دیلی تلگراف نوشته است : جاسوسان انگلیسی پیام هایی درباره نقشه حمله داعش در مصر به دست آوردند

روزنامه دیلی تلگراف چاپ انگلیس نوشت توقف پروازهای هواپیماهای انگلیسی از فرودگاه شرم الشیخ در مصر پس از آن رخ داد که جاسوسان انگلیسی پیام هایی را کشف کردند که نشان می داد عناصر داعش قصد داشته اند حمله تروریستی بزرگی را در این منطقه به اجرا بگذارند.

این روزنامه در گزارشی در پایگاه اینترنتی خود نوشت:
این پیام ها و «زمزمه حمله» -- که دستگاه جاسوسی انگلیس آن را پس از فاجعه سقوط هواپیمای مسافربری روسیه کشف کرد -- دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس را بر آن داشت تا بگوید این احتمال وجود دارد که این هواپیما بر اثر انفجار بمب سقوط کرده باشد. در سانحه روز شنبه 224 سرنشین هواپیما کشته شدند.
کشف این پیام ها موجب شد انگلیس همه پروازها به شرم الشیخ و از شرم الشیخ را به حال تعلیق درآورد که این نیز 20 هزار گردشگر انگلیسی را در این منطقه گردشی سرگردان کرده است.
پروازها قرار است از جمعه از سرگرفته شود و 20 فروند هواپیما حدود 4000 مسافر را به انگلیس بازگرداند. اما به مسافران هشدار داده اند که اجازه ندارند چمدان های خود را بیاورند.
این اقدام حاکی است مقامات امنیتی از این بیم دارند که یک بمب در داخل چمدان بازرسی شده به قسمت بار هواپیمای پرواز 7K9268 انتقال یافته باشد. همچنین گفته می شود انگلیس ده ماه قبل درباره نحوه بازرسی چمدان ها در فرودگاه شرم الشیخ ابراز نگرانی کرده بود.
اگر احتمالی که دستگاه جاسوسی انگلیس مطرح کرده است اثبات شود، این نخستین بمب گذاری داعش در یک هواپیمای مسافربری خواهد بود.
دفتر نخست وزیری انگلیس همچنین اعلام کرد لندن ممکن است محدودیت های بیشتری در مورد پرواز هواپیماها به مناطقی از خاورمیانه که با داعش درگیر هستند، اعمال کند.
آنچه باور نخست وزیری انگلیس را در خصوص احتمال تروریستی بودن حادثه روز شنبه تقویت می کند بیانیه روز پنجشنبه کاخ سفید آمریکا بود که می گفت «برخی اطلاعاتی که به دست آمده است» نیز به یک حمله تروریستی اشاره می کرد.
این احتمال وجود دارد که ستیزه جویان وابسته به داعش در منطقه شبه جزیره سینا در این حادثه دست داشته باشند.
تصمیم انگلیس برای تعلیق پروازها در شرم الشیخ در روز چهارشنبه موجب مشاجره دیپلماتیک با مصر و روسیه شد که از انگلیس به سبب ارائه نکردن اطلاعات خود انتقاد کردند و تصمیم لندن را «زودهنگام و غیرضروری» خواندند.
دیلی تلگراف در بخشی دیگری از گزارش خود نوشت دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس و ولادیمیر پوتین پنجشنبه ده دقیقه تلفنی گفتگوی پرتنش داشتند که در آن رئیس جمهور روسیه گفته بود کامرون در تعلیق پرواز هواپیماهای انگلیس عجله کرده است.
سخنگوی رسمی نخست وزیر انگلیس گفت :«رئیس جمهور روسیه تاکید کرد که کشورها باید منتظر تکمیل تحقیقات بمانند. نخست وزیر انگلیس نیز با صراحت گفت که هر کار درستی را که برای حفظ ایمنی شهروندان انگلیسی لازم باشد انجام می دهد. بر اساس اطلاعاتی که در برابر ما بود و با ارزیابی ما از اوضاع، این اقدام درست بود.»