نتایج رسمی و قطعی انتخابات پارلمانی زودهنگام که روز یکشنبه برگزار شد، یازده تا دوازده روز دیگر اعلام خواهد شد.

رئیس کمیسیون انتخابات ترکیه اعلام کرد نتایج رسمی و قطعی انتخابات پارلمانی زودهنگام که روز یکشنبه برگزار شد، یازده تا دوازده روز دیگر اعلام خواهد شد.

سادی گوون رئیس کمیسیون انتخابات ترکیه در کنفرانسی مطبوعاتی در آنکارا گفت : این مهلت به کمیسیون انتخابات امکان رسیدگی به شکایات احتمالی را خواهد داد.

رسانه های ترکیه اعلام کردند حزب عدالت و توسعه این کشور که درحال حاضر نیز قدرت را در دست دارد در انتخابات روز یکشنبه چهل و نه ممیز چهار دهم درصد آرا را به دست آورده است.

حزب عدالت و توسعه با این نتیجه خواهد توانست بار دیگر اکثریت مطلق در پارلمان ترکیه را که در انتخابات ژوئن از دست داده بود، به دست آورد.

حزب عدالت و توسعه ترکیه به رهبری احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه در انتخاباتی که هفتم ژوئن برگزار شد با کسب چهل ممیز شش دهم درصد آرا در صدر قرار گرفت و دویست و پنجاه و هشت کرسی از مجموع پانصد و پنجاه کرسی پارلمان ترکیه را به دست آورد، اما اکثریت مطلق در پارلمان را که از زمان به قدرت رسیدن در ترکیه در سال دو هزار و دو در اختیار داشت، در این انتخابات از دست داد.

کردهای ترکیه از نتایج انتخابات پارلمانی این کشور ناخرسندند

پلیس ترکیه روز یکشنبه برای پراکنده کردن تظاهر کنندگان در شهر کردنشین دیاربکر از گاز اشک آور استفاده کرد.

تظاهرکنندگان به نتایج اولیه انتخابات پارلمانی ترکیه اعتراض داشتند.

در این انتخابات، حزب حاکم ترکیه موفق شد کرسی های بیشتری را در مقایسه با انتخابات پنج ماه پیش به دست آورد.

در انتخابات پنج ماه پیش، حزب دموکراتیک خلق ها، که از احزاب طرفدار کردهای ترکیه است، موفق شد کرسی های بیشتری را به دست آورد.

آتش بسی که بین حزب کارگران کردستان (پ ک ک) و دولت ترکیه شکل گرفته بود در ماه ژوئیه گذشته پایان یافت.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، حزب دموکراتیک خلق ها را به داشتن ارتباطات با پ ک ک متهم کرده است، اما این حزب هر گونه ارتباط خود را با پ ک ک رد کرده است.

برخی از منتقدان اردوغان وی را به سرکوب شبه نظامیان کرد برای تثبیت جایگاه حزب عدالت و توسعه متهم کرده اند. به گفته این منتقدان، اردوغان برای آن که بتواند آرای ترک های ملی گرا را به خود جلب کند، به اتخاذ این گونه سیاست های تند علیه کردها روی آورده است. این ملی گراها اردوغان و حزب عدالت و توسعه را به نرمش در برابر پ ک ک بعد از چهار سال گفتگوهای صلح متهم کرده اند.

حزب دموکراتیک خلق ها در انتخابات ماه ژوئن ترکیه موفق شد 13 درصد کرسی های پارلمان ترکیه را به دست آورد، اما در انتخابات اخیر تنها توانست 10 ممیز 6 دهم درصد از کرسی های پارلمان را به خود اختصاص دهد.

درجریان انتخابات روزیکشنبه ترکیه، حزب عدالت و توسعه، یعنی حزب حاکم ترکیه، موفق شد اکثریت پارلمان این کشور را به دست آورد و امکان تشکیل دولت توسط این حزب را فراهم ساخت. نتایج اولیه این انتخابات نشان می دهد که رجب طیب اردوغان جایگاه بهتری پیدا کرده است.

کلیچدار اوغلو: به نظارت بر عملکرد حزب حاکم ادامه می دهیم

رهبر حزب جمهوریخواه خلق ترکیه گفت، همچنان به وظیفه خود یعنی نظارت بر عملکرد حزب حاکم ادامه می دهیم.

شبکه المیادین گزارش داد: کمال کلیچداراوغلو، رهبر حزب جمهوریخواه خلق ترکیه گفت، افزایش شمار نمایندگان این حزب پیروزی محسوب نمی شود. نباید شهروندان را نگران کنیم، باید همچنان مراقب عملکرد حزب حاکم و قوانینی که به تصویب می رساند باشیم . تعداد نمایندگان ما افزایش یافته اما آن را پیروزی نمی دانیم. نتایج انتخابات را در کمیته اجرایی حزب بررسی می کنیم و در چارچوب تصمیمات مجمع عمومی حزب ادامه کار خواهیم داد.

اردوغان: مردم به ثبات رای دادند

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفت نتیجه انتخاباتی که روز یکشنبه برگزار شد و حزب حاکم عدالت و توسعه توانست اکثریت را در پارلمان به دست آورد نشان داد مردم حمایت از فضای ثبات و اطمینان را برگزیده اند.

اردوغان در بیانیه ای که از طریق پست الکترونیک منتشر شد گفت :« مهمترین پیامی که نتیجه انتخابات دارد به حزب کارگران کردستان است در خصوص اینکه خشونت و تهدیدات و کشتار نمی تواند با دموکراسی و حاکمیت قانون سازگار باشد.»

نیروهای امنیتی ترکیه با ستیزه جویان حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) در جنوب شرقی این کشور که اکثریت ساکنان آن را کردها تشکیل می دهند مبارزه می کنند.

دمیرتاش: انتخابات ترکیه عادلانه نبود

صلاح الدین دمیرتاش، رییس حزب دموکراتیک خلق های ترکیه گفت، انتخابات عادلانه نبود و ما از اینکه خود را بازسازی کنیم منع شدیم اما به هر حال توانستیم یازده درصد آراء را کسب کنیم.