باید نگاه ما به آینده باشد و باید منتظر گزارش رسمی آژانس بود و باید روند اجرای برجام پیگیری شود.

وزیر امورخارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره پی ام دی تصریح کرد باید نگاه ما به آینده باشد و باید منتظر گزارش رسمی آژانس بود و باید روند اجرای برجام پیگیری شود.

جان کری در کنفرانس خبری مشترک با همتای یونانی اش در آتن گفت:«درباره گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران باید بگویم که این گزارش هنوز به صورت رسمی منتشر نشده است. البته می دانم که مطالبی از آن به بیرون درز پیدا کرده است. برخی از بخشهای آن درز کرده است. به هرحال، این روند ادامه دارد. ما کمیسیون مشترکی تشکیل داده ام که در وین تشکیل جلسه می دهد. علاوه بر این، شورای حکام باید تشکیل جلسه بدهد. گروه پنج بعلاوه یک نیز نقشهای خودش را در این زمینه باید ایفا کند. بنابراین اظهارنظر در این خصوص نسنجیده است بغیر از اینکه بگویم هیچکس درباره تلاشهای نظامی ایران (در عرصه هسته ای) هیچ تردیدی ندارد. ما همواره از ابتدای کار گفته ایم که می دانیم ایران به دنبال پروژه هسته ای بوده است. ما می دانسته ایم که ایران پیش از دو هزار و سه و در مواردی هم در بعد از آن، مشغول این کارها بوده است. ما هرگز هیچ تردیدی نداشته ایم که این روند آیا منجر به ابهاماتی می شود یا خیر. ما (چنین وضعی را) پیش بینی می کردیم. مسئله اصلی مطرح این است که به سمت جلو حرکت کنیم و اطمینان حاصل کنیم که هیچیک از اتفاقهای رخ داده در گذشته ، در آینده تکرار نشود و رخ ندهد. به همین علت است که اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک بسیار حائز اهمیت است. به همین علت است که دسترسی های مندرج شده در برنامه جامع اقدام مشترک مهم است. به همین علت است که ما تیمی به رهبری استیو مال و دیگران تشکیل داده ایم تا با همکاری سازمانهای داخلی هر روز ، اجرای کامل این توافق را پیگیری کنند تا دیگر هیچ پرسشی نه تنها درباره اتفاقات گذشته باقی نماند بلکه درباره اتفاقهای جاری و فردا و آینده نیز باقی نماند. من نمی خواهم بیش از این درباره این گزارش اظهارنظر کنم که خودم شخصا نخوانده ام یا گزارشی که هنوز تکمیل نشده است و کمیسیون مشغول آن است و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز به صورت رسمی آن را منتشر نکرده است.»

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت جیسون رضائیان گفت:« دیروز روزی ناراحت کننده بود. دیروز پانصدمین روز بازداشت جیسون رضائیان بود.به نظرما، زندانی بودن وی غیرقانونی و غیرموجه است. ما بارها و بارها از ایران خواسته ایم تا جیسون و دیگر آمریکایی ها را آزاد کند که در ایران در زندان هستند. به زبان ساده به شما می گویم که درملاقات با مقامات ایرانی که در هفته های اخیر بوده است، نام این آمریکایی های زندانی جزء محور اصلی مذاکرات ما بوده است. به زبان ساده می گویم که ما به شدت تلاش می کنیم تا این امریکایی ها را به خانه بازگردانیم. من بار دیگر از ایران می خواهم تا با آزاد کردن این افراد در سریع ترین زمان ممکن، این فرایند را تسهیل کند.»