ناگهان با تشدید حملات بین المللی داعش، اوباما و سران دیگر کشورهای غربی دریافتند که به کمک مسکو نیاز دارند.

واشنگتن تایمز نوشت: پوتین در صدد است از موقعیت جدید خود به عنوان اهرم فشاری بر واشنگتن و اتحادیه اروپا برای کاهش تحریم هایی استفاده کند که از سال گذشته علیه مسکو اعمال شده است.

نشریه آمریکایی واشنگتن تایمز امروز پنج شنبه در گزارشی به قلم گای تیلور Guy Taylor نوشت: گمان می رفت تحریم های غرب و خشم بین المللی از تجاوز روسیه به اوکراین، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را در صحنه جهانی منزوی و تضعیف کند ولی ناگهان با تشدید حملات بین المللی داعش، اوباما رئیس جمهور آمریکا و سران دیگر کشورهای غربی دریافتند که به کمک مسکو نیاز دارند.
ائتلاف غیرمنتظره نیروهای روسیه و فرانسه علیه داعش در واکنش به حملات تروریستی پاریس و انهدام هواپیمای مسافری روسیه برفراز مصر، نشان می دهد که چه بسا دولت پوتین برآن شود تا در جنگ تحت رهبری آمریکا برای مهار کردن داعش، ایفای نقشی فعال تر و مشهودتری داشته باشد.
ولی به اعتقاد تحلیلگران مسائل سیاسی، دولت اوباما باید هشیار و مراقب باشد. زیرا احتمالا مسکو هرگونه همکاری خود را با آمریکا و متحدانش به شروطی اساسی منوط خواهد کرد؛ چرا که پوتین در صدد است از موقعیت جدید خود به عنوان اهرم فشار ی بر واشنگتن و اتحادیه اروپا برای کاهش تحریم ها استفاده کند که از سال گذشته علیه مسکو اعمال شده است.
بوریس زیلبرمن از کارشناسان بنیاد دفاع از دموکراسی ها در واشنگتن می گوید : آیا واقعا روسیه خواستار گرفتن امتیازاتی از غرب در خصوص تحریم های مذکور در ازای هدف قراردادن مواضع داعش است؟ در صورتی که ارتش روسیه تا قبل از هفته جاری، در این خصوص کاری نکرده بود.
وی افزود: این مساله یکی از سناریوهای احتمالی است.
از سوی دیگر، احتمال هماهنگی بیشتر با مسکو در مقابل داعش نیز به این موضوع بستگی دارد که آیا واشنگتن تمایل دارد به پوتین اجازه دهد بشار اسد رئیس جمهور سوریه را دست کم در کوتاه مدت در راس قدرت حفظ کند؟
زیلبرمن افزود : من فکر می کنم وضعیت بیش از آنکه برای روسها پیچیده باشد، برای ما پیچیده تر خواهد شد. مسلما روسها این مسائل را به اندازه ما از هم مجزا نمی دانند و از آنجایی که آنها در کانون همه تحولات کنونی قرار دارند، اگر موضوع جنگ در سوریه را از هرگونه امتیاز برسر اوکراین جدا کنند، ما باید چکار کنیم؟ آیا ما به روسها خواهیم گفت که این دو موضوع، مسائلی مجزا هستند؟
ممکن است این سوال برای متحدان اروپایی واشنگتن، بسیار مخاطره آمیز و مشکوک باشد. سران اروپا در ماهها اخیر تلویحا گفته اند که آنها تا قبل از انقضای مهلت تحریم های کنونی علیه روسیه، به تمدید این تحریم ها رای خواهند داد. ولی تحولات عجیب و غریب چند هفته اخیر (سقوط هواپیمای مسافری روسیه و انفجارهای بیروت و حملات تروریستی پاریس) این موضوع را بغرنج کرده است.
با وجود حمایت یکپارچه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو از درخواست فرانسه برای حمایت از عملیات نظامی این کشور علیه داعش، برخی تعجب کردند که چرا ناتو در عملیات هوایی فرانسه علیه داعش در سوریه حضور و مشارکت گسترده ای ندارد.
یکی از علل مهم احتمالا این است که در صورت مشارکت گسترده ناتو در عملیات ضد داعش، مسکو به احتمال زیاد تمایلی به حضور در این معرکه نخواهد داشت.
ساعاتی پس از حملات پارس و به محض درخواست فرانسو اولاند رئیس جمهور فرانسه، پوتین به رزمناو موشک انداز مسکووا در دریای مدیترانه دستور داد با فرانسه همکاری کند.
قرار است اولاند هفته آینده به واشنگتن و مسکو برود تا ائتلافی گسترده برای اقدام قاطع علیه داعش تشکیل دهد.
نخست وزیر ایتالیا نیز گفته است تلاش روسیه برای تشکیل ائتلاف بزرگ شبیه آنچه که در جنگ جهانی دوم علیه آدلف هیتلر تشکیل شد، پیشنهاد بسیار درستی است.
با تمام این اوصاف، تحریم ها علیه روسیه پابرجاست. دولت اوباما اصرار دارد که هرگونه تصمیم برای رفع این تحریم ها به اقدامات نظامی روسیه در خاور میانه ارتباطی ندارد.
آنا بورشفسکایا از کارشناسان مسائل روسیه در موسسه سیاست خاور نزدیک در واشنگتن معتقد است اقدامات پوتین در خاور میانه(غرب آسیا) ناشی از یاس و ناامیدی و نشان دهنده ضعف اقتصاد و کاهش بهای بزرگترین ثروت و دارایی روسیه یعنی ذخایر نفت و گاز طبیعی این کشور است.
وی می گوید : احتمالا پوتین از این وضع برای چانه زنی و فشار بر غرب برای لغو تحریم های کنونی استفاده خواهد کرد. پوتین خیلی خوب از موقعیت های مختلف به سود خود استفاده می کند. صرف نظر از اینکه پوتین موفق بشود یا خیر، مشکلات دراز مدت روسیه که ناشی از عملکرد پوتین است، برطرف نخواهند شد.
برخی دیگر مانند سیموند دی گیلبرت از کارشناسان مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی واشنگتن معتقدند هنوز زود است که نتیجه گرفت روسیه در مورد همکاری با فرانسه یا هر قدرت غربی دیگر در سوریه جدی است.

وی می گوید: تاکنون مداخله روسیه در سوریه فقط پیامدهای بدی برای فرانسه و اروپا به همراه داشته است. منافع دو طرف در مورد داعش این واقعیت را عوض نمی کند که فرانسه از موضع آمریکا در قبال اسد حمایت می کند و روسیه حامی رئیس جمهور سوریه است. لذا هر اتفاقی که در سوریه بیفتد، من فکر می کنم نمی توان مواضع فرانسه را در قبال اوکراین یا لزوم حفظ تحریم ها علیه روسیه تغییر داد.