : پرسیدیم مخالفان مسلح میانه رو کجا هستند به ما نشان دهید. صدها گروه مسلح حضور دارند و برخی از آنها نیز در فهرست تروریستهای غرب قرار دارند و درباره برخی ازآنها توافقی وجود ندارد اما بطور خلاصه برخی از این تروریستها در برابر صفحه تلویزیون و برخی دیگر در خلوت کشتار می کنند. برای دولت سوریه نیز هر کس که سلاح حمل کند، دشمن است. ما هیچ وقت نگفتیم فقط مخالف داعش هستیم. تروریسم به داعش خلاصه نمی شود و با داعش نیز شروع نشد. تروریستها از یک گروه به گروه دیگری منتقل می شوند. ما را متهم می کنند ضد مخالفان تروریست و مخالفان میانه رو هستیم.

سفیر روسیه در لبنان افزود : ما معتقدیم که می شود برخی از گروههای غیر افراطی در کنار دولت سوریه ضد تندروها بجنگند و این امر می تواند اتفاق بیفتد. ما با آن دسته از مخالفان سیاسی همراه هستیم که خواستار براندازی دولت نیستند.

وی گفت : منشاء تحریک طائفه ای ضد روسیه ، آمریکا است. آنها ضد روسیه تحریک می کنند که ضد طائفه سنی است و این توجیه غربی است. تروریسم دین و طائفه ندارد. ما از ابتدا گفتیم سوریه یک کشور لائیک است و در آینده نیز یک کشور لائیک یکپارچه باقی خواهد ماند. ما برای اعمال این امر در اصول ژنو تلاش فراوانی کردیم .

وی افزود برخی فکر می کنند تعامل با کانتونهای طائفه ای آسانتر است و ما با این فکر موافق نیستیم.

سفیر روسیه در بیروت در پاسخ به این سوال که آیا می توان گفت غرب خواستار چند کشور کوچک(در سوریه) است و روسیه خواستار یک کشور لائیک متحد است؟ گفت : نمی خواهیم آنها را در این زمینه متهم کنیم اما حرفها و اظهارات این چنینی می شنویم. توافق در ژنو درباره سوریه به عنوان یک کشور متحد لائیک بود.

وی درباره طائفه گرایی گفت اعراب باید به شعار عربیت باز گردند زیرا اعراب را دور یکدیگر جمع می کند به جای اینکه آنها را براساس طائفه و مذهب تقسیم کند. باید در کشورهای عربی پس از این همه جنگ مصالحه انجام شود و بین گروههای مختلف مردم توافق مجدد برقرار شود. مثلا در سوریه باید یک کنفرانس بزرگ درباره مصالحه برگزار شود.

وی درباره طرح روسیه در زمینه ارتباط(تواصل) سوری- سعودی گفت : روابط روسیه و عربستان سعودی در زمینه های مختلف از جمله اقتصاد و مبارزه با تروریسم پیشرفته است اما در پرونده سوری تغییر اساسی اتفاق نیفتاد. این امر فقط به سبب عربستان نیست بلکه به سبب موضع ترکیه و غرب است. ارتباط سعودی سوری بسیار مفید می بود. روسیه برای اظهاراتی که در آن به رئیس جمهور سوریه حمله می کنند، اهمیتی قائل نیست ، این سخن تاکتیکی است.

وی درباره لبنان گفت توافق بین دولت سوریه و روسیه برای مداخله و کمک برای مبارزه با تروریسم لبنان را شامل نمی شود. دخالت روسیه در سوریه براساس درخواست دولت سوریه انجام شد در حالیکه لبنان در پیمان آمریکایی دیگری حضور دارد. لبنانیها در انتخاب ائتلافها آزادند و تا کنون از ما درخواست کمک نکردند.