شمار جان باختگان زلزله دیروز منطقه هندوکش در افغانستان، پاکستان و هند به بیش از ۳۷۰ نفر رسید، بیش از ۲۰۰۰ نفر نیز در این زمین لرزه زخمی شده اند.

شمار جان باختگان زلزله دیروز منطقه هندوکش در افغانستان، پاکستان و هند به بیش از ۳۷۰ نفر رسید، بیش از ۲۰۰۰ نفر نیز در این زمین لرزه زخمی شده اند.

آخرین آمار از تلفات زلزله هفت و هفت دهم ریشتری دیروز در افغانستان 110 کشته و 500 نفر زخمی است اما مسئولان می گویند با توجه به اینکه کانون زلزله افغانستان بوده با فراهم شدن امکان دسترسی به مناطق سخت گذر احتمال افزایش تلفات وجود دارد.

بیشتر این افراد در استانهای کنر، تخار، بدخشان، ننگرهار و بغلان جان سپردند و احتمال دارد شمار تلفات و زخمی های این زمین لرزه افزایش یابد.

تعداد مجروحان نیز به بیش از سیصد نفر رسیده است.تاکنون آمار دقیقی از میزان خسارات زمین لرزه منتشر نشده است اما "ولی الله ادیب " استاندار بدخشان صبح امروز از تخریب هزار و پانصد خانه در این استان خبر داد.

از آنجا که ارتباط تلفنی با برخی مناطق دور دست افغانستان وجود ندارد و همچنین برخی مناطق زلزله زده در کنترل طالبان قرار دارد، تاکنون گزارشهایی از میزان خسارات و شمار تلفات زمین لرزه از این مناطق منتشر نشده است.

نهادهای محلی افغانستان در تلاش هستند هرچه زودتر عملیات امداد رسانی را آغاز کنند.

رئیس جمهور و رییس اجرایی دولت افغانستان دستورکمک فوری به آسیب دیدگان و مصدومان را صادر کرده اند.

شمار جانباختگان زلزله پاکستان

واحد مدیریت بحرانهای مستقر در کاخ نخست وزیری پاکستان اعلام کرد: 228 نفر از شهروندان پاکستانی در زمین لرزه دیروز این کشور جان باختند.

واحد مدیریت بحرانها شمار زخمی های این حادثه را 2000 نفر اعلام کرد.

از تعداد اعلام شده، در ایالت خیبر پختونخواه 184 نفر کشته و 1423 زخمی شدند.

در فاتا 26 نفر کشته و 79 نفر زخمی، در ایالت پنجاب 6 نفر کشته و 30 نفر زخمی و در گلگیت 6 نفر کشته و 19 نفر زخمی شدند.در منطقه کشمیر تحت کنترل پاکستان یک نفر کشته شد.

مناطق شانگلا، طورغر، سوات و باجور اجنسی از همه بیشتر خسارت دیدند.

سخنگوی ارتش پاکستان اعلام کرد: ارزیابی خسارات زلزله در حال بررسی است و تیم های ارتش برای اینکار اعزام شدند.

وی گفت: ظرفیت بیمارستانهای ارتش برای درمان زخمی های زمین لرزه 30 درصد افزایش یافته است.

ارتش پاکستان همچنین 20 تن کمک برای مردم زلزله زده در منطقه دیر ارسال کرد.

این زمین لرزه به قدرت 7.7 حدود ساعت سیزده و سی دقیقه دیروز به وقت محلی روی داد و مرکز آن شهرستان"جرم" استان بدخشان اعلام شد.

این زلزله 6 ماه پس از بدترین زمین‌لرزه در تاریخ نپال روی داد؛ در این حادثه 9000 نفر کشته شدند و 900 هزار خانه نیز آسیب دیده و یا به کلی نابود شدند.