یک مقام نظامی سابق آمریکا گفت وقت آن است که آمریکا راهبرد خود را در مبارزه با گروه داعش در عراق تغییر دهد.

یک مقام نظامی سابق آمریکا گفت وقت آن است که آمریکا راهبرد خود را در مبارزه با گروه داعش در عراق تغییر دهد.

شبکه خبری سی ان ان اعلام کرد آمریکا سالها وقت و میلیاردها دلار صرف آموزش و تجهیز نیروهای ارتش عراق کرده است اما اظهارات اخیر اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا درباره بی میلی ارتش عراق برای جنگیدن، این سوال را مطرح می کند که آیا آمریکا باید راهبرد خود را تغییر دهد.
جیمز ریز ، سرهنگ بازنشسته ارتش و از فرماندهان سابق نیروهای دلتا و تحلیلگر امور جهانی در گفتگو با سی ان ان گفت :«یکی از مشکلات راهبرد ما در عراق این است که ما یک راهبرد پشتیبانی هوایی قوی و نزدیک از نیروهای زمینی در چارچوب تشکیل نیروی ائتلافی (ضد داعش) در عراق داریم اما مکمل این راهبرد باید رهبری قوی نیروهای زمینی باشد. ما می توانیم به عراق برویم و آموزش بدهیم. برای مقابله با شورش می توان به نیروها آموزش داد اما به طور اصولی این نیروهای آموزش دیده باید از عنصر مشاوره و مساعدت نیز برخوردار باشند. آموزش آنها باید استمرار یابد. این همان چیزی است که ما رهبری، تعلیم، و هدایت در میدان عمل در زمان عملیات می نامیم. »
وی همچنین درباره تجربه نیروهای آمریکایی در عملیات ضدشورش که در جنگ های ویتنام و افغانستان و عراق تا زمان اشغال این کشور کسب کرده اند گفت :«به اعتقاد من، الان وقت آن است که این گروههای مشاوره را به ویژه در سطح رهبری عملیات، به میدان عمل بفرستیم تا به عراقی ها در مقابله با دشمن کمک کنیم.»
جیمز ریز درباره اینکه آمریکا برای عراق چه باید بکند گفت :«الان وقت آن است که به جلو حرکت کنیم و سیاست مناسبی را در پیش بگیریم. ما هم می توانیم بگوییم که اوضاع عراق هیچ ربطی به ما ندارد و بعد به خانه بازگردیم و اجازه دهیم خاورمیانه برای خودش بجنگد، و هم می توانیم مداخله کنیم و کار را به اتمام برسانیم و خرابکاری را که در عراق با خروج نیروها در سال 2011 موجب شدیم، جبران کنیم.»