درگیری‌های اخیر ارتش نیجریه با شیعیان این کشور به مجروح شدن جدی شیخ ابراهیم زکزاکی، دبیرکل جنبش اسلامی آفریقا و نیجریه و رهبر شیعیان نیجریه منجر شد. شیخ ابراهیم زکزاکی یکی از شخصیت‌های عاشق مکتب اهل بیت‌(ع) است که با پیروزی انقلاب اسلامی به قم عزیمت و در کلاس‌های درس بسیاری از مراجع عظام شرکت کرده بود. او پس از بازگشت به نیجریه یک تشکل منسجمی‌را در این کشور برای شیعیان آفریقا ایجاد کرد که این امر وحشت رژیم آل‌سعود و صهیونیست‌ها را برانگیخت. به همین دلیل شیخ ابراهیم زکزاکی تاکنون از چند حمله تروریستی جان سالم به در برده و در راه دفاع از مکتب تشیع، سه تن از فرزندان خود را تقدیم کرده است.
در این میان انگشت اتهام در وهله نخست به سمت عربستان سعودی و رژیم‌صهیونیستی نشانه رفته است. به دلیل ساختار انسانی و جغرافیایی نیجریه و اهمیتی که این کشور در آفریقا دارد و همچنین جمعیت بالای مسلمانان نیجریه، عربستان سعودی ده‌ها مدرسه وهابی را در این کشور ایجاد کرد. حتی تشکیل بوکوحرام که یک گروه تروریستی خطرناک در نیجریه است توسط وهابیت عربستان شکل گرفته است. این در شرایطی است که مسلمانان نیجریه اعم از شیعه و سنی همبستگی کاملی با هم دارند؛ بنابراین رژیم عربستان و رژیم‌صهیونیستی به‌شدت به‌دنبال آن هستند که مانع نقش‌آفرینی مسلمانان این کشور و سایر کشورهای آفریقایی در امور خود شوند و برای این منظور گروهک بوکوحرام را ایجاد کرده و از فعالیت‌های آن حمایت می‌کنند. سازماندهی بوکوحرام توسط وهابیت آل‌سعود شرایط دشواری برای شیعیان نیجریه که جمعیت بالایی را شامل می‌شوند، به‌‌‌وجود آورده است. در طول سال‌های اخیر بوکوحرام با هدایت عربستان سعودی بارها به تجمعات و حسینیه‌های شیعیان در مراسم تاسوعا، عاشورا و اربعین حمله کرده و فضای وحشت آلودی را در نیجریه برای مسلمانان، مسیحیان و شیعیان به وجود آورده است. بنابراین شیخ ابراهیم زکزاکی که یکی از رهبران برجسته شیعیان آفریقا تلقی می‌شود برای مقابله با تهاجمات بوکوحرام تلاش کرد تا شیعیان را سازماندهی کند. از آنجایی که رشد تشیع در آفریقا به‌دلیل کاریزمای بالای شیخ ابراهیم زکزاکی نگرانی رژیم آل‌سعود را برانگیخته بود بنابراین این رژیم با نفوذ در بدنه نیروهای مسلح نیجریه نوعی تقابل میان برخی از افسران افراطی وهابی و شیعیان به وجود آورد. شیخ زکزاکی تلاش کرد تا مانع حملات ارتش به حسینیه‌های شهرهای مختلف نیجریه که در حقیقت مرکز آنها در زاریا است، شود و این امر به گسترش محبوبیت شیخ ابراهیم زکزاکی منجر شد. حمله اخیر ارتش نیجریه به شیعیان که منجر به شهادت 400 تن و مجروح شدن مرجع بزرگ شیعیان در آفریقا یعنی شیخ ابراهیم زکزاکی شد، برآیند همکاری رژیم آل‌سعود و رژیم‌صهیونیستی و نیز نفوذ وهابیت در بدنه نیروهای مسلح نیجریه بود. متاسفانه رژیم‌صهیونیستی و رژیم آل‌سعود از ماه‌ها پیش با برخورداری از رسانه‌های گسترده خود، جریان‌سازی‌های بسیاری را علیه شیعیان آفریقا به وجود آوردند و فضای شیعه‌هراسی را در کشور نیجریه شکل دادند. درواقع حمله صورت گرفته نشان می‌دهد یک جنگ مذهبی توسط رژیم‌سعودی علیه مسلمانان آغاز شده است. رژیم‌سعودی به خاطر شکست‌های پی‌در‌پی که در منطقه از محور مقاومت دریافت کرده است، قصد شعله ور کردن جنگ علیه شیعیان نیجریه را دارد و پشت‌سر تمامی‌ تحرکات در یمن، سوریه و عراق و حتی مصر علیه شیعیان، عربستان حضور دارد که یک جنگ مذهبی را آغاز کرده است.
در این میان نفوذ مالی عربستان در بین کشورهای آفریقایی را نیز باید مورد توجه قرار داد. از آنجا که عربستان از قدرت مالی مناسبی برخوردار است، نفوذ بسیاری در بین کشورهای فقیر آفریقا دارد و از این نفوذ برای گرفتن انتقام شکست در یمن استفاده می‌کند. حمله به شیعیان توسط رژیم وهابی سعودی خط ‌دهی و برنامه‌ریزی شده است و قطعا این کشور پشت سر فتنه اخیر قرار دارد.
در حقیقت جبهه شکل گرفته علیه شیعیان سه ضلع دارد و سه طرف ماجراجوی منطقه یعنی ترکیه، رژیم عربستان و رژیم‌صهیونیستی، مثلث تخریبی علیه منطقه و به‌خصوص شیعیان ایجاد کرده‌اند تا بتوانند به اهداف خود دست یابند. رژیم‌صهیونیستی با استفاده از نفوذ و حضور خود در جنوب سودان و برخی کشورهای دیگر آفریقا از تمام توان خود برای جلوگیری از گسترش اسلام ناب در منطقه استفاده می‌کند. این رژیم بعد از شکست در جنگ 33روزه مقابل حزب‌الله به این نتیجه رسیده است که باید به هر نحوی از نفوذ و گسترش فرهنگ مقاومت در منطقه جلوگیری کند. در این میان برخی کشورهای اروپایی در حال تشویق عربستان برای ایجاد جنگ مذهبی در منطقه هستند. فرانسه ارتباط و وابستگی مالی زیادی به رژیم‌صهیونیستی و لابی‌های آنها دارد و به‌‌خاطر همین ارتباط نزدیک همواره از جنایات رژیم‌صهیونیستی و اقداماتی که موجب تامین امنیت این رژیم شود، حمایت کرده است.متاسفانه سکوت جامعه جهانی نسبت به جنایات ارتش نیجریه علیه شیعیان این کشور موجب خواهد شد که فضای امنیتی شدیدی علیه شیعیان به‌وجود آید. عربستان سعودی و رژیم‌صهیونیستی مستقیما مسئولیت این رخدادهای دردناک را به عهده دارند و باید این دو رژیم از سوی نهادهای بین‌المللی به دلیل ایجاد جنگ طایفه‌ای و مذهبی در خاورمیانه و آفریقا محکوم شوند. از آنجایی که شیعیان بحرین و یمن در طول 5 سال گذشته همواره مورد تهاجم وهابی‌های جنایتکار قرار گرفته‌اند، اکنون رژیم عربستان متوجه غرب آفریقا شده و تلاش دارد میان شیعیان کشورهای آفریقایی اختلاف ایجاد کند و آنها را متفرق سازد. به هر حال امکاناتی که عربستان سعودی دارد چه به لحاظ مالی و چه رسانه‌ای شرایط دشواری برای شیعیان به وجود خواهد آورد، بنابراین جمهوری اسلامی ایران باید از ظرفیت‌های سیاسی خود برای مقابله با سیاست‌های شیعه‌کشی عربستان استفاده کند. ایران باید از طریق وزارت‌خارجه تحرکات دیپلماتیکی را برای مقابله با این اقدامات آغاز کند تا یک شرایط امنیتی مناسبی برای شیعیان جهان به وجود آورد؛ همچنین سازمان ملل باید این کشتار را محکوم کند چرا که این کشتار توسط ارتش رسمی نیجریه و قطعا به دستور دولت این کشور اتفاق افتاده است و نیازمند ورود سازمان ملل برای خاتمه دادن به اقدامات خشونت‌آمیز است. اکنون وضعیت شیخ ابراهیم زکزاکی خوب نیست و ایشان به‌شدت مجروح شده‌اند و همسر ایشان نیز دچار جراحت جسمی‌ شده است. بنابراین نهادهای بین‌المللی باید اقدامات جدی برای حفظ جان رهبر شیعیان نیجریه به عمل آورند.