سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد این کشور تحولات سوریه و سایر کشورهای منطقه را با حساسیت دنبال می کند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد این کشور تحولات سوریه و سایر کشورهای منطقه را با حساسیت دنبال می کند.

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس از مسکو، لاوروف روز دوشنبه پس از دیدار با المار محمد یاروف (Elmar Mamedyarov) وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان گفت: «روسیه رویدادها در سوریه و سایر کشورهای منطقه را با حساسیت فزاینده پیگیری می کند. ستیزه جویان داعش از هم اکنون به اصطلاح خلافت خود را در بخشهایی گسترده در سوریه و عراق اعلام کرده اند».
وزیر امور خارجه روسیه افزود: «حضور گروه داعش در کشورهای دیگر مانند لبنان و لیبی نیز نمایان شده است. سایر گروه های افراطی نیز فعالیت های خود را شدت بخشیده اند که نمونه آن گروه القاعده در شبه جزیره عربستان است».
لاوروف گفت: «در مورد سوریه ما بر از سرگیری سریع فرایند سیاسی اصرار داریم. ما تلاش بسیاری برای فراهم کردن زمینه اینکار انجام داده ایم. ما دو نشست در مسکو برای نمایندگان دولت سوریه و گروه های مختلف مخالف آن برگزار کرده ایم. در دومین نشست در مسکو برنامه کاری مورد نظر روسیه شامل حدود 10 اصل مطرح شد و همه شرکت کنندگان اعم از مقامات دولت سوریه و گروه های مخالف با آن موافقت کردند».
لاوروف گفت روسیه از ظرفیتی که در این نشست ها و در تماس بین گروه ها و کشورهای مختلف ایجاد شده است به طور فعال استفاده خواهد کرد.
وی گفت این تماس ها در قالب مشاوره با احزاب مختلف سوریه و بازیگران خارجی انجام شده است.
وی افزود در نتیجه مشاوره ها، پیشنهادی رسمی برای ازسرگیری فرایند گسترده مذاکرات ارائه خواهد شد.
وزیر امور خارجه روسیه گفت :«مهمترین امر این است که اشتباهات گذشته را تکرار نکنیم زیرا در آن زمان تعداد زیادی مذاکره کننده تنها به نمایندگان یک گروه به نام ائتلاف ملی محدود شده بودند و این گروه به هیچ وجه نمی تواند نماینده همه گروه های مخالف دولت سوریه باشد».