طرح مجلس نمایندگان آمریکا که خواستار محدود کردن اختیارات دولت این کشور برای رفع تحریم‌های موسسات مالی علیه ایران است، نقض صریح «برجام» است.

مقام‌های دولت «باراک اوباما»، رئیس‌جمهوری آمریکا مدعی شده‌اند با طرحی از مجلس نمایندگان درباره تحریم‌های ایران که قرار است رأی‌گیری‌های اولیه آن روز پنجشنبه انجام شود، مخالفند.

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا قرار است به بررسی طرحی قانونی بپردازد که در صورت تصویب، اختیار دولت آمریکا برای رفع تحریم‌ها علیه موسسات مالی ایران را محدود می‌کند.

المانیتور مدعی است که مقام‌های دولت آمریکا این طرح را تلاشی آشکار برای کارشکنی در توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 یا برجام می‌دانند.

یک مقام ارشد دولت اوباما، از طریق ایمیل به المانیتور گفت: «ما از پیش‌نویس این طرح آگاهیم و همان‌طور که بارها گفته‌ایم با هر قانونی که در اجرای برجام اشکال ایجاد کند، مخالفیم.»

وی که نخواسته نامش فاش نشود، در ادامه گفت: «بر اساس آنچه از این طرح دیده‌ایم، با اجرای برجام تداخل دارد و بنابراین، دولت به شدت با آن مخالف است.»

طرح موسوم به «شفافیت مالی تروریسم ایران»، اختیارات رئیس‌جمهوری آمریکا برای خارج کردن نام موسسات مالی خارجی، از جمله موسسات مالی ایران از فهرست تحریم‌های دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا را محدود می‌کند.

این طرح روز اول اکتبر در مجلس نمایندگان ارائه شده و برای رأی‌گیری‌های اولیه به کمیته‌های مربوط ارجاع شده است. کمیته روابط خارجی، قرار است روز پنجشنبه آن را به رأی‌ بگذارد.

«ریچارد نفیو»، مقام اسبق دولت آمریکا که از او به عنوان «معمار تحریم‌های ایران» یاد می‌شود درباره این طرح گفت: «این به معنی ان است که نمی‌توانیم توافق را اجرا کنیم.»

تایلر کولیس، تحلیلگر مسائل ایران به المانیتور گفته که این طرح قانونی، امکان رفع تحریم‌ها علیه بانک‌های ایرانی را به رئیس‌جمهور آمریکا نمی‌دهد، این در حالی است که واشنگتن مطابق برجام باید به این تعهدش عمل کند.