پایگاه اینترنتی پرس تی وی نوشت: به گفته جان بولتون نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل، کشورش باید با استفاده از درگیری کنونی در عراق و سوریه یک کشور سنی مذهب جدید ایجاد کند.

پایگاه اینترنتی پرس تی وی نوشت: به گفته جان بولتون نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل، کشورش باید با استفاده از درگیری کنونی در عراق و سوریه یک کشور سنی مذهب جدید ایجاد کند.

به نقل از پایگاه اینترنتی «پرس تی وی»، بولتون روز یکشنبه به فاکس نیوز گفت: «من فکر می‌کنم هدف ما باید تشکیل یک کشور سنی جدید از بخش‌های غربی عراق و شرقی سوریه باشد که میانه‌روها یا دست‌کم افراد مستبدی که اسلا‌م‌گرای رادیکال نیستند آن را اداره کنند.»
وی همچنین از باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا به علت اتخاذ سیاست مقابله با گروه تروریستی داعش انتقاد کرد و گفت: «ما در حال شکست خوردن هستیم و هیچ شکی در این زمینه وجود ندارد.»
بولتون افزود، دولت اوباما «در بیش از 6 سال گذشته از جنگ با ترور دریغ کرده است. من فکر می‌کنم ایدئولوژی آنها باعث بی‌توجهی‌شان به واقعیت شده است و این مساله به مشارکت ما در درگیری‌های خارج از کشور منجر می‌شود.»
وی همچنین از آمریکا خواست به ترکیه و کشورهای عربی برای نابودی داعش کمک کند و افزود، این کشورها به «رهبری آمریکا» نیاز دارند و «به تنهایی نمی‌توانند از عهده این کار برآیند.»
واشنگتن و متحدان آمریکا در منطقه از سال گذشته مواضع داعش در عراق و سوریه را هدف حملات هوایی قرار داده‌اند. با این وجود این گروه تروریستی کنترل بخش‌‍‌های زیادی از این دو کشور را در اختیار دارد.
داعش هفته گذشته کنترل شهر رمادی در نزدیکی بغداد، پایتخت عراق را در دست گرفت.
اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه ارتش عراق را در زمینه سقوط رمادی مقصر دانست و گفت نیروهای عراقی برای مقابله با داعش اراده لازم را ندارند.
در همین حال موفق الربیعی ، مشاور امنیت ملی سابق عراق نیز در گفتگو با پرس تی‌وی حملات هوایی به داعش به رهبری آمریکا را ناکارآمد توصیف و از آن انتقاد کرد.
وی گفت اغلب هواپیماهای جنگنده بدون هدف قرار دادن مواضع تروریست‌ها به پایگاه‌های خود برمی‌گردند.
الربیعی همچنین از واشنگتن خواست تسلیحات و سخت‌ افزارهای نظامی که بغداد بهای آنها را پرداخته است فورا به عراق تحویل دهد.