روزنامه بانکوک پست به نقل از منبعی در وزارت دفاع تایلند نوشت تایلند از آمریکا خواسته است هواپیماها و نظامیان خود را ظرف پنج روز از جزیره پوکت خارج کند.

روزنامه بانکوک پست به نقل از منبعی در وزارت دفاع تایلند نوشت تایلند از آمریکا خواسته است هواپیماها و نظامیان خود را ظرف پنج روز از جزیره پوکت خارج کند.

به نوشته بانکوک پست، پس از پایان تمرین‌های نظامی ضد زیر دریایی‌ موسوم به گاردین سی Guardian Sea ، طرف آمریکایی بارها از بانکوک خواست اجازه دهد نظامیانش در پوکت بمانند و از فرودگاه این جزیره برای عملیات نجات آوارگان روهینگیا که از میانمار می آیند، استفاده کنند.
با این حال، مقامات تایلند از واشنگتن خواستند هواپیماها و نظامیان خود را تا روز جمعه از این جزیره خارج کند.
به گزارش پایگاه اینترنتی خبرگزاری اسپوتنیک، بانکوک پست افزود این مخالفت با نارضایتی مقامات نظامی تایلند از دخالت دائمی آمریکا در تلاش‌هایی که در حال حاضر از سوی تایلند، مالزی و اندونزی به منظور حل بحران انسانی منطقه‌ای ناشی از هجوم آوارگان روهینگیا صورت می گیرد، مرتبط است.
مسلمانان روهینگیا از سال‌ها پیش در میانمار زندگی می کنند اما این کشور از اعطای تابعیت به آنها خودداری می کند و آنها در این کشور از هیچ حقی برخوردار نیستند.
بنا بر اعلام سازمان ملل، آنها یکی از ستمدیده‌ترین اقلیت‌ها در جهان هستند.
طی سه سال، 120 هزار نفر از یک میلیون و سیصد هزار نفر جمعیت آنها، میانمار و بنگلادش را به ویژه از طریق دریا ترک کردند تا در دیگر کشورهای اسلامی منطقه مستقر شوند.
بنا بر اعلام آژانس آوارگان سازمان ملل، نزدیک به 25 هزار روهینگیا در سه ماه نخست سال به مهاجرت غیرقانونی از دریا رو آورده‌اند که دو برابر نسبت به سه ماهه نخست سال 2014 افزایش دارد.
آمریکا جمعه از میانمار خواست برای پایان دادن به این مهاجرت‌ها به مسلمانان روهینگیا تابعیت بدهد.