موگرینی می گوید: حضور ایران در کنار دیگر بازیگران سیاسی تنها راه حل برای بحران سوریه است

معاون عربی آفریقای وزیرامورخارجه تاکید کرد: هیچ تغییری در سیاست حمایتی جمهوری اسلامی ایران از سوریه ایجاد نشده است.

حسین امیرعبداللهیان در آستانه برگزاری نشست وین درباره سوریه گفت: این نشست فرصتی برای کمک به تقویت مبارزه با تروریسم و روند سیاسی در سوریه و تلاش برای درک واقعیات این کشور و منطقه است.
وی افزود: تهران همواره از مبارزه با تروریسم و روند سیاسی در سوریه حمایت کرده است و همین رویه را کماکان پیگیری خواهد کرد.
وی تصریح کرد: کسانی که قصد عبور از آقای بشار اسد را دارند به خوبی می دانند که در چارچوب روند سیاسی، فقط مردم سوریه درباره سرنوشت خود تصمیم می گیرند.

موگرینی: حضور ایران در کنار دیگر بازیگران سیاسی تنها راه حل برای بحران سوریه است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت حضور ایران در کنار دیگر بازیگران سیاسی تنها راه حل برای بحران سوریه است.
فدریکا موگرینی روزگذشته در گفتگوی مشترک با دو روزنامه لوموند و گاردین در پارلمان اروپا درباره مذاکرات دیپلماتیک درباره سوریه اظهار داشت: نکته حائز اهمیت این است که همه بازیگران منطقه‌ای درگیر، همچنین جامعه بین‌الملل برای گفتگو درباره انتقال سیاسی حضور داشته باشند. پس از توافق هسته‌ای ماه ژوئیه، اتحادیه اروپا کارآمدترین مجرای گفتگو با ایران را در اختیار دارد و بنابراین این اتحادیه می‌تواند به این کمک کند که این بازیگر مهم ذی‌نفع باشد.
وی درباره موضعش درخصوص نقش بشار اسد نیز توضیح داد و گفت: موضع من همان موضع شورا(ی اروپا) است. من مامور شده‌ام تا با همه بازیگران درگیر- از جمله فرستاده ویژه سازمان ملل، آمریکا، روسیه، ایران، عربستان سعودی، کشورهای حاشیه خلیج (فارس) و مصر- همکاری کنم تا تلاش شود روند گذار سیاسی آغاز گردد. این یعنی، به اعتقاد من، ما باید رویه‌ای فراگیر را همراه با مولفه‌های رژیم تضمین کنیم. اتفاقی که همواره در مورد رویه سازمان ملل، چارچوبی که به آن مراجعه می‌کنیم، صادق بوده است.
موگرینی در پاسخ به این پرسش که آیا عربستان می پذیرد با ایران همکاری کند، نیز اظهار داشت: ما بر روی این موضوع کار می‌کنیم. می‌دانم مشکل است اما گردهم‌آوردن همه بازیگران برای حرکت در مسیری واحد تنها راه‌حل است. سال‌های اخیر جنگ در سوریه این را ثابت کرده‌ است. از سوی دیگر، نباید اهمیت تاثیری را که این رویه می‌تواند بر معماری امنیتی کل منطقه داشته باشد، کم ارزیابی کرد. نمی‌گویم همین فرمول را همه جا تکرار می‌کنیم اما این فرمول می‌تواند برای دیگر بحران‌های این منطقه، که از نظر راهبردی اهمیت زیادی دارند، مفید باشد. توافق در مورد ایران می‌تواند نتایج مثبتی برای روابط در کل منطقه داشته باشد.
وی افزود به نتیجه رسیدن توافق در مورد ایران بدون تردید موجب افزایش نقش ما شد زیرا ما مامور هماهنگی و اجرای متن شدیم. هفته‌ها مذاکره موجب شد نوعی درک و اعتماد متقابل با ایران و همچنین دیگر کشورهای حاشیه خلیج (فارس) شکل بگیرد. از سوی دیگر، نزدیکی، نه تنها جغرافیایی بلکه فرهنگی اروپایی‌ها با این منطقه، مسلماً حائز اهمیت است. به طور منطقی، بر روی بحران آوارگان سوری تمرکز کرده‌ایم، اما این نکته را از نظر دور نمی‌کنیم که مشکل گسترده‌تر است: اگر همین فردا بحران سوریه را حل کنیم، احتمالاً آوارگان این کشور به کشورشان بازمی‌گردند، اما امواج سرازیر شده از دیگر کشورها بازنمی‌ایستد.
موگرینی درباره روز اجرای توافق هسته‌ای نیز عنوان کرد احتمال دارد این روز قبل از پایان سال فرابرسد، اما من تاریخ مشخصی را تعیین نمی‌کنم تا از اینکه عده‌ای آن را «مشکل» ببینند، پرهیز شود.
رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا امتیازخواهی روسیه را در مورد اوکراین با توجه به بحران سوریه رد کرد و افزود بده بستانی وجود ندارد و ارتباطی میان این دو نیست. فکر می‌کنم که پس از توافق ایران، روسیه می‌خواهد نشان دهد که می‌تواند در دیگر حوزه‌ها نیز ایفای نقش کند. این کشور اقدام نظامی‌اش را افزایش می‌دهد و بدین منظور بیشتر خود را با آمریکا هماهنگ می‌کند. باوجود این، همچنان اصرار داریم حملات روسیه بر روی گروه‌های تروریستی متمرکز باشد. در این خصوص، با توجه به حضور پررنگ مبارزان روس در این سازمان‌ها، نفع روسیه در انجام این کار است. بازگشت این افراد به روسیه امکان دارد امنیت این کشور را تهدید کند. از سوی دیگر، باراین باورم رهبران روسیه می‌دانند که اگر در زمینه روندی انتقالی (در سوریه) همکاری نکنند، احتمال دارد جامعه مسلمان روسیه، که اکثراً سنی‌‌اند، رهبران کشورشان سرزنش کنند که برای شیعیان دعوا کرده است.
موگرینی در پاسخ به این پرسش که آیا روسیه واقعاً مواضع گروه تکفیری-صهیونیستی داعش را بمباران می‌کند، نیز گفت ما شاهد افزایش اقداماتی هستیم که دولت اسلامی (گروه تکفیری صهیونیستی داعش) و سازمان هایی را هدف قرار می‌دهد که سازمان ملل آنها را تروریستی می‌داند.

گزارش فرانس 24 درباره مشارکت ایران در مذاکرات مربوط به سوریه
در تحولی دیگر شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار اعلام کرد آمریکا که با هر گونه مشارکت ایران در مذاکرات مربوط به یافتن راه حلی برای بحران سوریه به شدت مخالف بود، موضع خود را تغییر داده است و اکنون اعلام می کند تهران باید بر سر میز مذاکره جهت پایان دادن به جنگ داخلی سوریه حضور داشته باشد.
به گزارش این شبکه تلویزیونی این گفتگوهای بین المللی برای روز جمعه در وین، پایتخت اتریش، پیش بینی شده است. اما پیش از آن دیداری مقدماتی که نشستی چهارجانبه خواهد بود، امروز پنجشنبه برگزار خواهد شد.
مریم پیرزاده، خبرنگار فرانس بیست و چهار در گزارشی از تهران اعلام کرد نخستین بار است که تهران به طور رسمی در کنفرانسی بین المللی برای حل و فصل بحران سوریه که بیش از چهار سال است ادامه دارد، شرکت می کند. ایران به این دلیل در این مذاکرات شرکت می کند که چند ماه بعد به دست آمدن توافقنامه 14 ژوئیه درباره برنامه هسته ای ایران، بیش از پیش صداهایی بلند شده است که شرکت فعالانه ایران را در حل و فصل این بحران درخواست می کنند. بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد به ویژه شخصا از محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران تقاضا کرده بود در یافتن راه حل سیاسی و مسالمت آمیز برای این بحران مشارکت کند. می دانیم که موضع ایران بسیار قاطع و چنین است که بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، در حل و فصل این بحران شرکت کند و به ویژه در این خصوص طرحی برای خروج از بحران تهیه و به کشورهای مختلف منطقه ارائه کرده بود. ایران در بحران سوریه مشارکت دارد و به طور رسمی مشاورانی را به خاک سوریه اعزام کرده است و از چند روز و چند هفته پیش ایران از کشته شدن (شهادت) چند سردار در خاک سوریه خبر می دهد. بنابراین، ایران از این موضع در برابر دیدگاه های بسیار مخالفی از جمله موضع عربستان سعودی و ترکیه دفاع خواهد کرد.