مقامات امنیتی مصر می گویند گویی ابوبکر بغدادی سرکرده داعش در عراق آنها را هیپنوتیزم کرده است.

رویترز در گزارشی از قاهره نوشت مقامات اطلاعاتی مصر می گویند انتشار گزارش هایی دال بر دخالت یک شاخه وابسته به داعش در ماجرای سقوط هواپیمای روسی بر فراز مصر ، سر نخ ها را به سمت یک هسته محرمانه فعال تروریستی در منطقه شبه جزیره سینا سوق داده است که گفته می شود سرکردگی آن را شخصی به نام اسامه المصری بر عهده دارد.
به موجب این گزارش مقامات غربی انگشت اتهام را به سمت شبه جزیره سینا هدف گرفته اند که پس از سرنگونی محمد مارسی در سال 2013 به دست ارتش مصر پس از اعتراضات گسترده مردمی ، کانون خشونتها و کشتار نظامیان و پلیس مصر بوده است.
اگر شواهد مستدلی دال بر دخالت این گروه ها در سرنگونی هواپیما به دست بیاید ، ادعاهای مقامات مصری مبنی بر تحت کنترل در آمدن شبه نظامیان در منطقه زیر سئوال خواهد رفت.
کارشناسان امنیتی و بازرسان می گویند بعید است هواپیمای روسی به علت اصابت چیزی از خارج ساقط شده باشد و تصور نمی رود شبه نظامیان موشکی در اختیار داشته باشند که بتواند این جت را در ارتفاع سی هزار پایی هدف قرار دهد.
افسرانی که از نردیک روند فعالیت شبه نظامیان را در منطقه سینا رصد می کنند می گویند بسیاری از این جنگجویان پس از سرنگونی محمد مرسی از قدرت به سوریه فرار کرده اند .
گفته می شود سرکرده این گروه یک وارد کننده سابق پوشاک 42 ساله است که ابو اسامه المصری لقب داردکه در دانشگاه الازهر تحصیل کرده ولی بعدها گرایش های افراطی پیدا کرده و در منطقه سینا با گروهی بیست نفری از طرفدارانش سلاح به دست گرفت. بعد از مدتی به سوریه گریخت و در آنجا از تجربیاتی برخوردار شد که در بازگشت به سینا و آشنایی با داعش و داعیه خلافتگری آنها به کارش آمد.
مقامات امنیتی مصر می گویند گویی ابوبکر بغدادی سرکرده داعش در عراق آنها را هیپنوتیزم کرده است. شرایط جغرافیایی خطوط مرزی با مصر طرفداران بغدادی را قادر ساخته است تا به سینا سفر کنند و از آنجا کالاها و اقلام لازم را به دست فرماندهان داعش در منطقه برسانند.
به اعتقاد مقامات امنیتی آنها همچنین شیوه فرار از کمین، تک تیراندازی و ساخت بمب را فرا گرفته اند.
ویل مک کانتش تحلیلگر مرکزمطالعات سیاست خاورمیانه در موسسه بروکینگز در این باره می گوید البته درباره نوع روابط کاری میان گروه های وابسته به داعش در صحرای سینا و کادر رهبری این گروه اطلاعات دقیقی در دست نیست ولی به نظر می رسد این گروهها نیز تا حدودی از خودمختاری برخوردارند . به گفته وی سرکوب این افراد و دیگر نیروهای اخوان المسلمین به دست نیروهای امنیتی مصر موجب شده است تا آنها تا حدودی از محبوبیت در منطقه برخوردار شوند و مردم عادی جنگجویان را در میان صفوف خود پناه می دهند.
به ادعای مقامات امنیتی در زمان مرسی ، تنها آن دسته از شبه نظامیان القاعده که خود را از افغانستان به منطقه رسانده بودند در سینا فعالیت داشتند . آنها حدود چهار هزار نفر بودند که تا قبل از اعلام حمایت از داعش در سال گذشته خود را انصار بیت المقدس می خواندند .
این گروهها امروز متشکل از صدها شبه نظامی است که در گروه های 5 تا هفت نفری در سطح منطقه پراکنده اند و احتمال دستگیری انها اندک است.
سال گذشته مقامات امنیتی ادعا کرده بودند ابو المصری و تعدادی از سرکردگان دیگر کشته شده اند ولی وی بعدها در یک فیلم ویدیویی حاضر شد و تاکید کرد هنوز هم به بغدادی وفادار است.