شبکه دو تلویزیون رژیم صهیونیستی با پخش فیلم مستندی نشان داد، این رژیم پنج سال پیش در ترور مسئول امور مالی و خرید سلاح جنبش حماس، دست داشته است.

شبکه دو تلویزیون رژیم صهیونیستی با پخش فیلم مستندی نشان داد، این رژیم پنج سال پیش در ترور مسئول امور مالی و خرید سلاح جنبش حماس، دست داشته است.

روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن در گزارشی به قلم نظیر مجلی با اعلام نوشت:‌ با موافقت بخش نظارت نظامی و دولت، شبکه دو تلویزیون رژیم صهیونیستی، یک فیلم مستند جدید درباره ترور محمود المبحوح، از مقامات بلند پایه جنبش حماس و مسئول خرید سلاح و اموری مالی این جنبش در دوبی پخش کرد. در این فیلم، نشان داده شده است که دستگاه اطلاعاتی اسراییل، موساد، پنج سال پیش، عملیات ترور محمود المبحوح را انجام داده است و هدف از این عملیات بیشتر از آنکه رها شدن از دست یکی از رهبران حماس بوده باشد، عرض اندام بود.

یوآو لیمور، تحلیلگر امور نظامی و تهیه کننده این فیلم، عنوان «ترور در دایره بسته» را برای این فیلم انتخاب کرد که عنوانی مبهم است. وی در فیلم خود از تصاویری کمک گرفت که در دوربین های هتل محل اقامت المبحوح در دوبی، ضبط شده بود. از ابتدای عملیات و از وقتی که یازده عضو موساد وارد این هتل شدند، دو زن همراه آنها بودند. به گفته تهیه کننده فیلم، عملیات ترور المبحوح فقط بیست و دو دقیقه طول کشید. در این فیلم میشکا بن دیوید، از مقامات سابق موساد نیز دیده می‌شود که گفته بود نمی‌داند چه کسی این عملیات را انجام داده است اما موفقیت آمیز بود. وی افزود: کسانی که المبحوح را کشتند به دوربین ها توجه داشتند به همین سبب از پاسپورت های جعلی، عینک، اسامی مستعار، مو و سبیل مصنوعی استفاده کردند تا شناسایی نشوند و این شیوه موفقیت آمیز بود.

در این فیلم‌، رونن برگمن، روزنامه نگار امور اطلاعاتی نیز مشاهده می‌شود که گفته است:‌ ترور، ضروری نبود و تغییری در روند تلاش های حماس برای به دست آوردن سلاح، ایجاد نکرد. بعد از المبحوح، افراد دیگری جای او را گرفتند و راه های دیگری را برای دستیابی به سلاح یافتند.

بر اساس آنچه در این فیلم آمده است:‌ قاتلان المبحوح در اتاق مقابل اتاق وی در هتل سکونت داشتند و منتظر او بودند. وی با تزریق یک ماده بسیار سمی کشته شد که همه عضلات بدن او را فلج کرد و دستگاه تنفسی اش را از کار انداخت که این مسئله به مرگ سریع وی منجر شد.

لیمور، گفته است، ترور المبحوح یک عملیات اطلاعاتی کامل بود و عاملان از شبکه ارتباطی پیشرفته استفاده کردند که مقر آن در وین بود.

به گفته برگمن، هدف از این کار ارتباط نداشتن تلفن های همراه در مکان اجرای عملیات بود تا در آینده عاملان این عملیات شناسایی نشوند. این فیلم نشان می‌دهد که فرمانده عملیات ترور قبل از اجرای آن دوبی را ترک کرد و قاتلان او نیز بعد از اینکه از مرگش اطمینان یافتند لباس هایش را عوض کردند و او را در رختخواب گذاشتند تا نظر کارکنان هتل به این مسئله جلب نشود و عملیات ترور دیرتر فاش شود. در این فیلم اسامی اعضای گروهی که این عملیات را انجام دادند به صورت جزئی بازگو شده است. به حضور یک شخصیت بارز موساد نیز اشاره شده است که در عملیات ترور از او نامی برده نشده است.

ترور المبحوح، چهارده ساعت بعد از عملیات فاش شد. عاملان این ترور دوازده ساعت بعد از عملیات، دوبی را ترک کرده و به مکان های مختلف رفته بودند.