گزارش هفته نامه مثلث از جزئیات جلسه وین دو و نقشه راه برای اصلاحات در سوریه

هفته نامه مثلث در آخرین شماره خود که امروز (شنبه 16 آبانماه) منتشر شده است، در خبری ویژه به مسائل مطرح شده در نشست وین دو پرداخت و از جزئیات طرحی که بر مبنای آن قرار است در سوریه تغییرات صورت بگیرد، مسائلی را مطرح کرده است.

در این گزارش آمده:

برگزاری نشست وین 2 با حضور کشورهای فرامنطقه ای و منطقه ای می تواند نقطه عطفی در تحولات سوریه باشد. چرا که قدرت های بزرگ سرانجام پذیرفتند که بدون نقش آفرینی ایران امکان بازگشت صلح و امنیت به سوریه امکان پذیر نیست.

برگزاری نشست وین در هتل امپریال پایتخت اتریش، آوردگاهی برای اثبات قدرت سیاسی و دیپلماتیک ایران در قبال بحران سوریه محسوب می‌شود. نشستی که پایان برگزاری آن مترادف با آغاز دیالوگ‌های سازنده جدید در قبال بحران غم انگیز در سرزمین شام بوده است.
استحکام ایران در قبال حفظ نظام سوریه، ورود روسیه به معادلات مسکو، ناکامی‌غرب و آل سعود و رژیم‌صهیونیستی در براندازی نظام سوریه و استهلاک نظامی و مالی گروه‌های تکفیری - تروریستی وابسته به آمریکا و متحدانش جملگی نشست سوریه را به سود جمهوری اسلامی ایران تحت تاثیر قرار داده بود.
در نشست وین،‌ طرح جمهوری اسلامی ایران با نظر شورای عالی امنیت ملی ارائه گردیده است. طرح قبلی ارائه شده از سوی برخی نهادهای دولتی در خصوص بحران سوریه در شورای عالی امنیت ملی مورد اقبال قرار نگرفته و رای نیاورده است. در مجموع نشست وین دستاوردهای مثبتی برای کشورمان به همراه داشته است. مواضع ایتالیا، آلمان و حتی مواضع فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به سود مواضع جمهوری اسلامی ایران و طرح کشورمان در قبال بحران سوریه بوده است.
یکی از مهم‌ترین نقاط قوت برگزاری نشست وین، عدم طرح موضوع برکناری بشار اسد از قدرت بوده است. این در حالی بود که تا قبل از این برکناری اسد از قدرت اصلی‌ترین پیش شرط هر‌گونه نشست و طرحی در قبال بحران سوریه محسوب می‌شد.
قرار است در نشست بعدی وین نمایندگان بشار اسد و ارتش آزاد سوریه نیز شرکت کنند. در این نشست سه نفر به‌عنوان نخست‌وزیر به بشار اسد معرفی می‌شوند تا یکی از میان آنها انتخاب شود. همچنین تا 17 ماه موضوع نهادسازی در سوریه موضوعیت خواهد داشت و مجلس موسسان نیز تشکیل خواهد شد.
گویا برخی از مقامات وزارت امور خارجه کشورمان در ابتدا مخالف شرکت در نشست وین در خصوص بحران سوریه بوده‌اند. چنانچه یکی از مسئولان وزارت امور خارجه نقل کرده است، محمد جواد ظریف در نشست وین قدرتمند و خوب ظاهر شده و مواضع قاطعانه‌‌ای را در مقابل وزرای امور خارجه عربستان و ترکیه مطرح کرده است. وزیر امور خارجه ترکیه در این خصوص اظهار کرده است: «گویا این نشست (نشست وین ) برای بیان مواضع ایران از زبان ایالات متحده آمریکا تشکیل شده است.»
با این حال یکی از بخش‌های قابل تامل بیانیه وین، بند 5 آن است. در این بیانیه تنها از داعش به‌عنوان یک گروه تروریستی نام برده شده و دیگر گروه‌های تروریستی مانند جبهه النصره و... به‌عنوان گروه‌های تروریستی مورد شناسایی قرار نگرفته‌اند. همچنین بند 7 این بیانیه که در آن به بیانیه ژنو 2 استناد شده نیز قابل قبول نیست.
نکته مهم دیگر اینکه هیات ایرانی شرط کرده است که تصویب هر طرحی در خصوص سوریه باید اجماعی باشد نه بر‌اساس اکثریت آرا.اجماعی بودن آرا امکان هر بهانه‌ای را از طرف‌های مقابل، خصوصا کشورهای غربی و عربی که خود مولد بحران در سوریه بوده‌اند سلب می‌نماید. در این میان، مواضع جمهوری اسلامی ایران در تعدیل مواضع روسیه در قبال بشار اسد بسیار موثر و مفید بوده است.