خبرگزاری فرانسه در گزارشی از کویت درباره نشست ماه ژوئن سازمان کشورهای صادر کننده نفت «اوپک» نوشت:

خبرگزاری فرانسه در گزارشی از کویت درباره نشست ماه ژوئن سازمان کشورهای صادر کننده نفت «اوپک» نوشت:

کارشناسان معتقدند کشورهای عرب نفت‌خیز خلیج فارس در رأس آنها عربستان سعودی که به شدت خواهان حفظ سهم خود در بازار هستند، در نشست اوپک که ماه ژوئن در وین اتریش برگزار می مشود، در مقابل هرگونه کاهش تولید مقاومت خواهند کرد.
تصمیم این سازمان برای کاهش ندادن تولید خود در ماه نوامبر، باعث شد قیمت نفت بیش از 60 درصد کاهش پیدا کند. اخیرا بهای نفت دوباره اندکی افزایش یافت.
بسیاری از اعضای اوپک به رغم مازاد عرضه ناشی از استخراج نفت شیل آمریکا علاقمند به حفظ سهم خود در بازار هستند.
عبدالوهاب ابو داهش اقتصاددان سعودی خاطر نشان کرد حفظ سهم خود در بازار همچنان اولویت اصلی کشورهای خلیج فارس است.
ابو داهش به خبرگزاری فرانسه گفت راهبردی که آنها ماه نوامبر اتخاذ کردند که به کاهش تولید نفت شیل آمریکا و تعداد چاه‌های حفاری این کشور منجر شد، آنها را به ادامه این روند ترغیب کرد.
چند کشور عضو اوپک به ویژه ونزوئلا و ایران به علت کاهش درآمدهای نفتی خود آشکارا کاهش تولید را برای حمایت از قیمت‌ها خواستار شدند.
موسی معارفی عضو سابق شورای عالی نفت کویت به نوبه خود اعلام کرد: « من فکر نمی کنم در نشست اوپک، تغییری (در تولید) حاصل شود. کشورهای خلیج (فارس) به دفاع از سهم خود در بازار ادامه خواهند داد».
وی افزود: «آنها کاهش تولید را نخواهند پذیرفت مگر توافقی با کشورهای تولید کننده غیر عضو اوپک حاصل شود».
هر گونه کاهش احتمالی باید از جانب کشورهای عرب عضو اوپک یعنی عربستان سعودی، کویت، امارات عربی متحده و قطر باشد که تولید خود را از سال 2011 به سه و نیم میلیون بشکه در روز افزایش دادند.
این کشورها در مجموع 16 میلیون و 800 هزار بشکه در روز تولید و 12 میلیون و 500 هزار بشکه در روز صادر می کنند که معادل دو سوم صادرات اوپک است.
جمال اللوغانی مسئول بازاریابی شرکت کویت پترولیوم هفته گذشته در جمعی اعلام کرد تغییر در نقشه جهانی انرژی، سهم‌ها در بازار را به مسئله‌ای بسیار حساس تبدیل کرده است.
وی افزود افزایش تولید آمریکا به نه میلیون و 400 هزار بشکه در روز به واشنگتن امکان داد واردات نفت سبک از آفریقا را متوقف کند.
واشنگتن بدین ترتیب واردات نفت سنگین از آمریکای لاتین را کاهش داد و آن را با نفتی که از ماسه های نفتی در کانادا استخراج می شود، جایگزین کرد.
اللوغانی خاطر نشان کرد: «این رویکرد اعضای اوپک را تحت فشار گذاشت به ویژه کشورهای عرب خلیج فارس را که می بایست برای حفظ سهم خود در بازار و حتی پیدا کردن خریداران جدید برای مقادیر اضافی تولید در آینده با یکدیگر همکاری کنند».
بهبود قیمت و کاهش تولید نفت شیل آمریکا می تواند کشورهای اوپک را در راهبرد خود مصمم‌تر کند.
بنا بر اعلام وزارت انرژی آمریکا، تولید نفت آمریکا اوایل ماه مه 112 هزار بشکه در روز کاهش یافت و به نه میلیون و 260 هزار بشکه در روز رسید.
نوال الفوزی Nawal al-Fuzai نماینده کویت در اوپک هفته گذشته اعلام کرد: «قیمت‌‌ها بهبود یافته است و عرضه نفت خارج از اوپک به ویژه نفت شیل کمتر از قبل شده و تقاضا اندکی افزایش یافته است».
قیمت‌ها در هفته‌های گذشته حدود 40 درصد افزایش یافت اما همچنان زیر سطح خود در ژوئن 2014 است که به بالای 100 دلار افزایش یافته بود.
به گفته نوال فوزی، تولید مازاد کاهش یافته و از دو میلیون بشکه در روز در سال گذشته، به بین یک میلیون تا یک میلیون و 200 هزار بشکه در روز رسیده است.
اما کومرزبانک اوایل ماه مه هشدار داد مادامی که اوپک تولید خود را به میزان قابل توجهی کاهش ندهد بازار همچنان با مازاد عرضه مواجه خواهد بود.
آژانس بین المللی انرژی و اوپک اعلام کردند افزایش قیمت‌ها پایه‌ و اساس محکمی ندارد.
بنا بر اعلام آژانس بین المللی انرژی، با توجه به افزوده شدن کشورهای تولید کننده جدید مازاد تولید از بین نخواهد رفت در حالی که تولید اوپک نیز به 31 میلیون و 210 هزار رسیده است که بالاترین سطح از سپتامبر 2012 است.
آژانس بین المللی انرژی خاطر نشان کرد: «هنوز زود است که بگوییم اوپک جنگ بازار را برنده شده است و این جنگ تازه شروع شده است».