سازمان ملل می گوید: داعش خشونت های جنسی را نهادینه کرده است

زینب بانگورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور مبارزه با خشونت جنسی در مناقشات روز چهارشنبه اعلام کرد گروه تروریستی داعش خشونت جنسی علیه زنان را با ربودن و فروش زنان و دختران جوان به منظور جذب سرمایه نهادینه کرده است.

به گزارش خبرگزاری شین هوا از نیویورک (مقر سازمان ملل متحد)، زینب بانگورا گفت : « آنها ساختار و سیاست هایی را ایجاد کرده اند تا خشونت جنسی را به بخشی از آرمان های خود تبدیل کنند و از آن برای استخدام مردان جوان استفاده می کنند.»
این نماینده ویژه سازمان ملل که چندی پیش با قربانیان و شاهدان در عراق و سوریه مصاحبه کرده است، افزود خشونت جنسی و ازدواج اجباری در این کشورها نهادینه شده است بی آن که هیچ توجهی به حقوق بین الملل بشود.
وی در مورد شرایطی که اقلیت هایی همچون ایزدی ها با آن مواجه هستند، به شدت ابراز نگرانی کرد و گفت : « این زنان پیش از آن که از خانواده هایشان باج گرفته شود، چهار یا پنج بار به فروش می رسند. من با یک دختر 21 ساله دیدار کردم که 21 بار به عنوان برده جنسی فروخته شده بود.»
زینب بانگورا گفت پیامدهای ناشی از خشونت جنسی را در بسیاری از کشورها، از جمله زادگاهش سیرالئون که در آن بیش از 65 هزار زن طی مناقشات مورد تجاوز و آزار جنسی قرار گرفته اند، دیده است؛ اما این مسئله در خاورمیانه دشوارترین مسئله ای است که تا کنون با آن مواجه شده است.
وی افزود : « من در جمهوری دموکراتیک کنگو، سومالی، جمهوری آفریقای مرکزی، ساحل عاج، کلمبیا روی این مسئله خیلی کار کرده ام. اما بزرگترین مشکل کنونی من خاورمیانه است.»
وی ضمن ابراز تأسف گفت : « از قدیم در آنجا خشونت علیه زنان یک جرم درجه دو علیه شهروندان درجه دو تلقی می شود و این به ایجاد فرهنگ انکار آنچه به آرامی و در خفا در حال وقوع است، منجر شده است.»
وی خاطرنشان کرد : « مردم باید دریابند که این یک تاکتیک جنگی است، عمدی و حساب شده است بنابراین ما باید آن را مدنظر قرار دهیم و برای این جنایت مجازات سنگین تری اعمال کنیم تا عاملان این جنایت به سزای خود برسند.»