ترکیه ضمن تهدید دوباره در مورد نقض حریم هوایی اش خبر داد که پوتین به تلفن اردوغان پاسخ نداده است

مثلث آنلاین - داوود حشمتی: اختلافات میان ترکیه و روسیه بر سر مواضع این کشورها در مبارزه با سوریه به مدت ها پیش باز می گردد. جایی که ترکیه در عمل از داعش و تروریست های سوریه در این سالها حمایت می کند اما همچنان نتوانسته تا به خواسته قطعی خود یعنی برکناری اسد برسد. از طرف دیگر روسیه قرار دارد که با تمام توان از اسد در این سالها حمایت کرده است. روسیه حتی کار را به وتو و همچنین حمایت از سوریه در انتقال مواد شیمیایی به خارج از سوریه کشاند. این ماجرا با حمله ترکیه به هواپیمای روسی شدت بیشتری گرفت. اواخر چهارشنبه هواپیماهای روسی به یک کاروان از کامیون ها حمله کردند که ترکیه می گوید کامیون های حامی حقوق بشر بودند که برای کمک به سوریه رفته بودند. در جریان این حمله 7 نفر کشته و ده ها کامیون از بین رفت.

به گزارش مثلث آنلاین، این اتفاق اما به پایان نرسید است. اردوغان همچنان با ترس و تردید همان مسیر را می رود. اما پوتین منتظر انتقام است.

در همین حال رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با رد کردن احتمال عذرخواهی از روسیه گفت: هر کسی حریم هوای ترکیه را نقض کرده است، باید عذرخواهی کند.اردوغان در کنفرانس شهرداران در آنکارا، گفت به حمایت خود از گروههای میانه رو سوری و ترکمن ها در جنگ علیه نظام بشار اسد ادامه خواهیم داد.

او افزوده بود: اظهارات مطرح شده درباره لغو پروژه ها پس از سرنگون شدن جت جنگنده روسیه «‌ احساسی » است و برای سیاستمداران قابل قبول نیست.

اردوغان تصریح کرد: عملیات اخیر، روسیه را هدف قرار نمی دهد بلکه هدف از آن محافظت از حریم هوایی ما است. به هواپیمای روسیه که وارد حریم هوایی ما شده بود بیش از ده بار هشدار دادیم اما پاسخ نداد. هواپیماهای روسیه قبل از حادثه اخیر، بارها حریم هوایی ما را نقض کرده بودند. از این پس اگر نقض حریم هوایی ما تکرار شود با آن با همان قاطعیت برخورد خواهیم کرد.

اردوغان گفت: هدف حملات نظامی در حمایت از نظام سوریه تخلیه شمال لاذقیه برای رسیدن به اهداف سیاسی است. کسانی که ادعا می کنند ما از گروه دولت اسلامی (گروه تکفیری صهیونیستی داعش) نفت می خریم باید دلیل و مدرک ارائه کنند. وی ادعا کرد این بشار اسد است که از دولت اسلامی برای حمایت از این گروه تروریستی نفت می خرد.

این درحالی بود که شب گذشته شبکه تلویزیونی الحدث در گزارشی مدعی شد که رجب طیب اردوغان رییس جمهور روسیه اعلام کرد که ولادیمیر پوتین همتای روس وی به تماس تلفنی او پاسخ نداده است.

از سوی دیگر داوود اوغلو اعلام کرد که تا زمان صدور بیانیه روسها درباره ساقط شدن هواپیما نمی دانستیم که این هواپیما متعلق به آنها است.

داوود اغلو در اظهاراتی در مجلس ترکیه در آنکارا گفت: این حقیقت را که هواپیما متعلق به فدراسیون روسیه است، پس از بیانیه های مقامات روسیه متوجه شدیم. من بایستی بر روی این نکته تاکید کنم که به هواپیما زمانی که حریم هوایی ترکیه را نقض کرد، شلیک شد.

رفتارهای متناقض ترکیه بر سر ماجرای حمایت از تروریستی های داعش روز به روز وخیم تر می شود. آنها از سویی از انتقام پوتین و روسیه دچار وحشت شده اند و از سوی دیگر قصد دارند هرطور شده عملیات روسیه را در مقابله با ترویست های سوریه مختل کنند.

چراغ سبز اوباما برای حمله

از سوی دیگر خبرگزاری روسی ایزوستیا نوشت، رئیس جمهور ترکیه شخصا حمله به هواپیمای روسی را با همتای آمریکایی اش هماهنگ کرده بود.
به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از «ایزوستیا»، رسانه های عربی معتقدند، رجب طیب اردوغان در نشست اخیر سران گروه بیست در آنتالیا اجازه حمله به جنگنده روسی را از باراک اوباما گرفت.
به گفته برخی منابع نزدیک به دولت ترکیه، اردوغان به اوباما پیشنهاد کرد به نشانه هشدار به روسیه یکی از هواپیماهای آن کشور را سرنگون کنند و اوباما پس از یک دقیقه فکر کردن به نشانه تایید سر تکان داد.