مورک نقطه اتکای عملیات ارتش سوریه بر جاده بین‌المللی دمشق حلب بود.

ارتش سوریه در ادامه عملیات خود علیه گروههای تروریستی موفق شدند به پیشروی‌های مهمی در حومه لاذقیه در شمال غرب سوریه دست یابند و این در حالی است که شهر استراتژیک مورک واقع در نزدیکی جاده بین‌المللی حلب ــ دمشق به دست تروریستها سقوط کرد.
ارتش سوریه به پیشروی مهمی در حومه لاذقیه در شمال غرب سوریه دست یافت که این پیشروی به ادامه عملیات ارتش سوریه در منطقه "سهل الغاب" کمک می‌کند.

پیچیده‌شدن چشم‌انداز میدانی حومه شمالی حماه

اما چشم‌انداز میدانی در حومه شمالی حماه در مرکز سوریه بعد از پیشروی گروههای مسلح همپیمان جبهه تروریستی النصره که برجسته‌ترین آن "جند الاقصی» است از طریق کنترل بر شهر استراتژیک مورک نزدیک جاده بین المللی حلب ــ دمشق پیچیده شد.

گروه تروریستی "جند الاقصی" با کمک گروه تروریستی موسوم به جیش النصر حملات خود به مواضع ارتش سوریه در اطراف شهر مورک در شمال حماه را گسترده‌تر کرد و موفق شد بر این شهر استراتژیک تسلط یابد، این در حالی است که جند الاقصی پیش از این به‌تنهایی در تلاش برای نفوذ به شهر مورک شکست خورده بود.

جزئیات نبردهای شدید ارتش سوریه و تروریستها در مورک

یک منبع میدانی به روزنامه الاخبار گفت که نیروهای ارتش سوریه در ساعات اولیه صبح حملات تروریستها به مواضع خود در مورک را دفع کردند، اما آنها حملات خود را گسترده‌تر و بیش از 1000 خمپاره و موشک طی 3 ساعت به‌سمت نیروهای سوری شلیک کردند که این امر موجب شد این نیروها به اطراف شهر مورک عقب نشینی کنند و به تقویت نیروهای خود در منطقه "کتیبة الدبابات" در شمال شرق مورک بپردازند، اما تروریستها آنجا را هم شدیداً بمباران کردند و نیروهای ارتش سوریه به‌سمت شهر صوران حرکت کردند.

مورک نقطه اتکای عملیات ارتش سوریه بر جاده بین‌المللی دمشق حلب بود

این منبع با اشاره به اهمیت شهر مورک گفت: مورک نقطه اتکای عملیات ارتش سوریه بر جاده بین المللی دمشق بود و نیروهای ارتش سوریه از آنجا به‌سمت خان شیخون در جنوب ادلب و سایر روستاهای حومه شمالی حماه حرکت می‌کردند.

ادامه درگیریهای شدید در 5کیلومتری مورک

نیروهای ارتش سوریه بعد از این درگیریها به‌سمت پل مورک واقع در 5کیلومتری این شهر و گذرگاه العبود مستقر شدند. هم اکنون این دو منطقه صحنه درگیری‌های شدید بین نیروهای ارتش سوریه و تروریستها است. ارتش سوریه قوای نظامی خود در این مناطق را برای آغاز ضدحمله که پیشروی تروریستها به‌سمت صوران را متوقف کند تقویت کرده است.

تروریستها پیشروی خود را از طریق انجام یک سلسله حملات همزمان به مواضع ارتش سوریه در تپه‌های "سکیک"، "عطشان" و "البانه" کامل کردند، که این امر منجر به عقب نشینی ارتش سوریه از شهرک "البانه" واقع در نزدیکی تل عثمان در غرب شهرک کفر نبوذه واقع در شمال حماه و نیز عقب نشینی از تپه‌های سکیک بعد از مواجه شدن با حملات شدید تروریستها شد. هم اکنون نبردها در اطراف دو شهرک "عطشان" و "ام‌حارتین" در جریان است و تروریستها سعی دارند این دو منطقه را به کنترل خود در بیاورند.

جزئیات پیشروی ارتش سوریه در حومه لاذقیه

اما نیروهای ارتش سوریه در حومه لاذقیه جایگاههای خود در ارتفاعات و مناطق حومه شمالی این شهر را که قبلاً به کنترل خود در آورده بودند، تثبیت و قوای نظامی خود را برای ادامه پیشروی با هدف گسترده کردن جغرافیایی که عقبه آتش عملیات آن در محورهای جب الاحمر و سلمی و غمام در حومه لاذقیه و السرمانیه در سهل الغاب در شمال غرب حماه تأمین کند تقویت کرده است.

یک منبع میدانی در گفتگو با الاخبار به جزئیات این عملیات اشاره کرد و محورهایی را که ارتش سوریه حملات خود را از آنجا آغاز می‌کرد، بسیار مهم توصیف کرد. وی افزود: ارتش سوریه عملیات خود را از محورهای "سکری"، "جب الغار"، و ارتفاعات تحت کنترلش در اطراف "جب الاحمر" آغاز کرد و تحت پوشش آتش توپخانه و نیروی هوایی خود موفق شد بر منطقه‌ای در "جبل الفرک" کنترل یابد. این با پیشروی نیروهای ارتش سوریه در غرب "سهل الغاب" به‌سمت "خربه جب الزعرور" در حومه شمالی لاذقیه همزمان شد و نیروهای ارتش سوریه موفق شدند ضمن کنترل بر این منطقه و تثبیت جایگاه خود از آنجا به‌سمت "غرفة زراعة السرمانیه" که بر آنجا نیز کنترل دارند پیشروی کنند.

اهمیت مناطقی که در لاذقیه به کنترل ارتش سوریه در آمده است

نیروهای ارتش سوریه با انجام عملیاتی از محور ارتفاعات تحت کنترلش در اطراف "جب الاحمر" موفق شد کنترل تقاطع "ابوریشه" را در دست بگیرد. یک منبع میدانی درباره اهمیت این مناطقی که به کنترل ارتش سوریه در آمده است به روزنامه الاخبار گفت: "جبل الفرک" بر ارتفاعات مشرف به شهرک السرمانیه در سهل الغاب و همچنین بر برخی ارتفاعات اطراف جب الاحمر مشرف است و حلقه آتشین ارتش سوریه بعد از کنترلش بر تقاطع ابوریشه را تشکیل می‌دهد و مانع از ورود مجدد تروریستها به روستای جب الاحمر می‌شود. این منبع گفت که عملیات نظامی ارتش سوریه برای بازپس‌گیری شهرک السرمانیه در سهل الغاب تا قبل از آغاز پیشروی زمینی ادامه دارد.

ادامه عملیات ارتش سوریه در حومه لاذقیه

عملیات ارتش سوریه در داخل "ضاحیه سلمی" در حومه لاذقیه همچنان ادامه دارد. بازپس‌گیری ضاحیه سلمی توسط ارتش سوریه از تروریستها نیاز به کنترل یافتن آنها بر ارتفاعات "کفردلبه"، "کتف الغدر"، و "کتف الغنمه" دارد.