آمریکا ، فرانسه ، انگلیس و آلمان از شورای امنیت خواستند درمورد آزمایش موشکی بالستیک ایران تحقیق کند.

آسوشیتدپرس در گزارشی از نیویورک به قلم ادیت لدرر نوشت :
آمریکا ، فرانسه ، انگلیس و آلمان روز چهارشنبه از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستند درمورد آزمایش موشکی بالستیک ایران که اوایل این ماه انجام شد تحقیق کند و « اقدامی متناسب » را در واکنش به این آزمایش موشکی انجام دهد. این چهار کشور می گویند آزمایش موشکی اخیر ایران نقض تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه این کشور بوده است.
در گزارش این چهار کشور به کمیته نظارت بر تحریم های ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد که سامانتا پاور سفیر آمریکا در سازمان ملل در نشست شورای امنیت آن را ارائه کرد آمده است موشک میان بردی که ایران دهم اکتبر آن را پرتاب کرد عملا قادر به حمل سلاح هسته ای است.
در این گزارش آمده پرتاب این موشک نقض جدی قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد است که نهم ژوئن 2010 تصویب شد و براساس آن هرگونه فعالیت مرتبط با موشک های بالستیک با قابلیت حمل سلاح هسته ای برای ایران ممنوع است.
این پرتاب ، نخستین آزمایش موشکی ایران از زمان دستیابی به موافقتنامه هسته ای تاریخی با شش قدرت جهان یعنی آمریکا ، روسیه ، فرانسه ، چین ، انگلیس و آلمان در تاریخ 14 ژوئیه به شمار می رود.
آمریکا اگرچه این آزمایش موشکی بالستیک را محکوم کرده اما درعین حال تاکید کرده این آزمایش موشکی کاملا جدای از موافقتنامه هسته ای است که هدف از آن جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای است.
پاور این پرتاب موشک را اقدامی تحریک آمیز نامید و گفت به شورای امنیت تاکید می کند آمریکا این مسئله را موضوعی جدی تلقی می کند که باعث تضعیف ثبات منطقه ای می شود.
وی افزود :« ما از کمیته تحریم های ایران در سازمان ملل متحد می خواهیم با حمایت کمیته کارشناسان مستقل سازمان ملل فورا این موضوع را بررسی کند و اقدام متناسب با آن را انجام دهد.»
متیو رایکرافت Matthew Rycroft سفیر انگلیس در سازمان ملل متحد نیز گفت این اقدام به دیدگاه کارشناسان فنی آنها درباره این پرتاب موشک بستگی دارد.
وی افزود :« از دیدگاه ما این آزمایش موشکی نقض قطعنامه های مربوطه شورای امنیت سازمان ملل متحد است که پس از دستیابی به موافقتنامه هسته ای با ایران همچنان به قوت خود باقی است.»
رایکرافت تصریح کرد همه خواستار آن هستند که شاهد اجرای متناسب و کامل موافقتنامه هسته ای ایران از سوی همه طرف ها باشند اما در این روند هرگونه پرتاب موشک بالستیک که نقض آشکار قطعنامه شورای امنیت است باید پیگیری شود.
جمعه گذشته پس از آنکه پاور اعلام کرد آمریکا معتقد است این آزمایش موشکی ایران نقض تحریم های سازمان ملل متحد است ، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا گفت ایران اغلب برخی از ممنوعیت ها در ارتباط با آزمایش موشکی را نقض کرده است.
اوباما افزود موافقتنامه هسته ای ایران هرگز به حل مسائل دیگر از جمله موشک های بالستیک که آمریکا و ایران برسر آنها دچار اختلاف های قابل توجه هستند مربوط نمی شود.
وی تصریح کرد آمریکا به فشار بر ایران ادامه خواهد داد تا این مسئله را روشن کند که رفتار بد این کشور هزینه هایی خواهد داشت.
پاور تاکید کرد آمریکا شورای امنیت سازمان ملل متحد را تحت فشار قرار خواهد داد تا به هرگونه موارد نقض دیگر واکنش نشان دهد.
وی گفت اجرای کامل و محکم همه اقدامات مربوطه سازمان ملل متحد مهم است و مهم باقی خواهد ماند.
سرتیپ حسین دهقان وزیر دفاع ایران پس از پرتاب این موشک که از سوخت مایع استفاده می کند گفت :« موشک پرتاب شده قطعا به توانایی بازدارندگی راهبردی نیروهای مسلح ما کمک خواهد کرد. این موشک که عماد نام دارد یک دستاورد تکنولوژیکی برای ایران به شمار می رود که تا لحظه اصابت به اهداف با دقت بالا قابل کنترل است.