آمریکا برای شکست داعش باید با ایران و روسیه همکاری کند.

روزنامه هافینگتن پست در گزارشی تحلیلی با اشاره به تهدید جهانی داعش علیه امنیت جهانی نوشت: آمریکا برای شکست داعش باید با ایران و روسیه همکاری کند.

هافینگتن پست در ادامه نوشت: ضرب‌المثل "دشمن دشمن من، ‌دوست من است" بیش از هر نقطه دیگری برای منطقه خاورمیانه مناسب است. وجود نقاط مشترک زیاد میان رقبا در این منطقه سبب شده است تا الگویی برای هم‌پیمانی میان آن‌ها ایجاد شود و کشورهای رقیب را در یک جبهه مشابه نگه دارد.

در جنگ داخلی سوریه، ایران، روسیه و حزب الله و گروه‌های شبه نظامی شیعه عراقی از بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه حمایت می‌کنند. به طور قطع گروه‌های حامی اسد با داعش مقابله می‌کنند. آمریکا نیز به طور هم‌زمان ائتلافی را متشکل از اروپا و کشورهای خاورمیانه شامل، عربستان، اردن، قطر،‌ ترکیه و دیگران علیه داعش ایجاد کرده است. اگرچه این کشورها همگی در برابر داعش ایستاده‌اند، با یکدیگر در رقابت هستند. آمریکا و روسیه بیش از گذشته نسبت به نیات یکدیگر بی‌اعتماد شده‌اند و ایران و عربستان نیز به عنوان دو قدرت منطقه‌یی از زمان سقوط صدام حسین، دیکتاتور عراق در سال 2003 به دشمنان سخت‌تری برای یکدیگر تبدیل شده‌اند.

داعش که به گفته بسیاری یک تهدید علیه امنیت جهانی است، توانسته است در عراق و سوریه کنترل نقاط زیادی را به دست گیرد و به طور موفقیت‌آمیزی ترک‌ها، روس‌ها، لبنانی‌ها و اکنون فرانسوی‌ها را هدف قرار داده است. آن‌ها هیچ تفاوت نژادی یا مذهبی میان قربانیان‌شان قائل نیستند و هرکس که سر راه آن‌ها قرار گیرد، یک هدف برای کشتن است که می‌تواند شامل شرقی‌ها، غربی‌ها، مسلمانان به ویژه شیعیان و حتی سنی‌ها باشد.

این روزنامه آمریکایی در گزارش خود آورده است: اکنون، ائتلاف علیه داعش باید شامل ایران و روسیه باشد. بنابراین، آمریکا باید دست از مخالفت با همکاری با روسیه، تاکید بر مخالفت با اسد و هدف اصولی‌اش یعنی مقابله با ایران بردارد چرا که داعش، مسأله‌ای بسیار مهم‌تر از روسیه، ایران یا اسد است و در این میان، همه قربانیان داعش هستند.

غیرممکن است بتوان بدون اولویت قرار دادن شکست داعش،‌ با آن مقابله کرد. این باور که شکست داعش ابتدا نیازمند حل مسأله سوریه است، گمراه کننده است زیرا قوی‌ترین دلیل نگهداشتن اسد بر سر قدرت، جلوگیری از تسلط گروه‌های افراط‌گراست. آمریکا نمی‌تواند با داعش بجنگد، اسد را مجبور به کناره‌گیری کند، عملیات روسیه را محکوم کند و به طور هم‌زمان ایران را منزوی کند. همکاری آمریکا، اروپا، روسیه و قدرت‌های منطقه می‌تواند به ایجاد نیرویی منجر شود که دیگر به داعش اجازه پیش‌روی ندهد.

هرچند تشکیل چنین ائتلافی کار ساده‌ای نیست؛ این امر نیازمند یک رهبری سیاسی قدرتمند است تا بتواند ایرانی‌ها و سعودی‌ها را برای همکاری با یکدیگر متقاعد کند و آمریکا و روسیه را ملزم به جنگیدن در کنار یکدیگر کند. اما این همکاری بدین معنی نیست که این کشورها دیگر مخالفتی با یکدیگر نداشته باشند.